Osobnost měsíce ledna – Lukáš Matoušek

úvodní fotka - Lukáš Matoušek
Lukáš Matoušek – TJ ZNOJMO; FOTO: Nikol Vaculíková

Je strašně důležité být před zápasem správně naladěný.

Je to teprve třetí rok, co se výběry dorostenců odehrávají v lednu, což si myslíme, že v rozběhnuté sezóně, v době velkého množství respiračních chorob, školních lyžařských a tanečních kurzů, není příliš ideální. Naopak druhý rok funguje nový formát turnaje, který rozděluje kraje na Západ a Východ s oddělenými turnaji. Tento formát se nám líbí, jelikož „osvobozuje“ menší kraje od florbalově větších. Zrovna Morava je úplně ukázková. MS kraj utlačuje OL a JM zase ZL. Hráči z „menších“ krajů mají možnost prezentovat se na reprezentační úrovni a porovnat se jako celek s jinými kraji. Nemalým plusem je vznik národní reprezentace U17, kam mají možnost všichni hráči svým výkonem na turnaji kvalifikovat. O motivaci na turnaji je tedy postaráno.

Lukáš Matoušek hraje za Florbal TJ Znojmo a je spoluhráči v klubu a ve výběrech považován za urputného obránce, který se nebojí hrát dopředu, protože je útočné laděný, ale také zodpovědný.

Lukáš Matoušek - profil
Lukáš Matoušek – domovská hala SH TJ Znojmo; FOTO: Nikol Vaculíková

Ahoj Lukáši,
jak jsi reagoval, když jsi se dozvěděl o nominaci do krajských výběrů?

Jelikož jsme tento rok sestoupili s týmem do nižší ligy, tak jsem si myslel, že tento rok nic nepřijde. Takže jsem si této pozvánky vážil ještě více.

Máš pocit, že Tě půlroční účast ve výběrech posunula dál? A čím?

Určitě bylo super vidět, že všechna ta příprava nebyla “zbytečná“ a mohl jsem se ukázat i na výběrech. Každopádně na výběrech jsou vždy hráči se skvělou kvalitou, takže jsem byl rád, že jsem si s nimi i proti nim mohl zahrát. Byla to skvělá zkušenost!

Co říkáš na umístění Vašeho krajského výběru? Je 2. místo adekvátní k Vašim výkonům? Bylo očekávání nižší nebo vyšší?

Po prvním zápase, který nedopadl pro náš tým dobře, jsem vůbec nečekal, že bychom se dostali takhle nahoru, takže s druhým místem jsem s odstupem času spokojený.

Jsi na hřišti více jako tvůrce hry nebo finální střelec anebo „pes obranář“? Měl jsi na turnaji 100% možnost využít tyto své dispozice a kvality?

Střelec zrovna nejsem, takže když je možnost nahrávky, tak radši nahraji. Myslím si, že mám celkem dobrý přehled na hřišti, co se děje, a tak se snažím pomáhat s rozehrávkou a hlavně korigovat kluky do obrany.

Turnaj je brán jako nominační líheň pro budoucí reprezentaci U17 a bylo by určitě hezké nakouknout do Českého týmu, a proto se ptám, jaké jsou tvé florbalové cíle? Respektive, čeho by jsi chtěl dosáhnout či vyzkoušet?

V nejbližší době bych si chtěl opět zahrát juniorskou nejvyšší ligu a v pozdějším věku bych chtěl nahlédnout do A-týmu, se kterým již nyní občas trénuji. Reprezentace je strašná motivace, a proto jsem rád, že jsem dostal pozvánku na reprezentační akci, již zmiňované reprezentace U17.

utočně laděný obránce
4x útočně laděný obránce; FOTO: Nikol Vaculíková

Nasnadě je tedy otázka, jak jste se dostal k florbalu?

K florbalu jsem se dostal zhruba v první třídě, kdy mě na první trénink vzala mamka. Od té doby jsem florbalku z ruky nepustil.

Byl florbal pro tebe jasná volba, nebo jsi v mládí zkoušel i jiné sporty?

Ne ne, od malička jsem hrával hokej, takže jsem vyrostl spíše na ledě. Vždycky mě strašně bavil fotbal, ale k tomu jsem se nikdy nedostal, tak aspoň fandím. (smích)

Pocity před důležitým zápasem, jak relaxuješ po zápase, po prohře? Máš nějaký oblíbený rituál před zápasy?

Před zápasem se snažím dělat nějakou tu srandu, abychom třeba po prohře nemysleli na minulé utkání a šli do zápasu s čistou hlavou. Každopádně jakmile přijde trenér před zápasem do kabiny, tak se snažím soustředit, pak je celkem problém rozcvička, která mě moc nebaví, ale v poslední době se na tom snažím pracovat, protože už vím jak moc je důležitá.

Výběry dorostenců 2019; FOTO: Flickr Českého florbalu a FB Florbal Znojmo

Máš stejné stavy pocity i před školní písemkou, těžkou zkouškou anebo ti vrcholový sport pomáhá zvládnout tyto napjaté situace? Jsi na to připravený, trénovaný? Jsi studentem střední školy, jak dokážeš skloubit tréninky a školní povinnosti?

Studuji na střední škole GPOA ve Znojmě na oboru IT. Někdy je to celkem náročné, hlavně když chodím na tréninky s A-týmem, ale zatím mi učitelé vychází vstříc. Před zápasem jsem mnohem více ve stresu, ještě když se jedná o nějaký důležitý, ale v momentě, když vběhnu na hřiště, tak to ze mě opadá a myslím si, že právě to je to, co mě pohání ještě k lepším výkonům.

Příští měsíc budou v rozhovoru současní reprezentanti U19. Dívky v únoru hrají v Chomutově přípravné zápasy se Švýcarskou reprezentací a kluci jsou v Polsku na turnaji Polish Cup. Jakou by jsi jim položil otázku, kdybys měl možnost? Co by tě zajímalo z reprezentačního prostředí, třeba i ze zákulisí? Anebo by jsi jim chtěl něco vzkázat?

V první řadě bych jim chtěl popřát hodně štěstí a zajímalo by mě, kdo je v šatně DJ a jaké písničky pouští, protože si myslím, že to je strašně důležité být před zápasem správně naladěný.

tým JM kraje
Výběry dorostenců JM kraje (prostřední řada, první zleva); FOTO: Flickr Českého florbalu

Děkuji za rozhovor a hodně úspěchu na tvé florbalové cestě.

About the Author: ivosin