Osobnost měsíce ledna – Jakub Mynář

Jakub Mynář FBS Olomouc; FOTO: FB Prague Floorball Cup

Úkoly jsem splnil dobře, ale vždy mohu být lepší.

Je to teprve třetí rok, co se výběry dorostenců odehrávají v lednu, což si myslíme, že v rozběhnuté sezóně, v době velkého množství respiračních chorob, školních lyžařských a tanečních kurzů, není příliš ideální. Naopak druhý rok funguje nový formát turnaje, který rozděluje kraje na Západ a Východ s oddělenými turnaji. Tento formát se nám líbí, jelikož „osvobozuje“ menší kraje od florbalově větších. Zrovna Morava je úplně ukázková. MS kraj utlačuje OL a JM zase ZL. Hráči z „menších“ krajů mají možnost prezentovat se na reprezentační úrovni a porovnat se jako celek s jinými kraji. Nemalým plusem je vznik národní reprezentace U17, kam mají možnost všichni hráči svým výkonem na turnaji kvalifikovat. O motivaci na turnaji je tedy postaráno.

Jakub Mynář z FBS Olomouc je osobností na správném místě. Jeho florbalové okolí o něm říká, že je cílevědomý, učenlivý hráč i člověk, který florbalu dává opravdu všechno.

fotka s pohárem PFC
Jakub (vpravo) se spoluhráčem Rostislavem Pavlíčkem a pohárem PFC2019; FOTO: archív hráče

Ahoj Jakube,

jak jsi reagoval, když jsi se dozvěděl o nominaci do krajských výběrů?

Když jsem se dozvěděl o nominaci na krajské výběry, byl jsem určitě velmi rád, že se mohu ukázat na takovém turnaji a mám možnost předvést se.

Máš pocit, že Tě půlroční účast ve výběrech posunula dál? A čím?

Myslím si, že mě to určitě posunulo. Musím hodně makat, abych byl příští rok zase vybrán. Hrál jsem proti starším hráčům a viděl jsem, kde mám nedostatky.

Co říkáš na umístění Vašeho krajského výběru? Je 4. místo adekvátní k Vašim výkonům? Bylo očekávání nižší nebo vyšší?

4. místo na turnaji beru jako neúspěch, protože náš tým měl určitě na lepší umístění. Až do semifinále jsme podávali lepší výkony. Svoje působení na turnaji beru spíše záporně, protože se mi nedařilo jako v probíhající sezoně. Moje postavení v týmu bylo asistent kapitána.

Jsi na hřišti více jako tvůrce hry nebo finální střelec anebo „pes obranář“? Měl jsi na turnaji 100% možnost využít tyto své dispozice a kvality?

V FBS Olomouc jsem spíše jako finální střelec. Na turnaji jsem, ale hrál centra a úkol jsem měl spíše jako tvůrce hry, který jsem splnil v rámci možností dobře, ale vždy mohu být lepší.

Existuje nějaký florbalový postřeh z turnaje, který by jsi rád sdělil našim čtenářům?

Na turnaji jsem si všiml, jak je Jihomoravský kraj velmi dobrý individuálně  a myslím, že měli na vítězství v turnaji.

Turnaj je brán jako nominační líheň pro budoucí reprezentaci U17 a bylo by určitě hezké nakouknout do Českého týmu, a proto se ptám, jaké jsou tvé florbalové cíle? Respektive, čeho by jsi chtěl dosáhnout či vyzkoušet?

Mé florbalové cíle jsou určitě zahrát si Tipsport Superligu. A jednou bych se chtěl zúčastnit reprezentačního soustředění.

fotka na střídačce
Na střídačce Olomouckého kraje s číslem 11; FOTO: Flickr Českého florbalu

Nasnadě je tedy otázka, jak jste se dostal k florbalu?

K florbalu mě přivedl táta, který mě vzal jednou na trénink FBS Olomouce a tam se mi líbilo, proto jsem se rozhodl u florbalu zůstat.

Byl florbal pro tebe jasná volba, nebo jsi v mládí zkoušel i jiné sporty?

Florbal byl vždy sport číslo jedna.

Pocity před důležitým zápasem, jak relaxuješ po zápase, po prohře? Máš nějaký oblíbený rituál před zápasy?

Před důležitými zápasy jsem vždy velmi nervózní, ale vždy si opláchnu obličej studenou vodou a jsem připravený.

Máš stejné stavy pocity i před školní písemkou, těžkou zkouškou anebo ti vrcholový sport pomáhá zvládnout tyto napjaté situace? Jsi na to připravený, trénovaný? Jsi studentem základní školy, jak dokážeš skloubit  tréninky a školní povinnosti?

Florbal je vždy číslo jedna takže florbalu dávám všechen volný čas a vše předním upřednostňuji.

Příští měsíc budou v rozhovoru současní reprezentanti U19. Dívky v únoru hrají v Chomutově přípravné zápasy se Švýcarskou reprezentací a kluci jsou v Polsku na turnaji Polish Cup. Jakou by jsi jim položil otázku, kdybys měl možnost? Co by tě zajímalo z reprezentačního prostředí, teba i ze zákulisí?

Anebo by jsi jim chtěl něco vzkázat?

Vzkázal bych jim, ať kluci předvedou dobrý výkon.

Děkuji za rozhovor a hodně úspěchu na tvé florbalové cestě.

fotka výběrů Olomouckého kraje
Dorostenci Olomouckého kraje (Jakub – horní řada uprostřed s číslem 11); FOTO: Flickr Českého florbalu

About the Author: ivosin