Vybrali jsme z výběrů – MS kraj

Fotka týmu MS kraje
Tým Moravskoslezského kraje; FOTO: Flickr Českého florbalu

V uplynulém víkendu 12-13. ledna proběhly celostátní chlapecké výběry starších žáků a dorostenců. Oba výběry se dělí na část východ a západ, jejichž vítězové se střetnou o titul mistrů ČR při nějaké významné sportovní události (Superfinále, EFT apod.). Jak se dařilo zástupcům ze severovýchodu? Čtěte dále.

Starší žáci triumfovali, ale …

… zadarmo to nebylo. Dle nových pravidel se na turnaj U15 do městyse Nové Veselí na pomezí Čech a Moravy vydalo 15 hráčů do pole, 2 brankáři a 2 trenéři. Výhodou bylo, že 8 hráčů přitom už mělo zkušenost s turnajem z minulého roku. 

Zápasy ve skupině popisuje trenér Filip Fňukal: „Ve skupině nás čekal Jihočeský kraj a kraj Zlínský, proti kterému jsme loni hráli finále. Skupinu jsme chtěli určitě vyhrát, abychom nemuseli hrát čtvrtfinále a mohli si tak lépe odpočinout na semifinále,“ vysvětluje trenér.

„První zápas s Jihočeským krajem to nebylo vůbec ono. Nevím jestli to bylo únavou nebo malou motivací proti tomuto kraji, ale hra a především nasazení v tomto zápase nebylo vůbec dobré. I přes to jsme dokázali zvítězit docela vysoko 9:4,“ hodnotí první utkání Filip Fňukal a hned pokračuje druhým kláním ve skupině: „Druhý zápas se Zlínským krajem byl o první místo ve skupině. Do zápasu jsme vstoupili mnohem lépe a od začátku jsme proměňovali šance,“ spokojeně říká Filip a pokračuje dále: „Naopak Zlínský kraj se i díky výbornému výkonu Ondřeje Glogara v bráně trápil v zakončení. Hra i nasazení bylo už v pořádku. Navíc to byl takový ten typický zápas, kdy vám všechno vyjde a byl z toho výsledek 10:1.“

fotka ze střídačky

Střídačka MS kraje s trenéry Filipem Fňukalem a Štěpánem Lhoťanem; FOTO: Flickr Českého florbalu

Neděle 13.1.2019 byla dnem semifinálovým. Starší žáci MS kraje postoupili po vyhrané základní skupině přímo, kde narazili na výběr kraje Jihomoravské. „Šlo poznat, že se už jedná o play off. Oba dva týmy chtěly jasně vyhrát a dávaly to najevo.“ Trenér MS kraje Filip Fňukal dále hodnotí kvality soupeře: „Jihomoravská obrana se asi překonávala ze všech utkání nejhůře. V utkání jsme byli více na míčku, ale chyběla lehkost v zakončení, která nás zdobila předchozí den proti Zlínskému kraji. Náš tlak se stupňoval a nakonec jsme dokázali vstřelit branku na 3:2. Soupeř však dokázal v poslední minutě během power play vyrovnat. Ukázala se ale síla týmu a hned po buly jsme se opět dokázali dostat do vedení,“ s ulehčením konstatuje Filip a uzavírá: „To jsme si už pohlídali a navíc přidali jeden gól do prázdné branky. V tomto zápase opět předvedl výborný výkon Ondra Glogar v bráně, který nás držel nad vodou během brejků soupeře.“

Do finále se společně s MS krajem probojoval favorit loňského turnaje Zlínský kraj. A stejně jako v loňském roce se kluci ze Severu Moravy s tímto krajem potkali nejprve ve skupině a pak ještě ve finále. „Před zápasem jsme klukům říkali, že to bude zcela jiný zápas než ve skupině a že začíná za stavu 0:0,“ nabádal Filip Fňukal hráče. „Musím říct, že kluci nic nepodcenili. Jenže se potvrdilo to, co jsme říkali. Každý zápas je jiný, Zlínský kraj byl velice produktivní, naopak my jsme se na každou branku dost nadřeli a neproměňovali tutovky. Po druhé třetině jsme prohrávali 3:6 a jelikož se hrálo 3 x 10 minut, do konce nezbývalo moc času,“ popisuje dramatické utkání Filip. „Ovšem i v této situaci jsme se Štěpánem Lhoťanem věřili a věděli jsme, že stačí, aby nám to tam začalo padat, jelikož hra byla dobrá. Zlepšili jsme ještě více tlak do brány a najednou to šlo,“ už s klidem povídá Filip a doplňuje závěr zápasu: „Nutno říct, že se k nám obrátilo čelem konečně i štěstí. Během chvíle jsme dokázali vyrovnat. Cca 5 minut před koncem dokázal ale Zlínský kraj vstřelit branku. To, co následovalo potom, byla neskutečná florbalová krádež. Jak trenéři, tak kluci věřili, že to ještě zvládneme. 29 sekund před koncem, během power play, jsme dokázali vyrovnat. No a aby toho nebylo málo, tak jsme 4 sekundy před koncem rozhodli o našem vítězství,“ s úsměvem popisuje závěr utkání Filip Fňukal.

hráči MS kraje

Zleva: Ondřej Glogar, Daniel Chatrný a Adam Zubek; FOTO: Flickr Českého florbalu

Filipe, jak by jsi shrnul celý turnaj, tým a hráče?

Ve finále se opět ukázala veliká síla tohoto týmu. Celkově si myslím, že jsme na turnaji vynikali práci s míčkem a především rychlostí a obratností. Trochu nám dělalo problém bránit brejkové situace a celkově nedávat možnost soupeřům se do nich vůbec dostat.

Nejlepším hráčem našeho týmu byl vyhlášen Adam Zubek a to opravdu zaslouženě. Tento hráč vyniká svým přehledem, bojovností, technikou, obratností a florbalovým myšlením. Nebojím se říct, že florbalovým myšlením převyšuje i drtivou většinu mužských superligových hráčů. Turnaj se také povedl Ondřeji Glogarovi v bráně a Danielu Chatrnému, který se jako obránce stal našim nejproduktivnějším hráčem a hlavně se to na sebe nebál vzít v nejdůležitějších chvílích.

Filipe, děkuji za odpověď a komentář k jednotlivým zápasům.

Soupiska starších žáků MS kraje:

Glogar Ondřej, Zubek Adam, Kafna Jan, Krmášek Marek, Socha Robert, Chatrný Daniel, Jankovský Ondřej, Richtár Václav, Bartoš Šimon, Gattnar Martin, Stolárik Radek, Galia Jakub, Martynek Jiří, Mikoláš Adam, Palčinský Adam, Slončík David, Hradil Václav.

sestava týmu MS kraje
Dorostenci MS kraje; FOTO: Flickr Českého florbalu

Neúspěšně úspěšné výběry dorostenců ..

Dorostenecký turnaj skupiny Východ se odehrál ve městě perníku v Pardubicích, jež hostila hala Sokola Pardubice na Dašické. Celek Moravskoslezského kraje vstupoval do turnaje z pozice obhájce loňského tituly a byl tak považován za jednoho z hlavních favoritů turnaje.

Hned v prvním utkání s Královehradeckým krajem se ukázalo, že tak jednoduché to zdaleka nebude. Kluci byli první dvě třetiny ještě ve vlaku nebo pod vlivem nestráveného oběda a nemohli se dostat do obrátek,“ hodnotí začátek turnaje asistent Ivo šindler. Agresivní nátlaková hra soupeře nesla své ovoce a po dvou třetinách prohrával MS výběr 0:2. „Další facku nám přinesla první minuta třetí třetiny, kdy KH kraj zvýšil na 0:3 a zápas vypadal ztraceně. Zkušení lídři Martin Šulc a Matěj Matoška stáhli náskok na 2:3, ale více prosadit jsme se nedokázali,“ posteskl si asistent trenéra.

Ve zcela jiném duchu probíhalo utkání proti týmu JM kraje, který stejným poměrem prohrál s KH krajem a jeho ambice byly přinejmenším stejné jako hráčů ve žlutých dresech. „O tomto utkání můžeme prohlásit, že to byl nejkvalitnější zápas dne s množstvím šancí na obou stranách. Oba celky trápila střelecká nemohoucnost, ale ctila skvěle odvedená obranná práce „blokařů“ a gólmanů,“ shrnuje trenér MS kraje Ivo Jochman. Oba soupeři se rozešli smírně 1:1, kdy jediný gól zasadil za MS kraj Jakub Češek a odchytal Ivo Sikora. V historii dorosteneckých turnajů došlo ke kuriózní situaci, kdy o pořadí ve skupině rozhodl los. Ten určil hráčům MS kraje 3 místo.

losování turnaje
Los turnaje, který určil pořadí

Nedělní ráno svedlo k bratrovražednému boji celky jedné regionální kanceláře MS a OL kraje. Vstup do utkání lépe vyšel žlutým hráčům MS kraje, který brzy vsítil a udržel vedení celou první třetinu. „Profesorská hra však vyhovovala rychlým brejkům hráčům OL kraje, kteří ve druhé části obrátili stav ve svůj prospěch na 1:2. Závěrečná bezzubost spojená s nervozitou nahrála bránícím červeným k definitivnímu KO 1:3,“ uzavírá utkání ivo šindler.

Zápas o čest a poslední výhru v turnaji sehráli „žluťáci“ proti Zlínskému kraji. Již bez tlaku na postup se hráči uvolnili a odehráli nejlepší a nejpohlednější zápas turnaje. Bodově nejpilnějším byl Jan Vojáček, hattrickem se může pochlubit Adam Choma a třemi body Adam Gábor. Vítězné utkání odchytal Tomáš Petr a hráčem utkání se stal Matěj Sokol.

Je to sport a ambice byly daleko vyšší, ale ne vždy se daří přenést zkušenosti a dovednosti do výsledku. I neúspěchy jsou však návodem jak dále,“ shodují se oba trenéři a dodávají: „Děkujeme všem patnácti hráčům a oběma gólmanům za reprezentaci kraje a přejeme hodně zdaru v další florbalové kariéře.“

Soupiska MS kraje:

Sikora Ivo, Choma Adam, Šulc Martin, Matoška Matěj, Sokol Matěj, Šubert Filip, Vojáček Jan, Menzel Dominik, Kaleta Štěpán, Češek Jakub, Svoboda Ondřej, Gábor Adam, Seibert Jakub, Bečka Tomáš, Gryz Matyáš, Šimík Vojtěch, Petr Tomáš.

pokřik u brány

About the Author: ivosin