Osobnost měsíce června – Jan Punčochář

Jan Punčochář FBC Český Těšín
Jan Punčochář nastupuje za FBC Český Těšín; FOTO: Alois Szemla

Každého to musí bavit, aby měl motivaci hrát.

Téma měsíce: Ukázal jsem asi větší srdíčko. Mám pocit, že jsem víc chtěl. Bylo to těsné, asi jsem měl větší touhu po vítězství. Rozhodlo štěstíčko a morál. Docela jsem si to užil.

Mladíkem s velkým florbalovým potenciálem je útočník FBC Český Těšín Jan Punčochář. Hráč fyzicky výborně disponovaný, dynamický s herním přehledem předvádí na hřišti pohledný florbal, který často korunuje gólem.

Standardní otázkový rozstřel:

Profilová fotka hráče
Útočník Českého Těšína; FOTO: Alois Szemla

Ahoj Honzo, od kolika let se věnuješ florbalu, kdo tě k němu přivedl?

Florbal hraji od roku 2015, čili od mých desíti let a vyloženě mě k němu nikdo nepřivedl. Byl jsem na příměstském táboře, který organizoval těšínský florbalový klub, tam se mi florbal zalíbil a od té doby se mu věnuji.

Byl florbal vždy tvou životní touhou a sportem číslo 1?

Úplně nebyl, nejdřív jsem hrál asi 5 let fotbal.

Kdy se Ti ve své florbalové kariéře dařilo nejlíp?

Nejvíc se mi dařilo poslední sezónu, jak týmově, kde jsme odehráli třetí místo, tak I bodově, kde jsem se vlezl do první pětice.

Který moment ve florbalu považuješ za Top (událost, gól, vítězství, vyléčené zranění atd.)?

Za Top moment považuji turnaj ve švédském Falunu v roce 2018. Nebyl to Top moment z pohledu nějakého úžasného výsledku, ale že jsme si to jako parta užili.

Ve zrovna skončené sezóně jsi získal 55 (35+20) kanadských bodů. Jaké to je být leader týmu a mít zodpovědnost za výsledek?

Je to těžké. Mé výkony se pak ozývaly na týmu, týmové výkony padaly a stoupaly s těmi mými. Ale nebylo to zas celé jenom na mě, v týmu je celá řada kvalitních a talentovaných hráčů.

tradiční barvy dresu Českého Těšína
Bílo-černo-červený dres Těšína; FOTO: Jan Blecha a Alois Szemla

A nyní k tématu měsíce – UŽÍT SI TO!

Pokud to někdo s florbalem myslí vážně, tak má k němu i zodpovědný přístup a pracuje na sobě. Jak je to s tebou? Patříš k těm, co si musí dát pozor na přetrénovanost anebo jsi mrtvý brouk a jen hraješ zápasy, protože TO tě baví?

Já bych řekl, že jsem něco mezi tím. Ne že bych každý den 4 hodiny makal, ani že bych byl úplný lenoch a kašlal na to. Všeobecně mě sport baví a denně sportuji, chodím hrát fotbal, jezdím na kole, plavu atd.

Setkal jsi se mezi hráči potažmo mezi rodiči s tím, že hráč nemaká, netrénuje, má absence a přes to si vždy vyžaduje nominaci na zápasy? Co na to říkáš? Jak se k tomu staví Váš tým?

Ve florbale úplně ne, ale kvůli tomuto jsem se přestal věnovat fotbalu. Někteří trénovali jinde a u nás hráli jen zápasy. V mém klubu jsem se nesetkal s tím, že by někdo chtěl hrát zápasy a netrénoval.

Honza na kole
Všestranný sportovec

V poslední době se při rozhovorech se sportovci nebo při hodnocení zápasů často používá spojení „užil jsem si to“. Jak vnímáš toto spojení s vrcholovým sportem? Co si máš užít?

Každého to musí bavit, aby měl motivaci hrát. Někdy může být motivací dobrý výsledek, někdy parta skvělých lidí, kteří mají stejný cíl. Pak je z toho zábava a všichni si to užíváme.

Jsi ve svém týmu rád? Jak máš v týmu roli (kapitán, DJ, bavič, podržtaška, ..)? Jak by jsi charakterizoval svůj tým, jako … ? Co jsou Vaše silné a slabé stránky, jak sportovní, tak lidské?

V Těšíně jsem rád, máme dobrou partu, celý tým je šikovný, což potvrzuje i naše umístění v poslední sezóně. Má v role v kabině je jasná – bavič a DJ. Mezi naše silné stránky patří určitě to, že i když se nám nedaří nepřestáváme věřit, že vyhrajeme. Mezi ty slabé patří to, že někdy zbytečně podceníme soupeře a myslíme si, že se to vyhraje samo.

Od června trénují týmy už v sestavách na příští sezónu. Jak v současné době trénujete, jak probíhá příprava a co je v plánu? Jaká jsou vaše očekávání od příští sezóny?

Vzhledem k tomu že jedeme v létě na Prague Games, tak se teď na turnaj připravujeme. Očekávání na příští sezónu úplně nemáme, ale určitě bychom se chtěli udržet v první polovině tabulky.

V ročníku 2020/21 už budeš nastupovat za dorosteneckou (a také juniorskou) kategorii. Jak vidíš v příštím roce své ambice, co plánuješ do budoucna resp. Kam až by jsi to chtěl ve florbalu dotáhnout?

V příští sezoně bych chtěl co nejvíce pomoct svému týmu. Florbal mě baví a chtěl bych se mu jednou věnovat profesionálně.

Jan Punčochář při hře
Jan Punčochář; FOTO: Alois Szemla
Banner Partnerská prodejna 4sport-florbal.cz
Partnerská prodejna 4sport-florbal.cz

About the Author: ivosin