Osobnost měsíce června – Martin Šulc

Martin hájí barvy Torpéda Havířov
Tradiční barvy Torpéda černou a žlutou hájí Martin Šulc; FOTO: web Torpéda Havířov

Motivace mi nechybí, protože strašně nerad prohrávám.

Téma měsíce: Ukázal jsem asi větší srdíčko. Mám pocit, že jsem víc chtěl. Bylo to těsné, asi jsem měl větší touhu po vítězství. Rozhodlo štěstíčko a morál. Docela jsem si to užil.

Hráčem, který rozhodně už dlouho patří mezi výrazné florbalové osobnosti našeho regionu, je Martin Šulc nastupující za Torpédo Havířov. Kdo ho zná, tak ví, že tento temperamentní útočník má neskutečně šikovné ruce a vyvinutý čich na „gólovku“.

Standardní otázkový rozstřel :

Martin Šulc hráč Torpéda Havířov
Martin Šulc hráč Torpéda Havířov; FOTO: web Torpéda Havířov

Ahoj Martine, od kolika let se věnuješ florbalu, kdo tě k němu přivedl?

Zdravím všechny čtenáře. Florbalu se věnuji už od sedmi let, kdy jsem začal chodit do florbalového kroužku na základní škole. Tento kroužek vedl Tomáš Ficenc, který mě později přivedl do Slovanu Havířov.

Byl florbal vždy tvou životní touhou a sportem číslo 1?

Ano, florbal vždycky byl a vždy bude.

Kdy se Ti ve své florbalové kariéře dařilo nejlíp?

Těžké vybírat.. Rád vzpomínám na sezónu 2017/2018 KB ligy, kdy jsem byl prvním rokem dorostenec a mohl jsem pravidelně hrát za naši juniorku. Tato sezóna byla výjimečná tím, že jsme měli super kolektiv a všichni jsme sedli jak herně, tak lidsky. Dalším významným momentem v sezóně 2017/2018 byl titul výběru Moravskoslezského kraje, když jsme ve finále porazili Prahu.

Který moment ve florbalu považuješ za Top?

V průběhu sezóny jsem si vybudoval určitou pozici v A týmu, za to jsem určitě rád. A taky nemůžu zapomenou na svůj první gól v mužské kategorii.

V letošní sezóně jsi naskočil do 49 utkání (juniorská liga, 1. liga a MS liga mužů) to je slušná porce, nejsi přetažený? Máš ještě motivaci a chuť vyhrávat?

Už od mala jsem hrál vždy o kategorii výš, takže jsem na větší porci zápasů zvyklý. Ale dalším faktorem, aby se to dalo zvládat, je správná relaxace, snažím se po každém tréninku protahovat a dodržovat spánkový režim, občas si zajdu i do wellness, pokud je na to čas. Motivace a chuť vyhrávat mi nechybí, protože strašně nerad prohrávám.

Martin hraje na Krajských výběrech dorostenců
Účast v regionálních výběrech dorostenců; FOTO: Flickr Českého florbalu

A nyní k tématu měsíce – UŽÍT SI TO!

Pokud to někdo s florbalem myslí vážně, tak má k němu i zodpovědný přístup a pracuje na sobě. Jak je to s tebou? Patříš k těm, co si musí dát pozor na přetrénovanost anebo jsi mrtvý brouk a jen hraješ zápasy, protože TO tě baví?

Řekl bych, že florbal už hraji na takové úrovni, kde se na tréninky prostě musí chodit, i když se ti některý den nechce. Snažím se na sobě pracovat i mimo klubové tréninky, například si občas doma zacvičím + často jezdím na kole a chodím běhat. Doma si občas vezmu florbalku do ruky, ale to už málokdy, protože jsem měl/mám tréninky 4x týdně.

Jak říká většina trenérů: „Zápas by měla být odměna za to, jak makáš a jaké výkony předvádíš na trénincích.“ a s tím naprosto souhlasím.

Setkal jsi se mezi hráči potažmo mezi rodiči s tím, že hráč nemaká, netrénuje, má absence a přes to si vždy vyžaduje nominaci na zápasy? Co na to říkáš? Jak se k tomu staví Váš tým? Myslíš si, že půjde Torpédo s juniorkou do KB ligy?

V mládežnických kategoriích (přípravka – starší žáci) to takhle může fungovat (spíše v menších klubech), ale myslím si, že to ničemu nevadí, protože o nic nejde, jenom o to, aby to děti bavilo. U nás, když jsme hráli KB ligu, tak jsme museli mít splněnou docházku před zápasem, kdo ji neměl, nedostal nominaci. V Áčku máme jasně nastavené pravidla ohledně docházky, a ty se každý snaží dodržovat.

Myslím si, že Torpédo nepřihlásí juniorku do KB ligy, ale kdo ví.. (Já osobně bych to asi nepřihlašoval.)

V poslední době se při rozhovorech se sportovci nebo při hodnocení zápasů často používá spojení „užil jsem si to“. Jak vnímáš toto spojení s vrcholovým sportem? Co si máš užít?

Musíš se tím sportem bavit, podávat v zápasech maximální výkony s maximální koncentrací, a občas do toho zapojit emoce. Tohle by měl dělat vrcholový sportovec.

Užít by sis měl atmosféru od fanoušků, týmové povzbuzování, oslavy gólů, prostě cokoliv!

Městská sportovní hala v Havířově je domovem Torpéda; FOTO: web Torpéda Havířov

Jak máš v týmu roli (kapitán, DJ, bavič, podržtaška, ..)? Jsi ve svém týmu rád?  Jak by jsi charakterizoval svůj tým, jako … ? Co jsou Vaše silné a slabé stránky, jak sportovní, tak lidské?

V A týmu patřím k těm nejmladším hráčům, takže společně plníme flašky, nosíme míčky, kužely a rozlišováky atd. Tím si prošel snad každý mlaďoch v mužích. Máme skvělý kolektiv, a vždycky se těším na tréninky se svýma „bráškama“.

Silné stránky našeho týmu, je jich mnoho, ale myslím si, že tím jsou mezilidské vztahy a společný cíl. Předvádět co nejlepší výkony, zlepšovat se a postupem času si vybojovat extraligu. Slabé stránky? Vždy je co zlepšovat, ale myslím si, že ve hře byl kámen úrazu na přesilovkách.

Od června trénují týmy už v sestavách na příští sezónu. Jak v současné době trénujete, jak probíhá příprava a co je v plánu? Jaká jsou vaše očekávání od příští sezóny?

Teď jsme měli tréninky 3 x týdně, 2 x ovál – běhání a posilování, 1 x týdně hala. Ode dneška (15.6.) budeme mít tréninky 4 x týdně. Bude to náročné, ale je to potřeba. V programu letní přípravy je Ostrava Cup, kde otestujeme náš tým a naše trenéry😊

Řekl bych, že v sezóně budeme chtít zlepšit umístění v tabulce v základní části. No a v play – off se uvidí, to je úplně jiná soutěž.

Torpédo se dostalo do play-off, kde narazilo na jednoho z favoritů Bulldogs. Bohužel čtvrtfinále soutěže přerušila epidemie Koronaviru. Věřili jste si s týmem na postup? A na koho jste v play-off chtěli po případném vítězství nad Buldoky narazit? Budeš mít v následující sezóně významnější roli a větší ICE TIME?

Tým chtěl dojít určitě co nejdál. Kdybychom porazili Buldoky, tak už by bylo asi jedno, proti komu bychom hráli, protože všechny týmy v play – off jsou velmi kvalitní.

Určitě bych chtěl posunout svojí roli a svůj ICE TIME zase trošku o něco dál, ale bez práce nejsou koláče.

Martine, děkuji za rozhovor do další sezóny přeji ať ti to všechno klapne.

gólové situace
S čichem na gólovku; FOTO: web Torpéda Havířov
Partnerská prodejna 4sport-florbal.cz
Partnerská prodejna 4sport-florbal.cz

About the Author: ivosin