Moravský pohled na PFC – část III. – Frontální úhel

Počátek nového kalendářního roku je pro florbalisty neodmyslitelně spojen se dvěma turnaji. Tím prvním a již legendou je známý mezinárodní turnaj Gothia Cup ve švédském Göteborgu. Druhým je pražský Prague Floorball Cup, i když teprve třetí ročník, přesto si již získal velkou oblibu u našich klubů. Je to skvělé období, jak po delší vánoční přestávce uspokojit florbalu chtivé mladé svěřence a zároveň poměřit florbalové schopnosti a dovednosti s ostatními celky mimo svůj region. Zajímalo nás, jak se dařilo týmům z Moravy a Slezska, a proto jsme obeslali všechny zúčastněné celky. Z odpovědí, které nám přišly, postupně sestavujeme články. Třetí díl se věnuje mladému turnaji PFC a pohledu ze středu Moravy z Hané – FBS Olomouc a FBC Přerov – za jejich odpovědi a foto přílohy děkujeme.

skupinovka stržek FBS Olomouc
Starší žačky FBS Olomouc; FOTO: Archív FBS Olomouc

Hráčky a hráči FBS Olomouc na mezinárodním turnaji PFC bodovali

Ženskou sekci hodnotí Martin Pejzl: „Dívčí část FBS se turnaje zúčastnila již po třetí. 2x jako starší žačky a 1x dorostenky. Letošní vystoupení bylo z pohledu účasti starších žaček velmi úspěšné, o čemž hovoří druhé místo ve své kategorii a to bez účasti výjimek, na rozdíl od ostatních družstev.“

Starší žákyně

se s turnajem popasovaly výborně, když až ve finále poprvé prohrály fotbalovým výsledkem 1:0 s týmem Bohemians, který v základní skupině deklasovaly 6:1. Děvčata získala cenné zkušenosti, trenérům turnaj odhalil nedostatky a získali kvalitní poznatky při konzultacích s ostatními trenéry zúčastněných družstev.

Pro zajímavost uvádíme statistiku uplynulých tří dnů:

 • nachodily 31 km po Praze
 • odjezdily 11,5 hodiny v dopravních prostředcích
 • odehrály 100 minut atraktivních florbalových zápasů
 • holky toho měly na závěr plné zuby!
 • trenéři plné brejle
 • logistici prázdné nádrže

Postřehy připomínky:

 1. celý turnaj se hraje na menších hřištích (vysoká míra kontaktu) a finále pak na velkém (prostor pro rychlejší hráčky)
 2. vadil nám rozpis turnaje, hráli jsme hned první utkání dopoledne a poté závěrečné večer
 3. Poměrně velké cestovní vzdálenosti mezi halami
 4. Ubytování i jídlo jsme si zajišťovali sami
 5. Ocenili bychom kdyby bylo vydávání náramků na hlavním nádraží, jak bylo slibováno jinak logisticky náročné
 6. OCENILI BYCHOM POSTUPNÉ a dřívější UVOLŇOVÁNÍ INFORMACÍ o týmech v kategoriích a rozpisu
... a ještě jednou starší žačky
… a ještě jednou starší žačky z Olomouce; FOTO: Archív FBS Olomouc

Elévové 08 a 09

Tým 08 – V této kategorii jsme nejprve narazili na Kladno, které jsme ve vyrovnaném zápase dokázali brankou v posledních vteřinách porazit 2:1. Po prvním nervózním duelu už mám druhý zápas sedl mnohem lépe a poradili jsme si s Moravany v poměru 10:1. Souboj o triumf ve skupině se silnou Spartou byl zatím vrcholný výkon, který tento ročník kdy předvedl. Po velkém boji zápas skončil remízou 3:3. Celkově jsme ve skupině byli druzí o skóre a čekalo nás 1/4 finále play-off A, kde jsme narazili na silné Vítkovice, které ukázaly svou kvalitu a porazily nás 8:0.

Daniel Tichý: „I tak musí být celkové hodnocení této kategorie kladné, především za výkon v utkání se Spartou.“

Tým elévků FBS Olomouc
Tým elévků FBS Olomouc; FOTO: Archív FBS Olomouc

Tým 09: V této věkové kategorii kluci nenastoupili v nejlepší možné sestavě, jelikož někteří kluci hráli za kategorii 08. Ve skupině 09 nestačili pouze na výběr Sparty Yellow, poté nestačili ani na slovenský Galaktikos Bratislava. V dalším pěkném duelu si v poradili s Hornets Brno. Poslední zápas s Paskovem nabídl vyrovnanou bitvu, ale se šťastným koncem pro soupeře.

Daniel Tichý: „Celkové 7. místo se v sestavě, jaké tým na turnaji působil, dá považovat za opravdu pěkný úspěch.“

Elévci FBS Olomouc
Přípravka FBS Olomouc; FOTO: Archív FBS Olomouc

Mladší žáci

V základní skupině jsme měli tři zápasy proti Florko Košice, Fbc Šternberk a Start Kunratice. Pro nás hratelná skupina, ale bohužel, my jsme se nedokázali prosadit. Po většinu zápasů jsme byli lepším týmem, ale nedokázali jsme se prosadit. Po prohrách 2:3 s Košicemi, 1:2 se Šternberkem a výhře 6:0 nad Startem jsme skončili ve skupině třetí. Tudíž nás čekalo play off B, kde jsme se střetli s týmem Slavoj Tachov. Zápas jsme prohráli 0:1, ale bohužel musím dodat, že i kvůli špatně zvládnutému výkonu rozhodčích. Nic méně, i tak jsme se neprosadili a bez gólu nemůžete vyhrát. I tak jsme na turnaji odehráli výborná utkání a zjistili jsme, kde máme nedostatky.

Jirka Parzyk: „Mladším žákům se PFC moc nevydařil, občas máte turnaj, kde se vám nedaří a nás to bohužel zastihlo v Praze.“

Starší žáci

Prvním pátečním dnem turnaje jsme zahájili PFC, ale velice špatně. První soupeř z Blanska nebyl nijak výraznějším, ale přesto jsme nedokázali proměňovat všechny šance. Zápas nakonec skončil 3:3. Ve druhém zápase nás čekal tým Snipers Bratislava B, se kterým jsme si také nedokázali poradit a dokonce gólem v posledních vteřinách jsme prohráli 3:4. Do druhého dne nastoupil zcela jiný tým a v ranním zápase jsme porazili Black Angels 05 7:2, kdy jsme na hřišti jednoznačně dominovali. Poslední zápas skupiny byl zcela nejlepším a dal nám hodně. 1. SK FBC Trenčín byl daleko vyspělejším týmem, přesto jsme s nimi dokázali hrát vyrovnanou partii. Zápas jsme prohráli 1:4, ale ze zápasů skupiny to byl jednoznačně nejlepší mač.

Ze třetího místa jsme šli do play-off B, kde jsme hned v 8-ti finále odehráli asi nejtěžší zápas playoff s Náchodem. Zápas byl vyrovnaný, oba týmy předváděly nadstandardní výkony a nakonec musely rozhodovat až nájezdy. V těch jsme byli úspěšnější a vyhráli tak 2:1pn. V neděli ráno nás čekalo čtvrtfinále se švédským celkem TIERP IBK, který jsme porazili 6:1. Nutno říct, že tento soupeř nás příliš neprověřil. Všichni jsme čekali od Švédů daleko více. V semifinále jsme porazili Galaxy team 6:1. Soupeř už byl kvalitnější, ale i tak jsme si dokázali poradit. Ve finále play-off B nás čekal tým Acema Sparta Praha Red. Pomohl nám gól sekundu před koncem poloviny. Ve druhé půlce jsme přidali ještě jeden a zápas poctivě ubránili a dovedli tak do vítězného konce.

Tomáš Hruška: „Celkově jsme tedy s turnajem pochopitelně spokojení. První den byl z naší strany tragický, ale od druhého dne začali kluci hrát florbal a dokázali tak vyhrát play-off B. Za 3 dny odehrát 8 zápasů je naprostá paráda, což nám pomůže do 2. poloviny sezony“, hodnotí Tomáš a přidává i celkový pohled na turnaj: „Co se týče organizace turnaje, tak jsme byli také víceméně spokojeni. Samozřejmě bylo nepříjemné přejíždět po celé Praze, obzvláště mezi ubytováním, halami a stravováním, tudíž se kluci za celé 3 dny pořádně nevyspali, ale o to více jsem na ně hrdý, že si dokázali poradit s velice nepříznivými podmínkami.“

Starší žáci FBS Olomouc
Starší žáci FBS Olomouc; FOTO: Archív FBS Olomouc

Dorostenci

FBS Olomouc – Black Angels 4:0 Pražští Black Angels pro nás překvapivě padli ve svém prvním zápase s Říčany a pokud se chtěli probojovat do „play off A“, museli nad Olomoucí plně bodovat. Hra se přelévala z jedné strany na druhou a šance si vytvářely oba týmy, střely za sebe ale pouštěl pouze pražský gólman. Jeden z elitních pražských týmů v plné síle nás v ničem nepřehrával a „Černé anděly“ jsme tak poslali do „play off B“, které později tento tým vyhrál.

FBS Olomouc – Bulldogs Brno 6:5Rezervní tým Brna nás velice překvapil svou aktivitou i kvalitou a ukázal, že ne nadarmo vede druhou Jihomoravskou ligu. Na každý náš gól dokázal soupeř rychle reagovat a vítězný gól padl až v poslední minutě hry po individuální akci Tomáše Gronycha.

FBS Olomouc – Draci Říčany 1:2Osobně vnímám, že jsou pražské soutěže vždy o krok napřed než zbytek republiky a s čistým svědomím můžu říct, že první tři týmy z druhé ligy dorostenců v Praze by s přehledem hráli střed první ligy na Moravě a Draci Říčany tuhle druhou ligu vedou. Zápas byl fyzicky velice náročný, plný osobních soubojů. Říčany nepříjemně zahustily polovinu hřiště a nám se nedařilo dostat na útočnou polovinu s míčkem na čepeli ani nebezpečně vystřelit. Prohra nás odsunula na druhé místo ve skupině a především ukázala některé nedostatky v naší hře.

FBS Olomouc – Sport Club Klatovy 3:2pPáté místo v první dorostenecké lize a první místo ve skupině na turnaji budil určitě z Klatov respekt. Na tabuli svítila třetí minuta utkání, Klatovy dvakrát vystřelily na naši branku a z toho dvakrát skórovali. Od té chvíle byl na hřišti pouze jeden tým. Vysokým napadáním jsme Klatovy pustili jen k maximálně třem dalším nebezpečným brejkům. Na druhé straně však neustále zvonily tyčky, míjely se prázdné brány a v nejhorším zasáhl solidně chytající brankář soupeře. I když Olomouc dlouho prohrávala o dva góly, tak věřím, že nikdo na střídačce nepochyboval o našem vítězství. Zápas se nám podařil dotáhnout do prodloužení, ve kterém využil chyby soupeře Jakub Mynář a poslal Olomouc do semifinále.

FBS Olomouc – Floorbal Group 4:2 Tým složený z hráčů Chodova, pražského Start98 a snad i jiných týmů byl jednoznačným adeptem na vítězství v turnaji. Hned od začátku byl u soupeře vidět přehled na hřišti, kvalita s míčkem na hokejce a fyzická připravenost. Kdykoliv se však soupeř dostal na naši polovinu, za úřadovala pevná olomoucká obrana nebo Derich v brance. Za stavu 2:2 se zase vyplatilo naše celoplošné napadání a Mynář strhl výsledek na naši stranu. Pár sekund před koncem zápasu jsme ještě pečetili výsledek do prázdné brány.

FBS Olomouc – Draci Říčany 6:4Před zápasem jsme si byli celkem jistí, jak bude odveta ze základní skupiny probíhat. V prvním zápase jsme nebyli schopni překonat blok na polovině hřiště a soupeř si toho byl určitě dobře vědom. Hned od první minuty se naše domněnky potvrdily. Naši hráči byli na zvolenou taktiku dobře připraveni a na útočnou polovinu jsme se dostávali klidněji a častěji. Snad každé střídání jsme si vytvářeli šance na gól. Polovina prvního poločasu ještě výsledkově patřila Říčanům, které využily přesilovku a proměnily jeden brejk. Pak se ale pomalu začala projevovat soupeřova únava, neboť odehrál celý turnaj jen na dvě pětky, a mohl se rozjet olomoucký brankostroj. Šesti góly v řadě jsme si došli pro obrovský pohár „The King“ a zlatou medaili na krk.

Daniel Svěch: „Turnaj v zimním období, se jeví jako optimální příprava na druhou polovinu sezony. Na turnaj se bohužel v naší kategorii přihlásilo jen 12 týmů, takže kvalita obsazenosti turnaji nebyla taková jaká by mohla být, kdyby se přihlásilo třeba víc týmů z Prahy“, posteskne si Dan a pokračuje hodnocením: „Nakonec se nám podařilo sehrát maximální počet utkání, který v naší kategorii šlo, protože jsme ve skupině skončili na 2.místě. Nakonec jsme celý turnaj opanovali a dokázali, že i v Olomouci jsme schopní hrát hezký florbal“, hrdě prohlašuje Daniel Svěch a dodává, že: „Organiznačně nám turnaj vyhovoval, protože dřív jak v 11:00 jsme žádný zápas nehráli, tudíž jsme měli dostatek spánku, cestování jsme také moc neměli, protože pořadatelé se snaží dávat většinou zápasy, které hrajeme v jednom dní na stejnou halu.“

Dorost FBS Olomouc – vítěz kategorie dorostenců; FOTO: Facebook Prague Floorball Cup

Přerovská stopa na PFC 2019

Hodnotí šéftrenér klubu Pavel Ceh: Vítkovice, Sparta Praha, Hattrick Brno, Bohemians Praha, Chomutov, Kladno, Mladá Boleslav, či Košice. I s takovými týmy porovnala své florbalové dovednosti přerovská mládež na třetím ročníku Prague floorball Cupu 2019 (tzv. zimní Praha), která v uplynulém víkendu strávila skvělé tři dny v hlavním městě České republiky, kam odcestovala hned se čtyřmi kategoriemi. Pojďme se tedy podívat, jak se každé z nich dařilo.

FBC Přerov; FOTO: Jan Gebauer

ELÉVOVÉ – kategorie 08

Vítkovice, Sparta Praha B, Gullivers Brno – již od pohledu skupina smrti, ale naopak vyrovnané zápasy. Turnaj elévci začali velkým bojem s nakonec celkovým vítězem tohoto turnaje – Vítkovicemi. Kvalitní zápas plný emocí a tvrdých soubojů skončil lépe pro mládež superligového klubu, který zvítězil o jedinou branku 5:6. Druhý zápas porážíme 6:2 ,,známou a dobrou značku na trhu“ a to Gullivers Brno, kteří na turnaji nakonec vybojovali bronz. Třetí zápas proti béčku Sparty vítězíme 9:3 a jdeme na jejich lepší kamarády – Spartu A. Do poločasu vyrovnaná bitva. Ve druhé půli ztrácíme po dvou inkasovaných vlastních brankách koncentraci, čímž po prohře 1:5 končíme ve čtvrtfinále. Podle propočtů končíme na 6. místě z 16 týmů.

MLADŠÍ ŽÁCI – kategorie 06

Mladší žáci odstartovali turnaj proti Hattricku Brno. I přes sympatickou hru do obrany, kluci prohráli 1:3. Druhý zápas proti Vítkovicím – budoucímu vítězi turnaje, si všichni hráči mohli vzít příklad ze hry soupeře. Spojení dynamiky, koordinace, techniky a celkově florbalového myšlení v jednom balíčku znamenalo pro náš tým prohru 0:8. Vítkovice ukázaly, že nemají na turnaji konkurenci, což potvrdily i ve vyřazovacích bojích (v  semifinále vítězství 11:0 nad Chodovem a finálová výhra 13:4 nad Ostravou jsou toho důkazem). Ve třetím zápase jsme narazili na naše kamarády z Mohelnice, kde jsme potvrdili roli favorita a zvítězili 4:1, čímž jsme se umístili třetí ve skupině a zúčastnili se tak Playoffu B, který byl určen pro všechny týmy na třetích a čtvrtých příčkách. V úvodním zápase vyřazovacích bojů proti Chomutovu velké drama, ale velká chuť po vítězství. I přes to, že kluci třikrát dotahovali, dokázali v dramatickém závěru otočit zápas ve svůj prospěch a zvítězit 4:3. Další zápas proti Tachovu, i přes herní převahu soupeře, postavili kluci nepříjemnou obranou zeď, která jim vynesla vítězství 3:2 a postup do semifinále. Zde narážíme na největší klub v republice Bohemians Praha. Po prvním poločase překvapujeme obecenstvo a vedeme 3:1. Ve druhé půli po dvou slepených brankách Bohemky ztrácíme koncentraci, soupeř se dostává na koně a vítězí 3:7. V playoffu B končíme na dělené třetí příčce.

hraje se na Bráníku
Tradiční hala na Bráníku; FOTO: Jan Gebauer

STARŠÍ ŽÁCI – kategorie 04

Těžké dva protivníky měli starší žáci v základní skupině. V úvodním zápase s Chomutovem nedokázali udržet vedení 3:1 a dokonce prohrávali 3:4. Ke konci zápasu se klukům však podařilo vyrovnat na 4:4. Další těžký zápas proti Gullivers Brno byl nad jejich síly a i přes bojovný výkon, prohráli 1:5. Chuť si starší žáci spravili proti slovenskému výběru SC Malacky, který porazili 11:3. Právě tato vysoká výhra posunula kluky do lepší skupiny playoffu, mezi nejlepších 16 týmů. Zde narazili ale na další těžký oříšek hned ve čtvrtfinále, kterými byli Kanonýři z Kladna. Zajímavou bitvu a podívanou ovládl tým z Čech, který zvítězil 1:4.

STARŠÍ ŽÁKYNĚ – kategorie 05

V nadpisu této kategorie máme sice napsáno starší žákyně, avšak tým tvořily pouze dvě hráčky této kategorie. Zbytek týmu byl složen z mladších žaček a proto se šlo do turnaje s čistou hlavou a s postojem, že jako nejmladší tým v této kategorii nemají holky co ztratit. Avšak opak byl pravdou. Holky byly asi největším překvapením celého zájezdu. V turnaji odehrály 6 zápasů s bilancí 3 výher a 3 proher se skórem 12:13. Téměř v každém zápase hrály vyrovnanou partii s rok až dva roky staršími děvčaty. I když neradi píšeme o individuálních výkonech hráčů, zde musíme udělat výjimku. Nejlepším střelcem tohoto výběru se stala nejmladší hráčka týmu Anička Kytlicová, která v 6 zápasech nastřílela 5 branek. Děvčata se umístila na celkovém 4.místě.

fotka klubové výpravy na nádraží v Praze
Kompletní přerovská výprava; FOTO: Jan Gebauer

About the Author: ivosin