Osobnost měsíce března – Jakub Haša

Téma: Konec sezóny pro ročníky 01

Jakub Haša
Výběry dorostenců 2017 za Zlínský kraj; FOTO: Jakub Kutěj

Určitě jde poznat, kdo trénuje v osobním čase

Jak bylo napsáno v článku „Když nám chybí milník“, tak hráčům ročníku 2001 skončila poslední mládežnická sezóna. Nyní už budou naskakovat na hřiště jen v dospěláckých kategoriích. Teď v březnu mělo probíhat play-off juniorských soutěží, ale všichni víme, proč tomu tak není. Co by bylo, kdyby … , jak by to, když by …jak to vidí,že … a jiné otázky jsme položili třem elitním střelcům – osobnostem, kteří jsou postrachem pro gólmany soupeřů a motají hlavu nejedné obraně.

Jakub v civilu
Jakub Haša – Panthers Otrokovice; FOTO: Jakub Kutěj

1) I přes nenadálý konec sezóny 2019/20 si myslím, že můžeme, díky ukončené základní, tento ročník zhodnotit. Jak vidíš výkon Vašeho týmu, co se Vám podařilo, co naopak nešlo? Jak si tipuješ, že mohlo dopadnout play-off pro Vás a koho by jsi tipoval na titul?

Letošní sezóna nebyla v porovnání s těmi předchozími zrovna povedená. V juniorce jsem sice mnoho zápasů neodehrál, ale vím, že naše výkony byly poměrně nestabilní. V play-off jsme vypadli v předkole, naopak v mužské kategorii jsme mohli minimálně velmi ztížit postup Vítkovicím a být vyrovnaným soupeřem v boji o semifinále. Na vítěze juniorské ligy bych odhadoval nejspíš Bohemku nebo Tatran. Sice jsem je neviděl letos hrát, ale jména, kterými oplývají jejich soupisky, jsou mi velmi známé.

2) Florbalová sezóna juniorů a dorostenců probíhala podle scénáře typického pouze pro Česko. Jak se díváš na systém volného přihlášení, předkola, výkonnostních košů a následného postupu do play-off? V čem byl rozdíl v juniorské soutěži A a B ligy?

Můj osobní pohled je takový, že systém volného přihlašování velmi snižuje kvalitu těchto soutěží. V sezóně 2018/19 jsem zažil sezónu, kdy jsme hráli B skupinu, ve které jsme kromě celorepublikového cestování nezažili velký počet kvalitních zápasů. V play-off jsme věděli, že musíme ukázat jaká síla v nás je, což se myslím potvrdilo vyřazením Sparty nebo Liberce. Pražské týmy jsou na tom o poznání lépe už díky své základně, kterou si budují od nejmenších hráčů, ale určitě jsou v republice týmy, které jsou jim schopny konkurovat.

3) V průběhu loňské sezóny jsi byl postupně zařazován do A-týmu mužů. V juniorském týmu je však daleko více hráčů ročníku 2001 a všem se nepodaří postoupit jako tobě do mužů. Co říkáš na možnost rozšířit juniorskou kategorii na tři roky anebo založit soutěž U21?

Toto je velmi značná a projednávaná problematika. Obměny kádrů v Superlize nebývají časté a spousty hráčů končící juniorské soutěži nakonec skončí v divizi či v 1. lize v tom lepším případě. Založení soutěže U21 by bylo rozumným krokem vpřed, jak si udržet kvalitu mladých hráčů, což se osvědčilo ve Skandinávii. Otázkou zůstává, jak by bylo začlenění této soutěže organizačně náročné.

4) Minulý rok si se pomalu dostával do kádru superligových Otrokovic, letos už sis vybojoval stabilní pozici v týmu, čím si to vysvětluješ?

Možná naší odlehlejší pozicí, která může způsobovat menší konkurenci. O složení týmu rozhodují trenéři a já jsem se jen soustředil na to, abych podával co nelepší výkony v letní přípravě. Koncepčně jsme letos měli mladší složení týmu, což si myslím že mohlo vést k naší soudržnosti.

hra na Dubině
Juniorská liga v hale na Dubině; FOTO: Kamil Besta

5) V juniorské lize ti to evidentně pomohlo. Minulý rok jsi nastřádal astronomických 136 bodů v 32 zápasech, což je 4,25 bodu na zápas. Tím si rozpoutal menší debatu, proč jsi nedostal šanci v juniorském národním týmu?

Ano, loňská sezóna byla určitě povedená. O tom, kdo pojede na reprezentační akce rozhodují opět trenéři a myslím, že složení týmu byla úspěšná kolonka zakončená titulem z MS. S odstupem času mě mrzelo, že jsem nedostal šanci ani na jedné reprezentační akci, reprezentačním kempu či dokonce kempu talentované mládeže, na který jezdí velmi široké spektrum hráčů. Možná by pomohlo, kdyby vedení reprezentace fungovalo na trase Čechy-Morava, aby bylo zajištěno, že se do podvědomí dostane více talentovaných hráčů. Především tedy z Moravy.

6) Trenér Chodova Neumann tehdy na tvou adresu uvedl: „Proč není Haša v repre nevím, ale hraje velice dobře a tak mu posílám první oficiální nabídku z Chodova. Kdyby šel třeba studovat do Prahy – na modrobílou je zvyklý a rádi jej přivítáme.“ Uvažoval jsi někdy o této nabídce?

Tato nabídka mne potěšila a pousmála, ale na vážněji jsem ji nebral, protože jsem věděl, že další rok chci pokračovat v Otrokovicích. Co bude dál se uvidí. Momentálně si chystám na přijímací zkoušky na VŠ a o svých dalších florbalových krocích budu případně rozhodovat po uzavření této kapitoly.

na domácí půdě
Utkání v domácím prostředí; FOTO: archív hráče – Panthers Otrokovice

7) Už od mladších žáků jsi vynikal rychlostí. Oproti ostatním to vypadalo, že upaluješ na bruslích, zatímco oni se tě marně snaží dostat v sálovkách. Máš nějaký recept na svou rychlost, například průpravu z jiného sportu?

Rychlost jsem od mala stavěl mezi své přednosti, ale ani já neznám ten správný recept, jak se této dovednosti přiblížit co nejlépe. Určitě jde poznat, kdo se tréninkům a zdokonalováním věnuje i v osobní čase. Já jsem kromě oficiálních tréninků rád chodil běhat či na brusle. Kromě florbalu mě baví většina sportů. Kdyby neexistoval florbal asi bych skončil buď u atletiky nebo stolního tenisu.

8) Na Slovensko to máš, co by kamenem dohodil. Slyšel jsem, že si prý jednu dobu zvažoval dvojí občanství – České a Slovenské. Máš k tomu předpoklady a vize nebo je to jenom fáma?

Ano, dvojí občanství jsem zvažoval. Na jednu stranu to bylo i kvůli florbalu, ale předněji to, že na Slovensku mám polovinu své rodiny. Postupem času z toho ovšem sešlo. Co se budoucna týče, tak případné projednávání se bude týkat už pouze osobní stránky.

9) Jeden z významných trenérů MS kraje prohlásil, že dětské a mládežnické kategorie by neměly jezdit do Švédska a Finska na turnaje, aby hráči měli do budoucna větší motivaci zahrát si tam jako dospělí. Co si o to myslíš ty? Byl jsi na nějakém turnaji v zahraničí? Těšil jsi se na duely s vrstevníky ze Švédska a Finska na Prague Games?

S tímto názorem nesouhlasím. Osobně jsem zavítal třikrát do Švédska a byly to jedny z mých největších florbalových zážitků. Porovnání s týmy ze Skandinávie je pro všechny hráče velká výzva a hrát přímo na jejich půdě může být sen mnoha hráčům. Reálně se to v dospělosti splní jen malému procentu, tak bych dále nechal tyto dětské sny oživovat.

Švédský Falun
Účast na Falun Cupu 2019 ve Švédsku za tým 4sport; FOTO: Jakub Kutěj

10) Situace v současné chvíli je jaká je. Jak se připravuješ na novou sezónu? Co plánuješ na léto?

V aktuální situaci je to u každého o osobní průpravě. Věřím, že pokud se situace zlepší, zavítám ještě na spoustu letních turnajů, na které rád jezdím. Od malého věku jsem měl možnost se jich účastnit a radost zavítat po roce opět na Ostrava Cup či Open-Air turnaje mi je stále vlastní.

Děkuji za rozhovor a držím palce do nové mužské sezóny a splnění všech plánů.

Prague Games
Účast na legendárním turnaji Prague Games; FOTO: Flickr Prague Games

About the Author: ivosin