Osobnost měsíce března – Adam Feber

Téma: Konec sezóny pro ročníky 01

střelec
Obávaný střelec ve žlutočerném dresu; FOTO: Míra Filip

Náhodou jsem viděl florbal v televizi

Jak bylo napsáno v článku „Když nám chybí milník“, tak hráčům ročníku 2001 skončila poslední mládežnická sezóna. Nyní už budou naskakovat na hřiště jen v dospěláckých kategoriích. Teď v březnu mělo probíhat play-off juniorských soutěží, ale všichni víme, proč tomu tak není. Co by bylo, kdyby … , jak by to, když by …jak to vidí,že … a jiné otázky jsme položili třem elitním střelcům – osobnostem, kteří jsou postrachem pro gólmany soupeřů a motají hlavu nejedné obraně.

Adam Feber
Adam Feber; FOTO: archív Torpédo Havířov

1) I přes nenadálý konec sezóny 2019/20 si myslím, že můžeme, díky ukončené základní, tento ročník zhodnotit. Jak vidíš výkon Vašeho týmu, co se Vám podařilo, co naopak nešlo? Jak si tipuješ, že mohlo dopadnout play-off pro Vás a koho by jsi tipoval na titul?

Určitě máme co zlepšovat, ale výkon týmu byl podle mého dobrý, splnili jsme cíl a to dostat se do play off. Play off je zcela jiná soutěž a já věřím, že bychom se mohli dostat do semifinále.

2) Florbalová sezóna juniorů a dorostenců probíhala podle scénáře typického pouze pro Česko. Jak se díváš na systém volného přihlášení, předkola, výkonnostních košů a následného postupu do play-off? V čem byl rozdíl v juniorské sou A a B ligy?

Bohužel, ale tomuhle systému nijak nerozumím a nepřijde mi to správné. My jsme letos 1.ligu juniorů nehráli, kvůli nedostatku hráčů a musím říct, že rozdíl mezi 1. a 2. ligou je velký. Ale má to i své výhody, a to kvůli cestování

3) V průběhu loňské sezóny jsi byl zařazen do A-týmu mužů. V juniorském týmu je však daleko více hráčů ročníku 2001 a všem se nepodaří postoupit jako tobě do mužů. Co říkáš na možnost rozšířit juniorskou kategorii na tři roky anebo založit soutěž U21?

Myslím, že by to nebyl špatný nápad, protože by to určitě udrželo některé hráče déle hrát florbal. Ale obávám se, že by v této kategorii nebylo moc hráčů kvůli vysokým školám a práci.

4) Kdybychom si zahráli na věštce budoucnosti. Co bude za pět let? Budeš pokračovat v kariéře spojené se žlutočerným dresem? Chceš zkusit i vyšší ligu popřípadě angažmá v zahraničí anebo dáš přednost studiu, civilnímu životu a florbal bude na vedlejší „hobby“ koleji?

Já osobně se do budoucnosti moc nedívám, ale určitě bych chtěl hrát florbal, co nejdéle a s Torpédem postoupit do superligy. Ale ještě nevím, co bude po střední škole.

Adam v zápasech
Adam v zápasech juniorské KB ligy (2018/19); FOTO: Miroslav Filip

5) Jak jsi s florbalem vůbec začínal? Byl pro tebe florbal vždy sport číslo jedna nebo jsi uvažoval i nad jiným? Tušil jsi, že budeš u florbalu tak dlouho? Vzal ti něco?

Vždycky mě bavilo si hrát s hokejkou, pak jsem náhodou viděl florbal v televizi a řekl jsem si, že tenhle sport budu hrát. Florbal mi určitě něco vzal, ale o hodně více dal. Kamarády, zážitky a zkušenosti. Mezi mé oblíbené sporty patří taky fotbal, který hraji za vesnický klub a městskou futsalovou ligu. Sport číslo 1 je ale samozřejmě florbal.

6) Pro gólmany a obrany soupeřů jsi noční můrou. Hraješ na levou stranu a vynikáš zejména rychlostí , dravostí a chladnokrevným zakončením střely do sítě. Dokážeš být i důrazný v před brankovém prostoru. Piluješ své pověstné úniky a střely? Trávíš tím hodně času nebo je tato činnost pro tebe přirozená?

Abych řekl pravdu takhle hraji celou svou kariéru, takže je to pro mě přirozené. A většinou trénuji střely než úniky. K tréninku přidávám posilovnu, a teď, když je karanténa věnuji se tomu více a to doma v takové menší posilovně.

7) Jsi podepsán pod vítězným gólem ve finálovém zápasu krajských výběrů dorostenců MS kraje proti Praze, který se uskutečnil před Superfinále v roce 2018 v Ostravar Aréně. Dlouho to vypadalo na prodloužení, nakonec jsi to v posledních chvílích urval pro MS tým. Jaké to je vsítit rozhodující gól v tak důležitém utkání? Jaké to je vidět se „na kostce“?

Tohle je zatím nejkrásnější moment mé kariéry. Na ten zápas nikdy nezapomenu. Výběry byly celkově výborné, opravdu mě to bavilo, i všechny tréninky. Dalo mi to hodně zkušeností a nové kamarády.

vítězný gól
Vítězný gól ve finále Výběrů dorostenců (2018); FOTO: Flickr Českého florbalu

8) Nejen tento moment, ale výkony v týmu Torpéda, kanadské bodování a další hovořily o tvých kvalitách natolik, že jsi dostal pozvánku do širší reprezentace U19, se kterou jsi absolvoval několik tréninkových soustředění. Co by jsi s odstupem času řekl na toto ocenění? Obohatily tě tréninky repre tréninky či účast samotná? Byl to signál, že to děláš dobře a povzbudilo tě to dalším sportovním úsilí?,

Tohle mě neskutečně motivovalo a za takovou zkušenost jsem strašně rád. A potvrdilo se mi, že to co dělám, dělám dobře.

9) Jeden z významných trenérů MS kraje prohlásil, že dětské a mládežnické kategorie by neměly jezdit do Švédska a Finska na turnaje, aby hráči měli do budoucna větší motivaci zahrát si tam jako dospělí. Co si o to myslíš ty? Byl jsi na nějakém turnaji v zahraničí? Těšil jsi se na duely s vrstevníky ze Švédska a Finska na Prague Games?

Myslím, že na takové turnaje by se jezdit mělo. Ve Švédsku mne to opravdu moc motivovalo do další práce. A také se mi tam neskutečně líbilo.

Jalas Aréna
Adam odehrál zápasy v Jalas Aréně na AXA Cupu ve švédském Falunu; FOTO: archív autora

10) Situace v současné chvíli je jaká je. Jak se připravuješ na novou sezónu? Co plánuješ na léto?

Začátkem letních prázdnin nám začíná letní příprava. Dále také chodím do posilovny, jak už jsem psal. A na léto nic moc neplánuji, možná si občas zajdu k vodě, teda pokud to bude možné.

Děkuji za rozhovor a držím palce do nové mužské sezóny.

Moc děkuji za pozvání k rozhovoru.

About the Author: ivosin