Osobnost měsíce března – Rostislav Gattnar

Téma: Konec sezóny pro ročníky 01

Domácí prostředí
Domovská palubovka na Dubině; FOTO: Kamil Besta

Postřehy starších a zkušenějších spoluhráčů pomohly mému rozvoji

Jak bylo napsáno v článku „Když nám chybí milník“, tak hráčům ročníku 2001 skončila poslední mládežnická sezóna. Nyní už budou naskakovat na hřiště jen v dospěláckých kategoriích. Teď v březnu mělo probíhat play-off juniorských soutěží, ale všichni víme, proč tomu tak není. Co by bylo, kdyby … , jak by to, když by …jak to vidí,že … a jiné otázky jsme položili třem elitním střelcům – osobnostem, kteří jsou postrachem pro gólmany soupeřů a motají hlavu nejedné obraně.

Rostislav Gattnar, 1.SC Vítkovice;
Rostislav Gattnar, 1.SC Vítkovice;FOTO: Martina Egi

1) I přes nenadálý konec sezóny 2019/20 si myslím, že můžeme, díky ukončené základní, tento ročník zhodnotit. Jak vidíš výkon Vašeho týmu, co se Vám podařilo, co naopak nešlo? Jak si tipuješ, že mohlo dopadnout play-off pro Vás a koho by jsi tipoval na titul?

Ahoj. V juniorské soutěži jsem letos odehrál jen zlomek zápasů, protože celou sezonu jsem nastupoval primárně za mužský A-tým ale i přesto si myslím, že juniorská sezona byla rozehrána dobře a je velká škoda, že skončila, jak skončila. Předvedli jsme spoustu kvalitních výkonů s favority soutěže a dle mého názoru jsme předčili očekávání mnohých. Troufám si tvrdit, že bychom letos v juniorech mohli hrát klidně o zlato.

2) Florbalová sezóna juniorů a dorostenců probíhala podle scénáře typického pouze pro Česko. Jak se díváš na systém volného přihlášení, předkola, výkonnostních košů a následného postupu do play-off?

Celý systém juniorské soutěže podle mého názoru postrádá smysl. Koneckonců do vrcholové části postupují skoro pořád stejná mužstva.

3) V průběhu sezóny jsi byl zařazen do A-týmu mužů. V juniorském týmu je však daleko více hráčů ročníku 2001 a všem se nepodaří postoupit jako tobě do mužů. Co říkáš na možnost rozšířit juniorskou kategorii na tři roky anebo založit soutěž U21?

Podle mého názoru by to nebylo špatné, založit soutěž U21 nebo prodloužit juniorskou kategorii. Spousta kluků není v 19 letech připravena na dospělý florbal a toto řešení by kluky mohlo připravit na superligu lépe.

4) Ve Vítkovických mládežnických kategoriích panuje velká konkurence. Ty jsi však vždy hrál se staršími nehledě na sílu konkurence i všechny důležité momenty – přesilovky, power-play, oslabení. Pomohlo ti v mužském A-týmu, že jsi vždy byl v kolektivu se staršími?

Od doby, co jsem začal hrát jsem byl vždy v kolektivu se staršími kluky, proto si se staršími spoluhráči rozumím asi lepé než se svými vrstevníky. A proto mi postřehy starších a zkušenějších spoluhráčů pomohly v mém rozvoji. A to mi také pomohlo lépe se adaptovat v mužském A-týmu.

Pohár mistrů
Lednová akce: Pohár mistrů 2020; FOTO: Jiří Zerzoň

5) Rod Gattnarů je ve Vítkovických řadách velmi viditelný. Ty jsi letos byl stabilním článkem v soustrojí mužského A-týmu, tvůj bratr Martin i přes svůj nízký věk dominuje v juniorské lize. Dalo by se říci, že máte florbalové buňky v genech, byl pro tebe florbal vždy sport číslo jedna nebo jsi uvažoval i nad jiným?

Se sportem jsem začínal ve svých 5 letech, hrál jsem fotbal za Polanku nad Odrou. V 7 letech jsem přešel na florbal a zůstal jsem u něj dodnes. Od té doby jsem nikdy nad jiným sportem neuvažoval. Rád jezdím na kole a zahraji si stolní tenis.

6) Na výběrech starších žáků ročníku 2000 a 2001 tě v online přenosu komentátor popsal následovně: „Ale jistota je jedna, Gattnar je talent od boha.“ Necítil jsi na svou osobu tlak, že vždycky musíš hrát dobře, jinak zápas prohrajete?

Nikdy jsem se s tímhle ve Vítkovicích nesetkal, protože jsme vždy stavěli na síle celého týmu. Ale myslím, že proti těžším soupeřům se dokážu vybičovat k lepším výkonům.

7) Pro gólmany jsi byl nočním můrou díky střelám, které jsi dokázal poslat v moment, kdy to nejméně čekali. Piloval jsi svou pověstnou střelu hodně nebo je pro tebe střelba přirozená?

Nemyslím si, že by moje střela byla pověstná. Naopak, myslím si, že střela je jednou z mých slabších stránek. A proto se snažím svou střelu zdokonalovat, jak během tréninku tak i po něm.

emoce konečně
Autor fotografie u ní uvedl „Konečně jsem se dočkal“; FOTO: Kamil Besta

8) Jsi znám, že na hřišti nahodíš svůj ‚poker-face‘ a moc neprojevuješ emoce. I přes to nevěřím, že bys zápasy neprožíval. Skrýváš svůj zápal při zápasech, aby tě soupeř nemohl vyprovokovat nebo je za tím něco jiného?

Zápasy prožívám hodně. Ale vzhledem k mé introvertní povaze je prožívám spíš vnitřně. Žádný záměr v tom nehledejte.

9) Situace v současné chvíli je jaká je. Jak se připravuješ na novou sezónu? Co plánuješ na léto?

Na novou sezonu se připravuji společně s bráchou. Chodíme spolu běhat, jezdíme na kole. Posilovnu nahrazuji cvičením s vlastní vahou. Na léto zatím nic neplánuji. Uvidíme, co nám daná situace přinese.

Děkuji za rozhovor a držím palce do nové „plnohodnotné“ mužské sezóny.

pohárová fotka
Ostravská premiéra – Champions Cup; FOTO: Jiří Zerzoň

About the Author: ivosin