Orca Summer Cup je za námi

pohled z věže na tři hřiště
Hlavní náměstí v Krnově; FOTO: Dominik Menzel

Pod širým nebem na Hlavním náměstí v Krnově

Poprvé se tento turnaj pod širým nebem konal na Hlavním náměstí v Krnově. Terén nebyl úplně ideální, ale organizátorský se s tím porval statečně. Další velkou změnou byly mládežnické kategorie. Proběhl zde také turnaj přípravek a starších žáků, což souvisí s třetí změnou – muselo být postaveno třetí hřiště. Na turnaj se také přišel podívat maskot Českého florbalu – Superfináleman. Celkem se turnaje zúčastnilo 34 týmů (24 muži, 6 starší žáci, 4 přípravka).

Boje ve skupinách se rozběhly v sobotu v 8 hodin ráno. Vše probíhalo hladce až do odpoledních hodin, kdy se měly rozehrát odpolední skupiny. V tu chvíli nás překvapil hodinový déšť. Po vysušení hřiště se však začalo hrát. Díky deště však vznikl velký skluz. Po domluvě s týmy se rozhodlo, že veškeré boje ve skupinách se dohrají v sobotu a tak se sobotní den končil za velké tmy. Hřiště však byla osvětlena pouličními lampami či auty pořadatelů 😀

Po sobotních duelech se organizátoři rozhodli přemístit nedělní boje do sportovní haly na Janáčkově náměstí, jelikož předpověď na neděli nebyla příznivá – samozřejmě byla špatná a celou neděli svítilo slunce 😀

foto venkovního hřiště
Duel přípravek pod širým nebem; FOTO: Mikuláš Peths

Kategorie starších žáků:

Kategorie starších žáků se na turnaji objevila vůbec poprvé. Turnaje se zúčastnilo 6 týmů. V prvním dni odehráli základní skupinu každý s každým. V neděli se rozběhlo také play off. Týmy na 3. – 6. místě si zahráli čtvrtfinále, první dva týmy šly rovnou do semifinále. Základní skupinu ovládl 1. SFK Havířov. Ve čtvrtfinále si nejprve 1. FBC Karviná poradila s domácím celkem FBC ORCA KRNOV. Ve druhém porazil TJ Slovan Havířov krnovský celek poskládaný z mladších žáků pod názvem Prostě team. V prvním semifinále proběhl boj mezi 1. SFK Havířov a 1. FBC Karviná. Havířov svého soupeře nakonec přetlačil 6:4. Ve druhém si TJ Slovan Havířov poradil s týmem S.K. P.E.M.A. Opava. O třetí místo nedala Karviná šanci Opavě a odvezla si pohár za třetí místo. Ve finále jsme tak mohli vidět havířovské derby. TJ Slovan Havířov nakonec dokázal porazit vítěze základní skupiny a radoval se z celkového vítězství.

 • Nejlepší hráč: Adam Chlebík (1. FBC Karviná)
 • Nejlepší brankář: Lukáš Kubálek (TJ Slovan Havířov)
 • Nejlepší střelec: Radek Stolárik (1. SFK Havířov)

Konečné pořadí:

 1. TJ Slovan Havířov
 2. 1. SFK Havířov
 3. 1. FBC Karviná
 4. S.K. P.E.M.A. Opava
 5. FBC ORCA KRNOV
 6. Prostě team
Slovan slaví vítězství starších žáků

„Makali jako jeden tým a vyhráváme Orca Cup“ TJ Slovan Havířov; FOTO: Mikuláš Peths

Kategorie přípravky:

Stejně jako v kategorii starších žáků, tak i v přípravce se tento turnaj konal poprvé. Turnaje se zúčastnily 4 týmy. V sobotní skupině odehrál každý s každým dvě utkání. V play off se také hrálo na dva vítězné zápasy, kdy při skóre 1:1 na zápasy rozhodovaly nájezdy. V semifinále jsme nebyli svědky nájezdů. Nejprve si porazil 1. SFK Havířov dvakrát s FBC Bílovec, druhé semifinále bylo mezi celky FBC ORCA KRNOV. Starší Orčata si dvakrát poradila s mladšími Kosatkami. O třetí místo jsme už však nájezdy viděli. První utkání vyhrál FBC Bílovec, druhé pak krnovské Kosatky. Nájezdy nakonec rozhodli v prospěch domácích Kosatek. Finále bylo jednoznačnější, 1. SFK Havířov dvakrát porazil domácí Orčata a bral tak pohár za první místo.

 • Nejlepší hráč FBC ORCA KRNOV – Kosatky: František Mrkvan
 • Nejlepší hráč FBC ORCA KRNOV – Orčata: Šimon Mamula
 • Nejlepší hráč FBC BÍLOVEC: Vít Jeřábek
 • Nejlepší hráč 1. SFK Havířov: Matyáš Korzec

Konečné pořadí:

 1. 1. SFK Havířov
 2. FBC ORCA KRNOV – Orčata
 3. FBC ORCA KRNOV – Kosatky
 4. FBC Bílovec
vítěz turnaj v kategorii přípravek
„Děcka to je pecka! Tým přípravky vyhrál Orca cup v Krnově!!!“ 1. SFK Havířov; FOTO: Mikuláš Peths

Přípravka FBC Bílovec se o víkendu zúčastnila dalšího ročníku OrcaCUPU v Krnově. Na krásném náměstí se konaly zápasy v trojkovém florbale a naše nejmladší naděje se střetly s týmy SFK Havířov, Orca Krnov – Orčata a Orca Krnov – Kosatky. Ve volném čase se pak naši mladí florbalisti vydali společně s trenéry na Cvilín. Počasí vyšlo na jedničku a tento turnaj se pořadatelům opět vydařil.

FBC Bílovec na turnaji
„Přípravka byla u toho! “ FBC Bílovec; FOTO: FBC Bílovec

Komentář k turnaji – Filip Fňukal (hlavní pořadatel)

„Vždycky mě fascinuje, jak ten turnaj rychle uteče. Ty dlouhé přípravy jsou během pár chvil pryč. Teď už mohu říct, že jsem nikdy neplánoval a neorganizoval nic náročnějšího, než byl Orca Summer Cup 2019. Bohužel jsem ale také ještě nikdy nezažil, že by mi bylo hozeno tolik klacků pod nohy. Do dokonalosti podle mě chybělo mnoho, ale všecky klacky byly přeskočeny a turnaj proběhl bez výraznějších problémů. Vím, že to není tak dávno, kdy jsem psal něco podobného, ale opět bych chtěl tímto způsobem poděkovat. Jak už jsem zde jednou psal, je to o lidech. Podařilo se mi sestavit organizační tým snů, který šlapal jako hodinky. To, co můžete vidět na posledním snímku mě samozřejmě neskutečně moc potěší, ale nemělo by to být vůbec mířeno na mě, ale na celý organizační tým, který tři dny téměř nespal a pracoval na tom, aby byl turnaj co nejlepší. 
Každý rok se na turnaji odehraje něco, co mě emotivně zasáhne či dojme. Letos je to asi to, že jsem si uvědomil velikost a sílu naší florbalové rodiny. Je až neuvěřitelné, kolik lidí zcela dobrovolně přišlo pomoc např. s chystáním Hlavního náměstí, když jsme se trápili s jeho přípravou. Ale těch dobrovolných pomocných rukou bylo mnohem více. Abych to shrnul: DÍKY týme, DÍKY florbalová rodino. Neskutečné, co jsme letos zvládli.“
 

Orca Krnov
FOTO: Dominik Menzel a Mikuláš Peths

About the Author: ivosin