Bílovec přivítal III. ročník Spring Cupu

vítězný tým foto
Vítěz turnaje Spring Cup 2019 – FBC Bílovec; FOTO: archív klubu FBC Bílovec

aneb překvapení střídá překvapení!

O víkendu 11. a 12. května uspořádal bílovecký florbalový oddíl dvoudenní mezinárodní turnaj ve florbalu mladších žáků Spring cup 2019 v hale na Komenského ulici. Pozvání pořádajícího klubu přijaly týmy FBC Přerov, 1.FBK Eagles Orlová, FBC SVČ Odry, 1.SFK Havířov, FBC Letka, 1.FBC Karviná a slovenský ŠK 1.FBC Trenčín.

Ačkoliv sezóna mladším žákům končí první víkend v květnu, není lepšího rozhodnutí než se pokračovat v rozvoji hráčů i účastí na turnajích nepořádaných ČFbU. Spring Cup je dvoudenní turnaj. V sobotu se hraje skupinová fáze (dvě skupiny po čtyřech týmech), v neděli pak následuje play-off klasickým pavoukem křížem podle umístění ve skupinách.

Sobotní den nenasvědčoval tomu, že by měla nastat nějaká překvapení turnaje. Rodiče fandili a podporovali své děti, týmy se hrou bavily, jak se očekávalo. Papíroví favorité jednotlivých skupin zvládli své role a každý se připravoval na poklidnou neděli. Skupinu A vyhrává 1.FBK Eagles Orlová a skupinu B zahraniční účastník ŠK 1.FBC Trenčín, oba tak, jak se předpokládalo. Jenomže …

záběr z utkání
Vhazování z utkání 1. FBC Karviná a ŠK 1.FBC Trenčín; FOTO: archív klubu FBC Bílovec

V playoff se ale turnaj neskutečně zamotal.

Finálovou neděli domácího týmu popisuje v článku FBC Bílovec Martin Scholz: „Druhý den už šlo do tuhého, ve čtvrtfinále naši vyzvali Karvinou, kterou v dramatickém závěru porazili 3:2. Stejně dramatické chvíle připravili divákům v semifinále, kde porazili Přerov 4:3,“ a nadšeně pokračuje dále: „Ve finále narazili na soupeře ze základní skupiny, Letku Ostrava, kterou zodpovědnou hrou, podpořenou skvělým výkonem našeho brankáře, porazili 3:0. I když výsledek vypadá jednoznačně, byl to boj, akce se přelévaly z jedné strany na druhou a oba týmy ze sebe vydaly maximum. Naše hráče hnala dopředu tribuna plná rodičů a fanoušků, kterým patří velké díky za atmosféru, kterou v hale po oba dny vytvořili,“ spokojeně uzavírá Martin Scholz.

Ve skupině B končí v sobotu na posledním místě tým FBC Přerov, ale jak píše Pavel Ceh v příspěvku, tak: „Na Slunci probíhaly erupce, porážíme vítěze skupiny A – Orlovou 2:0. Překvapení turnaje pokračuje, Trenčín prohrává 1:5 s Letkou, která na tom byla stejně, jako my. Turnaj připomíná letošní playoff Stanley Cupu, vítězové skupin jsou out, s nimi i jeden tým z druhého místa,“ kroutí hlavou Pavel. „V semifinálovém boji s domácím Bílovcem dotahujeme dvoubrankovou ztrátu, avšak tři vteřiny před koncem inkasujeme z trestného střílení, prohráváme 3:4 a v zápase o třetí místo na nás čekají Odry. Zde jsme si zápas pohlídali a po vítězství 6:3 bereme bronzové placky,“ hodnotí výsledek turnaje Pavel Ceh.

Třetí místo bral tým FBC Přerov; FOTO: www.florbalprerov.cz

Stejně jako přerovští končí na posledním místě v A skupině hráči Letky a jak konstatuje v článku Rostislav Plaček z FBC Letka, tak: „Skončili jsme s jediným bodem na čtvrtém fleku a čekalo nás čtvrtfinále proti 100% vítězi druhé skupiny – týmu Trenčína. Celá hala měla jasno, jak to zítra ráno dopadne. Otázkou bylo pouze jakým skóre nás bratia vypráskajú z turnaje.“ Následující nedělní dění popisuje Rostislav Plaček takto: „Trenéři přesto týmu věřili. A jak se ukázalo, stará pravda, že vše je hlavně o hlavě, platila i v tomto případě. Nikdo asi přesně neví, co se vlastně stalo. Ale jakmile bylo písknuto úvodní buly, začaly se dít věci. Hala v úžasu sledovala dění na hřišti a i s potřebnou dávkou štěstí pak vítězství Davida proti Goliášovi a nejpřekvapivější výsledek turnaje – výhru 5:1 a zasloužený postup do semifinále. Fantastický výkon, fantastický výsledek!!! Myslím, že tento zápas zůstane hluboko v srdcích hráčů i diváků zejména z řad (pra)rodičů. To, co tým předvedl se opravdu nevidí každý den a celý příběh měl příchuť holywoodského sportovního dramatu. Po zápase se nás chodili trenéři ptát, co že jsme s dětmi provedli. Ale my trenéři nic – jen se prostě rozhodli dát do zápasu vše, pomoct jeden druhému a bez záruky výsledku nedat svoji kůži lacino,“ spokojeně shrnuje nejdůležitější moment turnaje Rostislav Plaček a ve zkratce líčí průběh semi a finálového utkání: „V semifinále proti Odrám. Průběh jako na houpačce vedl k výsledku po základní hrací době 5:5. O postupu rozhodly nájezdy, ve kterých vytoužené finále a jistou medaili vystřelil Matěj Janeček. Ve finále výsledek 3:0 pro domácí Bílovec byl zasloužený, ale stříbrná medaile měla pro náš tým příchuť zlata. „

fotka stříbrného týmu turnaje
Stříbrný tým turnaje – FBC Letka; FOTO: www.fbcletka.cz

A tento turnaj naučil hráče mnohé.

poučení (se svolením R. Plačka):

Každý trénink a každý zápas je vždy nová zkušenost. Výhry jsou fajn, porážky jsou účinné lekce.

Ať už je výsledek jakýkoliv, důležitější je, jestli jsme odevzdali na hřišti to nejlepší, co jsme mohli; pokud ano a soupeř přesto vyhrál, protože byl lepší nebo šťastnější, nemáme se za co stydět.

Každý zápas začíná 0:0 a každý soupeř je k poražení. Nerozhoduje jen individuální kvalita nebo výšková či váhová převaha. Rozhodující je vůle a hlad po vítězství a týmová souhra. Pokud každý jeden hráč odevzdá maximum a obětuje všechno pro tým, je tým schopen porazit jakéhokoliv soupeře.

A obráceně – jakkoliv může soupeř vypadat slabě a legračně (tak jak jsme připadali my Trenčínu), pokud do utkání nevstoupíme s pokorou a dostatečným nasazením a odhodláním, může se snadno zrodit překvapení.

fotky z předávání cen
Vyhlášení výsledků a předání cen; FOTO: archív klubu FBC Bílovec

V neděli zavítala na Ultimatesports Spring CUP 2019 i starostka města Bílovce paní Mgr. Renata Mikolášová, která se zúčastnila závěrečného slavnostního ceremoniálu a během kterého předala nejúspěšnějším hráčům a hráčkám medaile a vítězným týmům poháry.

Konečné pořadí III. ročníku

  1. FBC Spartak Bílovec
  2. FBC Letka
  3. FBC Přerov
  4. FBC SVČ Odry
  5. 1.FBK Eagles Orlová
  6. ŠK 1.FBC Trenčín
  7. 1.SFK Havířov
  8. 1.FBC Karviná
  • Nejlepší hráč: Matěj Janeček (FBC Letka Ostrava)
  • Nejlepší brankář: Jan Sušina (FBC Bílovec)
Pohárová radost
Pohárová radost hráčů FBC Bílovec; FOTO: archív klubu FBC Bílovec

About the Author: ivosin