Výzva II: OPTIMÁLNÍ VÝKON – den 7

od snům k medaili - ilustrační foto
Směřuj k vysněnému výkonu; Ilustrační foto (archív redakce)

Den 7: VÝKON ZAČÍNÁ V HLAVĚ

Ano, přesunuli jsme se postupně k útržkům z mentální přípravy. Mentálně znamená zjednodušeně “vědomě“. Takže si dnes vědomě srovnáš svůj výkon v hlavě. A nejen to!

Po celou dobu jsi měl pracovat na svém “bezpečném místě“. Za tu dobu, co výzva běží, sis k němu vypěstoval vřelý vztah a náklonnost. Je ti tam dobře a je to to správné místo pro mentální práci.

Dnes si vyzkoušíš techniku “Předběžného prožívání“. Už ze samotného názvu je jasné, o co půjde. Důležité však je, abys nyní propojil mnoho informací, které jsme společně objevili během výzvy. Nejvíce nás zajímá Optimální výkon. Pro zopakování: to je výkon, který se blíží hranici tvých možností, je reálný a realizovatelný a také ti dovoluje využívat optimálně úroveň tvých dovedností. Byl to první úkol v druhém kole výzvy. Vidíš, jak to všechno zapadá?

CVIČENÍ:

Zaparkuj se do svého bezpečného místa, ujisti se, že jsi sám a nikdo tě dalších 15-20 minut (u někoho i 30) nebude rušit. Uvolni se, zklidni svůj dech, nechej myšlenky plynout. Zavři oči a v tomto uvolněném stavu si vybavuj svůj optimální výkon přímo ve své hlavě. Dej mu jasné a konkrétní parametry, čisté obrysy, zvětši své vnitřní obrazy a nechej je zazářit jasnými barvami. Všímej si lehkosti svého pohybu, tvůj výkon plyne snadno, pracuješ tvrdě, naplno, ale zůstáváš uvolněný, jistý a sebevědomý. Hraj si se svou představou, nepřidávej do ní žádné nesmysly a nerealizovatelné mety. Kochej se tím, jak podáváš svůj výkon, jako by o nic nešlo a vše bylo snadné. Sleduj pocity, které to přináší a všimni se tělesných signálů, např. síla v nohách, teplo v rukách, odvaha v ramenou. Najdi cokoli, co souvisí s tvým prožitkem. Užívej si svou hru. Koupej se ve svém dobrém výkonu.

Hraj uvnitř své hlavy svou nejlepší hru!

Po určitém čase svůj zápas ukonči, rozluč se se svým výkonem a zvolna se vrať do reality všedního dne. Pokud možno nespěchej, zůstaň ještě chvíli ve svém místě a užívej si příjemný pocit, který tě doprovází…

Hm, jaké to bylo? Tvé postřehy by mě opravdu zajímaly! Pokud se můžeš podělit, napiš mi.

PS: Někdy se naše představy velmi odlišují od reality. To jsme zjistili s jednou mladou tenistkou. Její představivost byla tak bujná, že si doslova vysnila výkon, kterého prostě nebylo možné dosáhnout! Uvědomila si to až v osobním rozhovoru. Museli jsme přestavět celou vizualizaci tak, aby více odpovídala její reálné výkonnosti. Cílem není tvořit růžové sny a iluze, ale posílit vnitřní dráhy k optimálnímu výkonu.

Pokud si s něčím nevíš rady, napiš mi na michal@kosmal.cz

Michal Kosmál. Sport, koučování a mentální příprava.

ilustrační foto medailí
Přibliž se vysněnému výkonu; ilustrační foto (archív redakce)

About the Author: ivosin