Polish Cup jako

Utkání proti polské reprezentaci
Dívky U19 na Polish Cupu; FOTO: Leszek Lopuszynski

poslední zkouška před mistrovstvím světa.

Poslední herní přípravu před mistrovstvím světa má za sebou reprezentace juniorek. Na přelomu ledna a února absolvovaly naše hráčky turnaj Polish Cup, kde se utkaly s pěti mezinárodními týmy. Zároveň to byly první zápasy od podzimní Euro Floorball Tour v Praze, kde Češky i přes výhru nad Finskem skončily poslední. O to pečlivěji se však na Polish Cup připravily a odvezly si úspěch.

Logo turnaje
Logo turnaje Polish Cup

Skvělou pohodu ukázaly juniorky už v prvním zápase turnaje. Česko hrálo s velkým klidem a rozstřílelo Německo 14:1, když za úvodní dvě třetiny dalo jedenáct gólů. Němky se aspoň jednou prosadily až v závěru hry. „Jak si to holky chtěly zahrát, tak to nakonec udělaly. Z toho pramenilo vedení, které jsme kontrolovali,“ zhodnotil duel pro Český florbal trenér Tomáš Martiník.

A výborná forma se přenesla i do druhého utkání dne. Derby se Slovenskem sledovalo fantastické publikum, které se hlavně díky nadšeným dětem rozdělilo na dva kotle a každý podporoval jeden tým. V zápase sice Češky ztratily náskok 2:0, ale od druhého dějství už vedení nepustily. Po úvodním dnu Polish Cupu tak náš výběr držel neporazitelnost.

Následující den začal duelem s domácím Polskem. Nešla čekat žádná snadná práce, ale Češky i přesto soupeřky jasně smetly. Polky odešly s porážkou 3:12 a nadále vládly tabulce turnaje. Premiérový start si připsala Lucie Řezáčová, která se připojila k týmu až později. A hned stihla dát tři góly.

Druhý den uzavřely juniorky vítězně proti Norsku, a to i když inkasovaly už po devíti sekundách hry. „Rychlý gól nebyl pro mě úplně to nejlepší. Časem se ale všechno ustálilo a bylo to zase v pohodě,“ podotkla pro web Českého florbalu brankářka Kristýna Janglová. Reprezentace tak rozdrtila seveřanky 16:3 a připravovala se na poslední den a největší výzvu turnaje – Švýcarsko.

Vítkovická enkláva na Polish Cupu
Vítkovické zastoupení na Polish Cupu; FOTO: archív hráček

Pokud by Česko zvládlo závěrečný souboj, bralo by zlaté medaile. Ani Švýcarky však do té doby výsledkově neklopýtly. Bitva papírově nejlepších týmů přesto dopadla přesvědčivým skóre pro naše juniorky, které zničily rivala 9:1. Vrátily mu tak prohru z poslední Euro Floorball Tour a opanovaly letošní ročník Polish Cupu.

Češky využily turnaj k tomu, aby se dobře připravily do útoku. V základní skupině je totiž budou kromě Švédek čekat i Norsko s Lotyšskem, kde bude potřeba ukázat ofenzivní převahu. A i když se šampionát ve švédské Uppsale kvůli koronaviru odložil na začátek září, stále platí, že tým bude hodně silný. Podle předpokladů by v semifinále MS mělo Česko narazit buď na Finsko, nebo Švýcarsko – tedy soupeře, které v tomto cyklu naše hráčky porazily sedmkrát z deseti pokusů. Teď už to zbývá „pouze“ zopakovat na nejdůležitějším turnaji…

Autor: Tadeáš Mima

Moravskoslezský kraj zastupovaly na Polish Cupu hned čtyři reprezentantky Vendy Maroszová, Vlaďka Maděrová, Míša Kubečková a Viky Karasová a nám to nedalo, abychom děvčatům nepoložili tři bleskové otázky.

1) Oblíbený tým na Polish cupu?

Vendy – Můj oblíbený tým na Polishi je určitě Švýcarsko, jelikož je to jeden ze silnějších týmů a hrajeme proti nim docela často, takže se i docela dobře známe. A pak taky Polsko kde máme spoluhráčku.

Míša – Mezi mé oblíbené soupeře rozhodně patří tým Švýcarska. Podle mého názoru patří mezi nejsilnější týmy na Polish cupu. Zápasy s nimi jsou mnohem náročnější a zábavnější.

Vlaďka – Za oblíbený tým volím Polsko. Hrálo se mi proti němu skvěle. Mají talentované hračky a koukatelnou hru. Asi o Polsku ve florbale ještě uslyšíme.

Viky – Švýcarsko

MS reprezentantky
Zleva: Vendy, Míša, Vlaďka a Viky (uprostřed); FOTO: Leszek Lopuszynski

2) Které jídlo vám chutnalo?

Vendy – Během turnajů a pod. moc hlad nemívám, takže jídlo nějak extra neřeším. Ale kdybych měla říct, tak už byly akce kde jídlo bylo lepší. A jak už říkala Míša i Vláďa, tak nás vždycky když tak zachrání housky od Petra Hložanky.

Míša – Musím se přiznat, že v jídle jsem dost vybíravá a polská kuchyně nepatří mezi mé oblíbené, přesto ale převažovala jídla, která mi chutnala. V případě opaku mě zachránila přichystaná svačina našeho team leadera Petra Hložanky.

Vlaďka – Vždycky jsem si myslela, že mám ráda snad všechno jídlo na světě, ale polská kuchyně mě vyvedla z omylu. Pan Petr Hloža nás všechny opravdu spasil svými výtečnými houskami.

Viky – Obecně snídaně

3) Ve které hale se vám nejlépe hrálo a proč?

Vendy – Všechny haly byly praktické stejné, takže mi jde s těží vypíchnout jednu. Ale kdybych musela, tak vyberu halu, kterou jsme měly nejblíž k hotelu.

Míša – Myslím si, že co se týče kvality povrchů, velikosti šaten, atp., se žádná z nich nijak výrazně neliší od ostatních. Ve všech halách se mi hrálo dobře. Každopádně nejoblíbenější je pro nás vždy ta nejblíže k ubytování.

Vlaďka – Mně osobně se nejlépe hrálo na hale Zbąszynianka. Byla tam skvělá atmosféra, kterou nám připravily místní děti. Jde vidět, že má tento turnaj v Polsku už nějakou tradici a lidé se na mezinárodní florbal těší.

Viky – Zbazsynianka aréna, protože zde byla nejlepší atmosféra, přišly zde místní děti, které fandily.

sportovní hala
Sportovní hala Rakoniewice; FOTO: Viky Karasová

About the Author: ivosin