Výzva II: OPTIMÁLNÍ VÝKON – den 6

zápas  fotka z utkání
Jaká je optimální před zápasová příprava?; Ilustrační foto (Archív redakce)

Den 6: PŘEDZÁPASOVÉ NASTAVENÍ

No tak paráda! Za včerejšek jedničku všem. Přístup = slovo pro šampióna!

Dnes se posuneme blíže k optimálnímu výkonu – to je ten, který chceš podat v zápase. A nejen podat, ale opakovaně podávat. Základ – kvalitní trénink a přístup k tréninku už máš. Ale co ten zápas? Jak s tím pracovat?

Dnes si projdeme před zápasové nastavení. Každý je trošku jiný a každý potřebuje pro svůj výkon něco jiného. Znáš to, jak někdo hučí před zápasem, chce se hecovat, ale někomu to nesedí. Jiný chce být v klidu, ale to zas nevyhovuje tomu druhému. Proto by příprava na zápas měla mít individuální charakter.

Otázka zní: CO POTŘEBUJI PŘED ZÁPASEM, ABYCH SE CÍTIL (BYL) PŘIPRAVENÝ?

Základní myšlenka je tedy ta, že by ses měl věnovat sám sobě. Každý svým vlastním způsobem a tým i trenér by to měli respektovat. Někdo se potřebuje uvolnit, a tak trošku vtipkuje s kolegou. Někdo jiný poslouchá hudbu. Další už umí zapojit hluboké soustředění, a proto sedí někde stranou a sám. Jiný je úplně v pohodě, takže se nenechá zápasem vůbec rušit a svůj režim oproti tréninku nijak nemění. Někdo si jde zvednout sebevědomí do posilovny.

A tak potřebuješ prozkoumat – pokolikáté už – sám sebe. Co ti vyhovuje? Jsi zdrženlivý či spíše akční? Máš rád rychlý start bez příprav nebo ti sedí dlouhé soustředění? Potřebuješ nabudit nebo naopak uklidnit? Zamysli se nad svými zápasy a vzpomeň si, co u tebe funguje. Dobrou pomůckou je i zamyšlení nad tím, co ti nevyhovuje a co ti vadí. Tak si hezky propojíš informace a ujasníš si ty správné funkční věci. A nezapomeň: co funguje druhému nemusí fungovat u tebe. Vše si zapiš.

Pokud to zvládneš, máš jeden dílek do mozaiky zvané Optimální výkon. Budeš se umět připravit na zápas podle toho, co u tebe nejlépe funguje. Tohle už můžeme nazvat mentální příprava.

PS: Šikovný fotbalista v ligovém týmu mi tvrdil, že se potřebuje před zápasem hodně, opravdu hodně soustředit. Pak jme přišli na to, že někdy je těch myšlenek před zápasem tolik a jsou tak neovladatelné, že by možná bylo lepší “odtáhnout“ pozornost od zápasu jinam. Tak se naučil trošku se před zápasem uvolnit a odlehčit ho, nejčastěji běžným povídáním s kolegou nebo masérem. Neměl tak čas zaměstnávat hlavu myšlenkami na zápas a přetěžovat svůj mozek.

Pokud si s něčím nevíš rady, napiš mi na michal@kosmal.cz

Michal Kosmál. Sport, koučování a mentální příprava.

výkon - před zápasová příprava
Výkon v zápase – jaká byla před zápasová příprava?; Ilustrační foto (archív redakce)

About the Author: ivosin