Turnaj ve znamení Trojky.

Vítězný tým kategorie starších žáků FBC Přerov a stříbrný FBS Olomouc; FOTO: FB FBS Olomouc

Proč Trojka? Odpovědí je hned několik. V pořadí III. ročník ve třech hráčských kategoriích (J,D,SŽ), hraje se na 3. halách, účastní se TŘI země Střední Evropy (SK, PL, CZ). Na prvních místech tři různé týmy. V kategoriích dorostu a juniorů (SŽ měli letos premiéru) tři různí vítězové ve třech ročnících. Poslední tříminutovka utkání hraje stopovaným, čistým časem. Návrh na tří denní turnaj v příštím ročníku. A možná bychom našli další vazby na číslici 3, ale to přenechám již statistikům a záhadologům.

Olomoucký Moravian Cup se stává nedílnou součástí přípravy především moravských mužstev pro nadcházející sezónu. Jelikož mě zaujal sice stručný, ale trefný a vtipný „onlajn“, nabídneme Vám z našeho pohledu výběr nejpodstatnějších momentů pro vývoj turnaje formou časosběrné reportáže sepsané na jeho základě.

První turnajový den; FOTO: Jakub Kutěj

SOBOTA DOPOLEDNE:

08:00 – Právě odstartoval 3. ročník turnaje Fat Pipe Moravian Cup!
08:22 – DOROSTENCI – SKUPINA A – Dvě obdržené branky při vlastní přesilovce posílají Droždín do kolen. Srovnáno na 2:2, Mohelnice svůj nabytý náskok prohospodařila.
09:12 – JUNIOŘI – SKUPINA A – Prostějov se dokázal vrátit zpátky do utkání, když dokázal otočit nepříznivý vývoj zápasu. Gajary však ještě sedm minut před koncem vyrovnali na 2:2.
09:18 – Valašské Klobouky nedorazily – první zápas Olomouce je tak kontumován.
09:38 – STARŠÍ ŽÁCI – SKUPINA B – Gajary porazily v úvodním zápase Hodonín se štěstím 4:3.
10:11 – DOROSTENCI – SKUPINA C – domácí Olomouc nevstoupila do turnaje zrovna nejlépe, s Moravskými Budějovicemi totiž prohrála 1:4.
10:41 – DOROSTENCI – SKUPINA D – drama. Frenštát prohrával ještě těsně před koncem 2:3, jenomže brankou v poslední sekundě de facto ukradl Prostějovu tři body.
10:43 – DOROSTENCI – SKUPINA A – favorizovaný MVIL Ostrava podlehl Hodonínu na rozdíl tří branek a nula na kontě. Dokážou i nadála překvapovat nefavorizované týmy?
11:19 – JUNIOŘI – SKUPINA B – Slovenský IBF Pressburg potvrdil roli favorita, jenomže s Přerovem se hodně nadřel 2:1.
12:01 – DOROSTENCI – SKUPINA C – Polské Niechanowo se prvoligových Gullivers Brno se nezaleklo a po těsném vítězství 2:1 bere tři body.
12:04 – DOROSTENCI – SKUPINA D – rezerva Olomouce Okříškám moc odporu nekladla. Tým z Vysočiny si připsal zatím nejvyšší výhru letošního ročníku, a to 7:0.

Tweetnuto: Rodí se nástupci starších kolegů? Obhájci juniorské trofeje jsou z kole ven, dorostenci MVIL Ostrava však postoupili do semifinále! FOTO: FB 1.MVIL Ostrava, FB MoravianCup

SOBOTA ODPOLEDNE:

13:16 – JUNIOŘI – SKUPINA A – Obhájce loňského prvenství 1. MVIL Ostrava vstoupil do turnaje výhrou 3:1 nad slovenskými Gajary.
14:05 – DOROSTENCI – SKUPINA D – Okříšky potvrdily svou prvoligovou příslušnost a porazili Prostějov s legendárním trenérem Kroupou na střídačce udolaly 7:2.
14:31 – DOROSTENCI – SKUPINA A – Droždín nedal Hodonínu šanci na další fantastické překvapení. Jedinou branku zápasu zápasu vstřelil Benedikt Müller.
15:01 – DOROSTENCI – SKUPINA B – Frýdek-Místek v dorostenecké kategorii svůj start do turnaje nezvládl, s jihomoravskými Aligators prohrál na Roosveltce 1:5.
15:06 – JUNIOŘI – SKUPINA B – Ani juniorce Frýdku-Místku úvod moc nevyšel, s druholigovým Přerovem remizoval 2:2, i přesto, že v zápase hned dvakrát vedl.
16:21 – DOROSTENCI – SKUPINA A – Hodonín si připisuje druhou výhru dne. Pro Mohelnici šlo o hodně hořký závěr, na kontě mají pouze bod.
16:36 – DOROSTENCI – SKUPINA B – Aligators jsou dnes opravdu v ráží. Třetí zápas, třetí vítězství. Tentokrát to ve skupině schytal Uničov 0:4.

SOBOTA VEČER:

17:28 – STARŠÍ ŽÁCI – SKUPINA B – Přerov je dneska stoprocentní, připisuje si třetí výhru. Znamená to jediné – klub z Olomouckého kraje svou skupinu ovládl.
17:44 – JUNIOŘI – SKUPINA C – Pro olomoucké juniory přichází velká komplikace, remíza 2:2 s Lunou Příbor je opravdu překvapivá.
DOROSTENCI – SKUPINA B – Frýdek-Místek napravil zaváhání z předchozího zápasu a po vítězství 2:0 nad prvoligovým Vsetínem se posunuje v tabulce.
DOROSTENCI – SKUPINA C – Olomoučtí dorostenci neuzavřeli závěr hracího dne výhrou, s Gullivery prohráli těsně 1:2.

Tweetnuto: Přerovské „Nagano“ pomohlo. Přes Hodonín postoupili Zubři do čtvrtfinále díky úspěšné nájezdové sérii. FOTO: FB Moravian Cup

NEDĚLE DOPOLEDNE:

08:00 Hezké nedělní ráno, turnaj Fat Pipe Moravian Cup dnes čeká maraton vyřazovacích bojů.
08:37 – JUNIOŘI – PŘEDKOLO – A máme tady první šok! V předkole totiž vypadl obhájce trofeje z juniorské kategorie MVIL Ostrava. Jednoho z favoritů totiž dokázal vyřadit Přerov 3:2
09:17 – JUNIOŘI – PŘEDKOLO – Olomoučtí junioři ukázali, proč jsou právem účastníci letošního ročníku KB ligy, když florbalisty z Okříšek porazili bez větších problémů 7:1.
09:27 – JUNIOŘI – PŘEDKOLO – Duel Frýdek-Místek se s Gajary rozhodla až osmá série nájezdů. V ní se radoval klub z Moravskoslezského kraje.
09:49 – DOROSTENCI – OSMIFINÁLE – Uničov se nedokázal ani ve čtvrtém zápase na turnaji dočkat vítězství, neboť narazil na rozjetý Hodonín – vítězství 2:0
10:14 – DOROSTENCI – OSMIFINÁLE – Dramatické osmifinále svedly týmy JeMoBu s Okříškami. Série trestů a vyloučení zamotaly utkání, jehož závěr nezvládli psychicky hráči JeMoBu.
10:47 – DOROSTENCI – OSMIFINÁLE – Další nájezdová loterie. MVIL Ostrava dokázal postoupit přes prvoligový Vsetín, který se zatím na turnaji trápil.
10:52 – STARŠÍ ŽÁCI – ČTVRTFINÁLE – Olomoučtí starší žáci se ve čtvrtfinále utkali proti sobě. A-tým s rezervou stejného klubu. Nakonec se v zápase radovali celkem v poklidu „áčkaři“, kteří své kolegy zdolali 3:0.
11:29 – STARŠÍ ŽÁCI – ČTVRTFINÁLE – Dostali jsme další jméno jistého semifinalisty. Přerov, který jako jediný včera neztratil v celé kategorii ani jeden bod, se s Hodonínem dlouho trápil. Vyrovnané utkání rozhodla až nájezdová série, kdy se hráči z Jižní Moravy nedokázali vzchopit, a překvapení tak nedotáhli do konce.
11:32 – DOROSTENCI – OSMIFINÁLE – Olomoučtí dorostenci nakonec na postup do bojů o medaile stejně jako loni nedosáhli, neboť prohráli hned v prvním zápase vyřazovací části. S Frenštátem se přetahoval až do nájezdové, když rozhodovala až devátá série. Hráči z Valašska postupují po výhře 3:2.

Tweetnuto: Nečekané! ???? Juniorka MVIL Ostrava už končí po předkole, když prohrává s Přerovem. Pavel Hausner dokáže divy! FOTO: FB MoravianCup

NEDĚLE ODPOLEDNE:

12:01 – JUNIOŘI – ČTVRTFINÁLE – I v juniorské kategorii již známe prvního semifinalistu. Účastník KB ligy a jeden z favoritů na vítězství FBC Ostrava sice s Přerovem po základní hrací době jen remizoval, nájezdy však díky nabytým zkušenostem ovládlo už FBC.
12:07 – JUNIOŘI – ČTVRTFINÁLE – Menšího překvapení dosáhl Frýdek-Místek, který už dnes ráno porazil Gajary a měl se postavit vítězi skupiny C. Příbor ovšem nenavázal na včerejší výkony a prohrál se soupeřem 2:4.
12:11 – DOROSTENCI – OSMIFINÁLE – Na Božetěchové dnes herní program právě skončil. Gullivers Brno si pojistili účast ve čtvrtfinále, když zdolali díky jediné vstřelené brance prostějovské soupeře.
12:41 – DOROSTENCI – ČTVRTFINÁLE – Frýdek-Místek nenechal polské Niechanowo postoupit ani v této kategorii, když své utkání zvládl díky výhře 3:1.
12:52 – DOROSTENCI – ČTVRTFINÁLE – I další jistý semifinalista už je znám v dorostenecké kategorii, když se velký favorit, včerejší vítěz skupiny A Hodonín nedokázal popasovat s agilní hrou Okříšek.
13:29 – DOROSTENCI – ČTVRTFINÁLE – Aligators si ve čtvrtfinále si poradili s Gullivers Brno jednoznačně 7:1, čímž se dostávají už do semifinále.
13:32 – DOROSTENCI – ČTVRTFINÁLE – MVIL Ostrava se povedl další zajímavý kousek, když zdolalo vítěze skupiny D Frenštát pod Radhoštěm 2:1.
14:26 – JUNIOŘI – ČTVRTFINÁLE – Prostějov nezvládl měření sil ze Zlínem. Hráči K2 podlehli „lvům“ 1:5.

Tweetnuto: KB ligista měl na mále. Frýdek-Místek totiž stáhl ztrátu na jednu branku a skoro vyrovnal. Svěřenci kouče Heisera ovšem svou misi zvládli! FOTO: FB MoravianCup

14:33 – JUNIOŘI – ČTVRTFINÁLE – Olomouc se díky takticky dobře zvládnutému výkonu dokázala dostat přes bojovný IBF Pressburg. Branky Mináře a Blany byly jedinými zásahy do sítě v celém utkání.
14:43 – STARŠÍ ŽÁCI – SEMIFINÁLE – Domácí Olomouc se popasovala s odporem Prostějova a může se těšit na souboj o titul.
14:59 – STARŠÍ ŽÁCI – SEMIFINÁLE – Přerov v srdnaté bitvě s Gajary dokázal vstřelit branku v poslední minutě utkání.
15:19 – DOROSTENCI – SEMIFINÁLE – Aligators vyhrál jasně 5:1 proti MVIL Ostrava.
15:49 – DOROSTENCI – SEMIFINÁLE – Okříšky dokázaly porazit v semifinále Frýdek-Místek po nájezdech, když rozhodl pokus Vochyána.
16:32 – JUNIOŘI – SEMIFINÁLE – FBC Ostrava potvrdil roli favorita a v souboji s Frýdkem-Místkem zvládl koncovku utkání, když zvítězil 5:4.
17:01 – STARŠÍ ŽÁCI – O 3. MÍSTO – Prostějov totiž dokázal v zápase porazit slovenské Gajary 5:1, čímž pro sebe uzmul bronzové medaile.
17:12 – JUNIOŘI – SEMIFINÁLE – Olomouc se coby účastník KB ligy popasoval s týmem Zlín Lions, když dokázal udržet náskok i přes tlak soupeře. O vítěznou branku se postaral Josef Veselík.
18:13 – DOROSTENCI – ZÁPAS O 3. MÍSTO – Frýdek-Místek se dokázal vzpamatovat z hořké porážky s Okříškami a získal z Moravian Cupu alespoň bronzové medaile, když zvítězil nad MVIL Ostrava 3:2.
19:20 – JUNIOŘI – ZÁPAS O 3. MÍSTO – Zlín si ve většině utkání držel náskok a převahu nad soupeřem z Frýdku-Místku, z čehož vytěžil výhru 5:1 a zisk medailí.

Tweetnuto: Loňský MVP juniorské kategorie Vojtěch Blana (FBS Olomouc) znovu kosí jednoho soupeře za druhým, tentokrát to schytal IBF Pressburg. FOTO: FB MoravianCup

NEDĚLNÍ FINÁLOVÝ VEČER:

17:58 – FINÁLE – STARŠÍ ŽÁCI – Olomouc jako pořádající oddíl na zlato nedosáhla, neboť narazila na odpor kvalitně organizovaného a sehraného Přerova. O rozhodující branky se postaral Michal Hrabica, domácí už ve druhé polovině pouze korigovali na 6:2.
18:51 – FINÁLE – DOROSTENCI – FbC Aligators narazili ve finále na nebezpečné Okříšky. Individuální představení Adama Chomy (2+0) ovšem dovedlo tým z Jižní Moravy k vítězství 2:1.
20:20 – FINÁLE – JUNIOŘI – Ostrava potvrdila větší zkušenost a v prověrce na novou sezónu KB ligy uspěl právě celek FBC. Olomouc se ani přes dvě branky v závěru už nedokázala dostat k vyrovnání a pouští tak stejně jako ve starších žácích pozice na čele hostujícímu mančaftu.

Tweetnuto: Vítězná sestava FBC Ostrava v juniorech, de facto velmi podobná s loňskou dorosteneckou.; FOTO: Jakub Kutěj

Pořadí kategorie starších žáků a individuální ocenění
1. místo FBC Přerov
2. místo FBS Olomouc
3. místo SK K2 Prostějov
4. místo SK Gajary Black Devils

Nejlepší brankář: Jan Hampl (FBC Přerov)
Nejlepší hráč: Matěj Doubravský (FBS Olomouc)

Pořadí kategorie dorostenců a individuální ocenění
1. místo FbC Aligators
2. místo PSKC Okříšky
3. místo FbC Frýdek Místek
4. místo 1. MVIL Ostrava

Nejlepší brankář: Tomáš Ernée (FbC Aligators)
Nejlepší hráč: Matouš Burian (FbC Aligators)

Pořadí kategorie juniorů a individuální ocenění
1. místo FBC Ostrava
2. místo FBS Olomouc
3. místo Zlín Lions
4. místo FbC Frýdek-Místek

Nejlepší brankář: Jakub Kutěj
Nejlepší hráč: Dominik Kaloč (FBC Ostrava) (20:22:40)

Ocenění hráči dorostenecké a juniorské kategorie; FOTO: FB MoravianCup

Organizace jako v předchozích letech na vysoké úrovni, kvalitní obsazení pořadateli, rozhodčími a pokud něco vázlo, vždy se našlo řešení či vstřícnost. Samozřejmě komplikace mohou nastat, ale s těmi musí při turnajích počítat i účastníci. Máte-li nějakou výtku či pochvalu, napište pořadatelům. Vždyť sami žádají o zpětnou vazbu, aby se mohli zlepšovat v dalších ročnících a nám účastníkům připravit další ještě lepší turnaj.


Pod čarou
Z mého pohledu dva poznatky. Hrací doba 2×12 min hrubého času je v případě jednodenního bleskového turnaje na místě – něco jako zkrácené sety či bleskové šachy. Při více denním bych ocenil delší hrací doby u dorostu a juniorů aspoň na 2×15 min, ne-li 2×20. Druhý je čistě osobní. Pokud má turnaj sloužit jako srovnání mezi týmy před sezónou, pak se jako trenér nechci srovnávat s výběrovým týmem, i když se překabátí do názvu jednoho z účastníků. Mám rád výběry a podporuji jejich aktivity, ale měly by se setkávat na speciálních turnajích, kde se mohou poměřit mezi sebou. Teď si řeknete, no pán chytrý promluvil a jak to máme udělat? Domluvte se. Uspořádejte turnaj. Např jako My děláme Míchačky. Tam je jasné, že se jedná o výběry a ForFun týmy. To je pak hodnotné srovnání, tam lze poukázat na vlastní kvality nebo nedostatky.

Tweetnuto: Třetí rok = třetí vítěz. FbC Aligators si za vítězstvím došli bezkonkurenčním výkonem převyšující ostatní soupeře o parník! FOTO: FB MoravianCup

About the Author: ivosin