Osobnost měsíce února – Jakub Nota

Jakub Nota - titulní foto
Jakub Nota; FOTO: Ladislav Káňa

Je to taková hrdost, že můžete nosit znak své země na hrudi

První únorový víkend patří reprezentační pauze. Česká U19 měla nejprve setkání v Praze, odkud se přesunula na 14. ročníku Polish Cupu. Děvčata WU19 měla reprezentační setkání s národním týmem Švýcarska v Schaffhausenu.

Jenomže v České lize oblékají dresy místních týmů i zahraniční reprezentanti. Nejčastější zastoupení má pochopitelně Slovensko. Junioři U19 slovenského týmu měli soustředění v Kežmarku, kde tvrdě trénovali taktiku atd atd. Stále častěji se v naší lize objevují hráči a hráčky z Polska zejména na Ostravsku. Dívky WU19 polského národního týmu byly v Gdaňsku při kvalifikaci svého týmu žen na MS.

radost Prague Games
Radost! (Prague Games 2018); FOTO: Pavel Doubek

Barvy slovenské reprezentace obléká osobnost a jeden ze základních stavebních kamenů juniorského celku ostravského FBC Jakub Nota. Tento naprosto všestranný hráč je typickým dříčem a tahounem mužstva, kterého na hřišti nemůžete přehlédnout.

Ahoj Jakube,

zúčastnit se Mistrovství světa je sen mnoha sportovců, ale než se tak stane, je před Vámi dlouhá cesta, na které se může leccos přihodit? Máš nějaký talisman nebo oblíbený rituál, který ti pomůže překonat všechny nástrahy a situace? V čem je Tvá síla?

Na této dlouhé cestě se může přihodit strašně hodně věcí, které ani nemůžete nějak ovlivnit, nějaké to zranění nebo nemoc, která vás může zpomalit. Jako svůj talisman mám na krku přívěsek s křížkem, který mi pomáhá zvládat všechno kolem, dává mi takovou vnitřní sílu, díky které se nikdy nevzdávám, ať už mě život srazí na kolena, tak se snažím vždy vsát a ještě více makat.

Co pro tebe, jako mladého hráče, znamená utkání za reprezentaci? Jaké emoce to v tobě vyvolává?

Každé utkání za reprezentaci ve mě vyvolává zvláštní pocit, je to taková hrdost, že můžete nosit znak své země na hrudi. Každý kluk má sen, že jednoho dne bude hrát za reprezentaci, když se vám to jednou povede, tak si ten okamžik zapamatujete navždy.

Můžeš nám říci, jestli trénuješ s mužským A týmem a jak ti tento trénink pomáhá v souvislosti se zvýšením tvé konkurenceschopnosti v reprezentačním kádru? Dokážeš porovnat juniorskou reprezentaci s českou juniorskou ligou?

S A týmem netrénuji nějak často, spíše se soustředím na tréninky své kategorie, kde se každý trénink snažím makat na 100%.

Porovnat reprezentaci s juniorskou ligou není nijak lehké. Ale určitě je dobré, že se mnoho rozdílných kluků, kteří v lize stojí proti sobě, v reprezentaci spojí v jeden kádr. Česká juniorská liga má svou kvalitu a každý zápas je ve vysokém tempu, tak samo je to s reprezentací.

Utkal jsi se v poslední době s nějakou zahraniční reprezentací? Co by jsi nám o nich mohl říci, jaké jsou?

Jako slovenská reprezentace nemáme moc možností hrát s jinou reprezentací a jsme rádi za každou příležitost. Když jsme naposledy hráli na Slovak cupu, tak proti nám stály převážně týmy ze slovenské extraligy mužů. Team Imanust, neboli Tsunami Záhorská Bystrica, je v posledních 2 letech držitelem titulu. Mají spoustu hráčů, kteří hráli a nebo hrají za reprezentaci mužů a dokonce někteří z hráčů Tsunami se objevují i v juniorské reprezentaci.

Mistrovství světa juniorů v roce 2019 je už za dveřmi. Můžeš nám říci, co bude Vaší největší zbraní/zbraněmi v bitvách s ostatními týmy?

Jako slovenský národ jsme podceňováni, ale nikdy se nevzdáme a proto můžeme překvapit i florbalové velikány.

repre dres
Jakub Nota v reprezentačním drese (na fotce první zprava); FOTO: Michal Tarabík

Co by si tak trenér nejvíce přál (mimo dobré formy hráčů) s blížícím se mistrovstvím světa?

Tak trenér má velkou zodpovědnost, za výsledky si to prvně odskáče právě trenér, i když na víně jsou především hráči, kteří jsou na hřišti, zatímco trenér je na lavičce a dává nám pokyny. A proto si myslím, že by mohl chtít větší úctu ze strany hráčů.

Když jsi začínal s florbalem, napadlo tě, že by se sen o reprezentaci mohl stát někdy tak reálným? A vlastně jak jsi se dostal k florbalu?

S florbalem jsem začínal jako devítiletý klučina v Havířově (klub SFK Havířov), k florbalu mně dovedl jeden kamarád, který ho hrával už dříve a tak se mě zeptal, zda to nechci zkusit a mě se to zalíbilo. Prvně jsem chytal, ale po zranění kolenou už mi to doktor nedovolil a tak jsem se dostal do hry jako obránce, zkoušel jsem i útok, na jakoukoli pozici mě trenér postavil, snažil jsem se jí splnit nejlépe jak umím. Po nějakých neshodách v klubu jsem přešel do ostravského FBC kde jsem dodnes.

Jako malý kluk si ani neuvědomíte, zda by jste se jednou mohl dostat do reprezentace, hrajete sport pro zábavu, ale postupem času už máte nějaký cíl. Popravdě nikdy jsem si nemyslel, že bych se mohl dostat do reprezentace.

Byl vždy florbal sportem číslo jedna anebo jsi v mládí zkoušel i jiné sporty?

Florbal byl pro mě vždy sport jedna, nikdy jsem nehrál jiný sport, pokud se teda nepočítá takové hraní fotbalu venku s kamarády.

Studuješ střední školu, účast v reprezentaci je velmi časově náročná dojížděním na tréninky, zápasy, turnaje. Mnohým z Vás nabourá i maturitu. Jak Vám vychází ve škole vstříc? Co říkají profesoři a jak se na Vás dívají spolužáci? Neříkají Vám, že to flákáte a máte zbytečné úlevy?

Právě reprezentace je dost časově náročná, občas máme srazy i přes školu ne jen o víkendech. Proto se snažím nechybět, když nemusím, abych neměl hodně absence, protože na naší škole to celkem hodně hlídají. Mí spolužáci si mně sice dobírají, ale jsou to kluci a i přesto mě podporují, což jsem jim za to vděčný.

Jestli si někdo myslí, že studuji nějaký gympl, tak je na omylu, pro svou cestu dál v životě jsem si vybral Vítkovickou střední školu obor mechanik-seřizovač. Na škole máme prospěchové stipendium, které mě motivuje k co nejlepším výsledkům.

Dotazy z Výběrů – V lednu jsme rozhovory končili následující otázkou:

Příští měsíc budou v rozhovoru současní reprezentanti U19. Dívky v únoru hrají přípravné zápasy se Švýcarskou reprezentací a kluci jsou v Polsku na turnaji Polish Cup. Jakou by jsi jim položil otázku, kdybys měl možnost? Co by tě zajímalo z reprezentačního prostředí, tedy i ze zákulisí?

FBC Ostrava
V dresu domovského klubu FBC Ostrava; FOTO: Ladislav Káňa

Matěj Matoška: Možná by mě zajímalo, jestli je hodně svazující přijít na nástup, zpívat hymnu a pak začít hrát, tak jestli je to o hodně těžší, než hrát zápas třeba v lize?

Před zápasem cítíte na sobě tlak, ale když dojdete na to hřiště, zpíváte hymnu při tom koukáte na vlajku vaší země, tak cítíte hrdost, ale kromě toho není žádný rozdíl, ať už hrajete za klub a nebo za reprezentaci musíte se koncentrovat a podat co nejlepší výkon.

Lukáš Matoušek: V první řadě bych jim chtěl popřát hodně štěstí a zajímalo by mě, kdo je v šatně DJ a jaké písničky pouští, protože si myslím, že to je strašně důležité být před zápasem správně naladěný?

Hudba všeobecně dokáže povzbudit. V šatně máme více kluků co dělají DJ, kteří pouští, ať už ty nejnovější pecky, tak i ty staré hity. Určitě je důležité se naladit na tu správnou vlnu.

Filip Petřík: Jak probíhají tréninky v reprezentaci? A jak často spolu trénujete? Cítíte nějakou rivalitu mezi sebou?

Moc spolu netrénujeme, protože v průběhu soutěží není tolik času. Každý trénink v reprezentaci je nějak výjimečný, všechny prvky jsou důležité a tak nezanedbáváme žádnou z nich. Vždycky tu je nějaká ta rivalita, kterou si dovezete ze svých klubů a myslím si, že taková malá rivalita je dobrá, protože vás to donutí ještě více makat.

Děkuji za rozhovor a hodně zdaru v reprezentaci

Díky.

Slovenská reprezentace
Slovenská reprezentace na Slovak Floorball Cupu 2018; FOTO: Facebook Slovak Floorball Cup

About the Author: ivosin