Osobnost měsíce ledna – Martin Ležatka

hráč Martin Ležatka na ODM v Liberci
Olympiáda dětí a mládeže v Liberci 2019; FOTO: Flickr Českého florbalu

Osobka mi nějak extra nevadí, spíš jsem rád

Dorostenecký výběrový turnaj v moravskoslezské metropoli není jen pomyslným prvním sezonním vrcholem této kategorie. Byl zároveň akcí, na niž trenéři národního výběru U17 hledali a vybírali talenty našeho sportu. Ve spolupráci s regionálními metodiky a trenéry výběrů si otipují hráče, se kterými budou dále pracovat na speciálních trénincích

V barvách Zlínského kraje se objevil hráč Martin Ležatka, kterého jsem poprvé viděl na Ostrava Cupu v roce 2018 a měl jsem dojem, že ten hráč je všude. Než jsem zjistil, že na hřišti není z Ležatků jediný (s dvojčetem Davidem). Martin je útočník, který má neskutečný přehled na hřišti ve všech situacích a má čich na góly.

Foto z kempu talentované mládeže v Jičíně
Martin na kempu talentované mládeže v Jičíně 2019; FOTO: Flickr Českého florbalu

Ahoj Martine, co říkáš na letošní herní systém výběrů? Jak ti vyhovuje dvoudenní turnaj a zkrácená hrací doba na 2×15 min? Co říkáš na Ostravu jako město? Měli jste možnost navštívit v rámci turnaje i souběžný turnaj mistrů?

Dobrý den, oproti minulému roku mi systém vyhovoval o dost lépe, protože jsme měli možnost porovnat síly s kraji z celé republiky a ne jenom s 6 kraji, jako to bývalo v minulých letech.

Zkrácený čas 2×15 mi vyhovoval jen jednou věcí a to náročností turnaje. Během tak krátké doby toho v zápase nešlo stihnout tolik, kolik by si asi všichni přáli, ale podmínky měli všichni stejné. Turnaj mistrů jsme si nenechali ujít a jsem rád, že jsem se mohl podívat na ty nejlepší týmy na světě.

Do turnaje jsi byl nominován za celek Zlínského kraje z týmu Orel Uherský Brod . Jaká byla tvoje cesta k této nominaci? Na rozdíl od ODM nebyl v nominaci bratr, proč?

Na tréninky výběrů jsem jezdil pravidelně, a jsem rád, že mě trenéři vybrali.

ODM v Liberci brácha odehrál už s bolestí z vleklejšího zranění, a tak se po dohodě s fyzioterapeuty rozhodl omezit následující sezónu, aby zranění dobře doléčil. Nakonec se mnou nebyl ani na výběrech talentované mládeže v Jičíně, kam byl také nominován. Jsem rád, že už je v pořádku a stihl ještě před ukončením sezóny naskočit do hry.

Dvojčata na mne trochu působí jako protipóly magnetů. Ještě jsem nepotkal dvojčata, co by si byla alespoň trochu herně podobná. Má první otázka směřuje k tomuto tématu, jste s bratrem tzv. ‚z jednoho těsta‘ nebo se v některých ohledech lišíte?

Jediný viditelný rozdíl mezi námi je ten, že já jsem levák a brácha pravák, což je pro nás velkou výhodou. Trávíme spolu většinu času a rozumíme si jak na hřišti, tak i mimo něj. Máme stejné herní myšlení a rádi a často florbal probíráme a vracíme se k zápasům a tréninkům.

Fotky z Ostrava Cupu 2018
Fotky z Ostrava Cupu 2018 (vlevo David, vpravo Martin); FOTO: archív redakce

Samozřejmě se s bratrem na hřišti výborně doplňujete a patříte k hlavním tahounem Uherského Brodu. Myslíš, že jste jako tým silnější, když jste s bratrem v jedné pětici nebo rozděleni do dvou?

Trenér využívá obě varianty, záleží na tom, jaký tým proti nám nastoupí a podle toho se vyvíjí rozdělení do pětek, a to se mění někdy i během zápasu. Ale je pravda, že když je brácha se mnou na hřišti, tak jsem klidnější a hraje se mi líp.

Zabrousím teď trochu do nepříjemného tématu. Nepochybuji, že přilétly nabídky z týmů hrajících vyšší ligy. Většina starších žáků z menších klubů co přejde do dorostenců a mají určitou výkonnost volí právě tehdy přestup. Zatím jsi setrval v Uherském Brodě, zvažuješ tedy do budoucna zkusit štěstí jinde nebo plánuješ Uherský Brod zvednout do vyšších lig?

Nabídky z několika klubů jsme dostali a s bráchou přestup už delší dobu zvažujeme. Oba studujeme na gymnáziu Jana Ámose Komenského v Uherském Brodě, takže v tomto ohledu by přestup na jinou školu nebyl až tak složitý.

v dresu Orel Uherský Brod
V dresu domovského celku Orel Uherský Brod; FOTO: archív hráče

S dorostenci letos zdatně konkurujete a i některé tradiční účastníky nejvyšší ligy převyšujete. V Moravskoslezském kraji je jasná rivalita mezi Ostravou a Vítkovicemi. Zajímalo by mne, koho považuješ osobně za největšího rivala Uherského Brodu, popřípadě s kým jsou utkání nejvíce vyhrocená?

Největší rivalové jsou hlavně ostravské týmy, které jsou vždy výborně herně připravené, ale nejvíce vyhrocené zápasy jsou určitě derby se Zlín Lions, na které se vždy těšíme.

V první lize dominuješ v kanadském bodování, kdy v průměru zapíšeš za zápas 4.2 bodu. Jistým způsobem je to pro soupeře signál, že takového hráče si mají hlídat. Setkal si se někdy s čistou ochrankou – tj. s hráčem, co má za úkol běhat za tebou jako pejsek za kostí, jen co překročíš půlící čáru?

S takovými zápasy jsem se už párkrát setkal, osobka mi nějak extra nevadí, spíš jsem rád, že si můžu zkusit nové věci a učit se, jak se nenechat omezovat soupeřem a odtrhnout se od něho.

výběry dorostenců 2020
Výběry dorostenců v ostravské hale Sareza; FOTO: Flickr Českého florbalu

Když se podíváš na Výběry zpětným pohledem, jaké byly výsledky vašeho týmu? Byl to v konečném měřítku úspěch či neúspěch? Co ti výběry daly nebo ukázaly?

8. místo z 16 týmů je úspěch pro zlínský kraj, který býval často podceňovaný, ale myslím si, že tým se sešel tento rok dobrý a měli jsme i na lepší výsledek. Jsem rád, že jsem opět mohl poměřit síly s těmi nejlepšími hráči a týmy v republice a zjistit, jak na tom já a celý zlínský kraj jsme.

Klasika na konec, jak dlouho hraješ florbal? Kdo s ním začal (myšleno, kdo dostal ten nápad) Ty nebo bratr? A kdyby neexistoval florbal, co by to bylo? Nějaký extrémní sport? Láká tě to? A co kemp talentované mládeže?

Florbal hrajeme s bráchou od první třídy, takže 10 let. Začínali jsme v kroužku ve školní družině. Kdyby neexistoval florbal, tak s bráchou dál hrajeme určitě fotbal, který jsme hráli také od první třídy a kde se nám taky dařilo, ale skončili jsme s ním v páté třídě, protože jsme si museli vybrat jenom jeden sport, abychom se mohli věnovat jednomu na 100%, a bylo to to nejlepší rozhodnutí.

Martine, děkuji za rozhovor a hodně štěstí při dalších zápasech s bratrem a reprezentaci.

obranná činnost - ODM v Liberci
ODM v Liberci; FOTO: Flickr Českého florbalu

About the Author: ivosin