Výzva II: OPTIMÁLNÍ VÝKON – den 2

obrázek medailí
Výkon není odrazem náhody, ale důsledkem tvé vlastní vědomé strategie; FOTO: Flickr Českého florbalu

Den 2. ORIENTACE

Dnes budeš skenovat svůj zápasový výkon. Je zcela nutné, aby sis v něm udělal trošku pořádek.

Abys mohl podávat dobrý výkon, musíš se ve svém výkonu obratně orientovat. Jen tak můžeš “budovat svůj vliv“ na výkon. Výkon si pravděpodobně nemůžeš zcela podmanit, ale můžeš vytvářet a posilovat předpoklady k tomu, aby výkon nebyl odrazem náhody, ale důsledkem tvé vlastní vědomé strategie. Umět “řídit“ svůj výkon je osobní mistrovství, které se dá naučit.

Pojďme rovnou k věci. Vzpomeň si na nejlepší zápasy uplynulé sezóny. Zaparkuj se do svého “bezpečného“ místa a projdi si databázi zápasů, kterou nosíš ve své hlavě. Přemýšlej o těch, kde se tvůj výkon hodně blížil parametrům “optimálního výkonu“. Parametry vypiš dle následující struktury – hlavní otázka + zacílení.

KDYŽ PODÁVÁM OPTIMÁLNÍ VÝKON, TAK:

  • jsem… (doplň, nešetři slovy, rozviň svou odpověď)
  • prožívám…
  • se cítím…
  • mám tyto myšlenky…
  • vidím, že…
  • sám sobě říkám…
  • se soustředím na…
  • všichni kolem vidí…

Buď opět sám k sobě otevřený a upřímný. Dej si práci a hledej opravdu poctivé odpovědi. Tvůj výkon je propojený s tvým “osobním, subjektivně vnímaným“ prožitkem. A právě tyto a další otázky ti pomohou získat základní orientaci ve vlastním výkonu z pohledu jeho psychické složky.

Příběh z praxe: Kdysi jsem pracoval se špičkovým plavcem, kterému se přestalo dařit. Když jsme procházeli variantu jeho optimálního výkonu, nechyběl v ní “prožitek radosti“. Tak jsme zjistili, že v poslední době toho má opravdu hodně ve škole a při závodění se cítí dost unavený a bez tohoto prožitku. Odhalili jsme důvod nepovedených výkonů – chyběla jeho veledůležitá ingredience. Až po přenastavení režimu tréninkového týdne se radost vrátila do tréninku a za čas také do závodů.

Pokud si s něčím nevíš rady, napiš mi na michal@kosmal.cz

Michal Kosmál. Sport, koučování a mentální příprava.

florbalové míčky
Ilistrační foto; FOTO: Flickr Českého florbalu

About the Author: ivosin