Výzva II.: OPTIMÁLNÍ VÝKON

Foto Michala Kosmála
Michal Kosmál, Sport, koučování a mentální příprava.; FOTO: archív redakce

Den 1: CO A JAK?

Vítej v druhé části Antivirové výzvy! Gratuluji ti ke vstupu do Klubu nezdolných hráčů! Být nezdolným hráčem je čest! A je dobré vědět, že nezdolným hráčem se nemusíš narodit, ale můžeš se jím stát. A o tom vše výzva je: o postupném budování vnitřní síly a odolnosti vůči překážkám a nástrahám, které sport i osobní život přináší.

O co půjde? Zaměříme se více na optimální výkon. To je ten výkon, který je snem každého hráče před vstupem do zápasu. Je to určitý druh umění: ukázat to nejlepší, co ve mně je ve chvíli, kdy je to potřeba.

Poslední věta definuje kariéru sportovce: Umíš ukázat své umění pod tlakem soutěžního utkání?

V tréninku to jde snadno. Jsi uvolněný, je tam pohoda, žádné očekávání výsledku, diváci, naštvaní rodiče, časomíra a skóre na tabuli. Zábava a hra. Žádná poslední minuta o všechno. Ale co zápas?

Tam je všechno jinak. Ano: pod tlakem je všechno jinak!

Jak přenést své dovednosti do utkání? Jak podat výkon na hranici svých možností? Jak podávat takový výkon, častěji a opakovaně?

Když jsem hrál jako profík fotbal, často mi říkali: S tím tlakem se musíš vyrovnat? Měl jsem k tomu otázku, na kterou mi žádný trenér neuměl dát odpověď: Ale jak? Jak to mám udělat? Jak pracovat s tlakem, zápasovým stresem a vysokým očekáváním z venku i uvnitř mě samotného?

fotka z tréninku
Trénink, ilustrační foto; FOTO: archív redakce

Podobné otázky si pokládá většina hráčů dnes a denně. Nevítězí ti, kteří jsou v tréninku nejlepší. Opravdovými vítězi se stávají ti, kteří podávají výkon ve chvílích zápasového tlaku…

Ve druhé části se opět opřeme o určité oblasti výkonu a jeho prožívání, o návodné otázky a o tvoji práci. Už sis ověřil a uvědomil, že bez tvých investic nemůže tvoje výkonnost růst.

Je to o tom, jestli to ty sám chceš.

Držím palce v další sebepoznávací jízdě. Zítra začínáme!

PS: Každý den bude doplněn o konkrétní osobní příběh k danému tématu.

Pokud si s něčím nevíš rady, napiš mi na michal@kosmal.cz

Michal Kosmál. Sport, koučování a mentální příprava.

Optimální výkon ilustrační foto
Optimální výkon po celý zápas (ilustrační foto); FOTO: Ladislav Káňa

About the Author: ivosin