Jsem teď ve střele o hodně sebevědomější
Snem každého trenéra je vychovat co nejvíce hráčů či hráček, kteří uspějí ve velkých florbalových klubech a nakouknou do superlig dospělých. Nemusí se jednat jen malé kluby a přestupy jejich hráčů do velkých superligových, ale i vlastních odchovanců, kteří se musí prokousat všemi kategoriemi a prosadit se do družstva dospěláků. Co jim pomůže se prosadit?
Zvládnuté všechny florbalové dovednosti a mentálně se připravit na hru a kolektiv nad 19 let. Bonusem navíc je, pokud vás doprovází pověst elitního střelce. Být střelec je umění a vede k němu cesta plná tréninků, cvičení a pilování dovedností. Krásně to definoval ve svém webináři švédský „skills kouč“ (dovednostní trenér) Per Tjusberg: „Do techniky řadíme střelbu, přihrávky a vedení míčku v různých herních situacích. Základem všeho jsou měkké a flexibilní ruce, především pak zápěstí. Proč je to důležité? Pomáhají nám držet čepel ve všech směrech, tím pádem i ovládat míček. Dále zlepšují přihrávky a celkovou přesnost. Komplexní hráč by měl umět ovládat míček v úhlu 360 stupňů, a to navíc se zvednutou hlavou. To mu umožňuje mít rozhled.“
Ahoj Aďo, znám tě jako odchovankyni FBC Ostrava. Je to tak anebo byl před FBC nějaký jiný oddíl? V posledních dvou letech tvé jméno provází pověst elitní střelkyně. Přišlo to tak samo z nebe nebo je za tím tvrdá dřina?
Ahoj . Před pěti lety FBC pořádalo na mé škole florbalový nábor. Poté jsem v létě byla na příměstským kempu a od září začala trénovat s kluky a později i s holkami. První nějaké pořádné základy mi dal Kuba Robenek a už jako mladší žačka jsem trénovala s dorostenkami a juniorkami, což mi hodně pomohlo. Střílet jsem jako malá moc neuměla, spíš jsem nahrávala, takže to samo nepřišlo. Minulou sezónu jsme dostaly možnost chodit na ranní střelecké tréninky s Luďkem Paseckým, naším trenérem, které mi opravdu pomohly ve zlepšení techniky, přesnosti a razanci střely. Na tyhle tréninky jsem se snažila chodit i tuto sezónu a od té doby mi to do brány i padne :D.
Ostravští fanoušci vědí, že není pouze Středulová A., ale i Středulová M. Předpokládám, že mezi vámi panuje určitá soutěživost, nebo se pletu?
Míša je moje sestřenice a podle mě mezi námi nějak moc soutěživost nepanuje. Hrajeme spolu v lajně už od začátku, začínaly jsme spolu a od té doby mezi námi funguje nějaká chemie. Na hřišti se vidíme a máme i podobné myšlení, že víme, kde ta druhá stojí, aniž bychom se koukly, díky tomu spolu dáváme hodně gólu. Většinou dává góly Míša a já jsem ta, která nahrává.
Výsledky tvé práce jsou vidět za letošní, i když nedokončenou sezónou. Podle statistik Českého florbalu jsi skončila po základní části juniorek na celkovém 21. místě. Bereme-li v úvahu Moravu a Slezsko a k tomu kategorii dorostenek, tak před tebou skončila jen Vítkovická Vendy Maroszová. Z tvých 33 KB je 16 branek a 17 asistencí. Teď v době Koronavirové se hodně rozebírá kolik branek jsou hráči schopni dávat přímou střelou a kolik je úklid do prázdné nebo dorážka. Jak je to u tebe, mohla by jsi to vyjádřit v procentech?
Jako obránce dávám spíš 90% gólů sama ze své střely, většinou z výběhu tahem, nebo ze středu zápěstím, dalších 10% dám do prázdné, nebo dorazím. Oproti minulým sezónám jsem ve střele o hodně sebevědomější, ale není dáno, že vždy musím střílet já, většinou se snažím najít holky v lepší pozici.
Ostravské FBC nedisponovalo tuto sezónu až na pár výjimek ročníky 2001/2002. Dá se trochu s nadsázkou říct, že juniorský tým tvořilo skoro 90 % hráček dorosteneckého věku. Bylo to pro tebe dobré, když vezmeme fakt, že jsi mohla hrát za dvě kategorie, aniž by sis nutně musela zvykat na odlišný styl či odlišné spoluhráčky?
Určitě by bylo dobré mít v týmu starší hráčky, které by nám předávaly zkušenosti. Jako mínus to ale určitě neberu. Musely jsme se poprat s tím, že proti nám stojí starší holky a my se nemůžeme vymlouvat na to, že jsme mladší. Na začátku sezóny jsme s tím v juniorkách lehce bojovaly, ale postupem času jsme si zvykly a podaly podle mě dobré výkony, určitě nám to pomohlo. V FBC máme stejný styl hry jak v dorostenkách, juniorkách tak i v ženách, takže i kdybychom měly starší holky v týmu, hra by se nějak zásadně nezměnila. Když srovnám dorostenky s juniorkami, tak juniorky se hrají o hodně ve větším tempu a za každou malou chybu můžeme dostat gól. Jsem ráda, že jsem mohla hrát dorosteneckou i juniorskou ligu, protože čím víc zápasů odehraji, tím víc se můžu posunout dopředu. Abych byla upřímná, juniorky mě bavily ale o hodně víc.
Znamenité výkony v juniorské lize ti vynesly pozvánku na každoroční kemp talentované mládeže. Jaké od něho máš očekávání? Jaké to je mít stříbrnou placku z výběrů starších žaček v Ostravě a vést tento tým jako kapitán?
Na kemp talentované mládeže jsem byla nominována i minulý rok, jsem za to moc ráda. Přála bych tuhle zkušenost každému, kemp mě posunul hodně dopředu, dal motivaci na sobě ještě víc pracovat a taky mi dal ohromnou spoustu zkušeností, tento rok se na něj už moc těším. Za 2. místo z výběrů jsem taky ráda, podaly jsme hodně dobrý výkon a bohužel smolně ve finále, ve kterým jsme dostaly 6 sekund před koncem srovnávací gól na 6:6, po prodloužení na nájezdy prohrály. Vést tenhle tým jako kapitán byla velká pocta.
Juniorky FBC skončily po základní části na 8. místě. V předkole jste vyřadily se zaváháním Liberec. Jak to? Zkus si zahrát na věštkyni a z pozice hráčky, která se utkala se všemi soupeři, tipnout jak by dopadlo letošní play-off juniorek, kdyby bylo a kdo by ligu s největší pravděpodobností vyhrál?
Série s Libercem byla hodně vyrovnaná a rozhodla se až třetím zápasem u nás doma v náš prospěch. Prohra v Liberci byla podle mě kvůli únavě, protože jsme v Liberci v neděli hrály ráno a musely v sobotu večer po zápase přejíždět. Na to se ale vymlouvat nemůžeme, Liberec měl stejné podmínky. Čtvrtfinále s Bohemkou by bylo velmi vyrovnané. Tento rok by ale titul podle mě vyhrálo Tigers. V průběhu sezóny jsme byly schopné hrát vyrovnané utkání se všemi týmy, jen nám chyběla vyspělost v tom zápas takhle udržet do konce, a proto jsme nakonec s týmy, které byly v tabulce nad námi, prohrály.
FBC Ostrava dodávalo do reprezentace juniorek někdy i pětici reprezentantek. Tento cyklus přišel útlum, nicméně ročník 04/05 napovídá, že se zase blýská na lepší časy. Je pro tebe reprezentace v dalším roce resp. reprezentačním cyklu prioritou?
Určitě motivace dostat se do reprezentace juniorek je vysoká a v týmu s tímhle cílem nejsem jediná. Naší trenéři se snaží, abychom florbalově rostly a tuhle možnost v budoucnosti s holkami dostaly.
Rivalita mezi FBC a Vítkovicemi je známá. Jaký je tvůj názor na rivalitu v rámci jednoho města? Je dobrá? Jak prožíváš derby – liší se od prostředí doma nebo ve Vítkovicích?
S holkami z Vítkovic se většina známe. Do každého zápasu jdeme s tím, že chceme vyhrát, a tak je to vždy i s Vítkovicemi. V zápasech je samozřejmě nějaká ta rivalita, ale není podle mě taková, jako bývala kdysi. Já osobně nerozlišuji, jestli se jedná o derby, nebo zápas s jiným týmem, vždy se snažím podat nejlepší výkon. Je dobré mít v Ostravě dva kvalitní týmy.
Studuješ na Gymnáziu Hladnov, hraješ dvě kategorie z toho jednu celostátní. Tréninky v FBC jsou časově náročné a časté, jak zvládáš studium skloubit s florbalem?
Hladnov sport hodně podporuje, škola mi umožnila mít osobní vzdělávací plán, za který jsem ráda. Někdy je to složitější všechno stihnout, ale s učením a celkově školou problém nemám, takže stíhám vše.
V letošním školním roce se toho už moc nepoučíme. Začíná se teď zlehka trénovat a najíždět na plné trénování. Jak se připravuješ na novou sezónu? Čekají tě nějaké letní turnaje? Jak jsi uplynulé dva měsíce zvládala? Jaké máš plány na prázdniny?
Přes karanténu nám trenéři posílali tréninky na posilování i na běh, což bylo fajn. Snažila jsem si doma hrát i s florbalkou a míčkem, ale florbalové tréninky na hale to nenahradí. Momentálně nám už začala příprava na letní příprava, zatím máme tréninky 4 x týdně a příprava nám naplno začne v červnu. V létě pojedu na zmíněný kemp talentované mládeže a s týmem určitě chceme jet na nějaké turnaje, například Prague Games, nebo Czech Open, dále budeme mít různá soustředění.
Aďo, děkuji za rozhovor.