Osobnost měsíce června – David Forch

Chráněný sportovní druh – typ obojživelník, třída kolektivní, čeleď míčový.

david-forch-osobnost

Podle českého slovníku slov je obojživelník druh živočicha, který je přizpůsoben životu na suchu i ve vodě. Ve sportovním slovníku se tento termín vysvětluje jako sportovec, který dokáže na vrcholové úrovni zvládat více sportovních odvětví. Pohybujeme-li se ve florbalovém prostředí, tak vzorem nám mohou být mladí švédové, kde je běžným zvykem do 15-let provozovat v plném nasazení dva sporty. Znám pár florbalových hráčů z MS kraje, kteří splňují toto kritérium ve spojení florbal-atletika, florbal-plavání a florbal-kopaná. Zejména poslední kombinace je oblíbená. Nejvýraznějším představitelem spojení fotbalu a florbalu za poslední roky je David Forch z Kopřivnice.

Začal jsem obojživelností. Řekni nám kde a za který tým hraješ a jak jsi s oběma sporty začínal?

Dobrý den, tak s oběma sporty jsem začínal ve svém rodném městě v Kopřivnici. S fotbalem to bylo ve 4 letech a s florbalem o rok později a k oběma mě přivedli moji rodiče. V obou sportech jsem začínal s kluky o 4 roky staršími. Ze začátku mě ve fotbale v Kopřivnici trénoval můj taťka, takže jsem to měl trošku těžší než ostatní, protože chtěl po mně více. Do Frýdku-Místku jsem přestoupil v přípravce, když mi bylo 10 let. Bylo to hlavně proto, abych si zkusil zahrát kvalitnější fotbal proti lepším soupeřům a jestli na to budu mít.

Ve florbale jsem měl štěstí na výborného trenéra pana Reného Klemense, který mě hodně naučil. Co se týče florbalu, zůstal jsem hrát za Vikings Kopřivnici. Na trénink jsem už neměl tolik času, ale trenér René Klemens mi přesto dával šanci si s nimi zahrát. A za to jsem mu moc vděčný.

V ročníku 2015/2016 jsi hrál za Vikingy v týmu starších žáků, ale především jsi nastupoval za dorostence, kteří i díky tobě postoupili do 1.ligy skupiny D. Tvoje bilance je působivá – v 15-ti utkáních jsi nastřílel 17 branek, 3 branky v oslabení a 13 asistencí! To jsou 2 body na zápas. A tak se ptám, jsi hráč, který si šanci vypracuje anebo jsi střelec, kterému to spoluhráči posílají?

Tak hlavně jsem rád, že jsem si vůbec mohl zahrát, protože jsem kvůli fotbalu vůbec nestíhal tréninky, jenom zcela výjimečně (za celou sezónu cca 10 tréninků). Samozřejmě jsem taky rád , že jsem mohl dorostencům pomoct k návratu do 1.ligy. Hrál jsem celou dobu levé křídlo a na pravé straně jsem měl Vojtu Zátopka, se kterým jsem si neuvěřitelně rozuměl, pokaždé jsme o sobě věděli, i když jsme se na sebe nedívali, on má dobrou techniku, rychlou střelu a hlavně hraje hlavou. Oba nejčastěji spoléháme jeden na druhého, dokážeme si kdykoli vyjít vstříc a jsme schopni si i před prázdnou brankou ještě přihrát a tak i díky tomu jsme oba nasbírali dost kanadských bodů.
Já jsem hráč, který dokáže utéct po mantinelu a dát gól, nebo poslat přihrávku, po které dávají spoluhráči góly do prázdné branky. Mou předností je hlavně ,,
černá práce‘‘ Ale taky dokážu stát na správném místě a míčky uklízet do brány po nahrávkách od spoluhráčů.
Nejvíc mě baví hrát oslabení, protože tam se moje rychlost a předvídavost situace vyplácí. Při vypíchnutí balónku jsem schopen utéct a dát z toho i gól.

Z celkových 21 utkání jsi šestkrát chyběl. Byla to nemoc anebo se termíny kryly s fotbalem? Je težké zkloubit tyto dva sporty, i když mají jinak přestávku a sezónu?

Tak tady je to podmíněno hlavně tím, že pro mě sport č.1 je fotbal a florbal se podřizuje. To znamená, že když mám florbalový a fotbalový zápas ve stejný den, tak jedu na fotbal. Ale několikrát se už stalo, že dopoledne jsem odehrál fotbalový zápas a odpoledne si byl zahrát florbal. I když se to některým fotbalovým trenérům moc nelíbí, že chodím ve svém volném čase na florbal, tak v tom chci pokračovat, pokud to bude časově a fyzicky pro mě uskutečnitelné. Oba sporty mám rád, proto je chci oba hrát dokud to půjde.

Foto: Petr Kováč (David je v horní řadě šestý zleva)

Foto: Petr Kováč (David je v horní řadě šestý zleva)

Jsi na prahu velkých změn. Fotbal je sportem č.1, dostal jsi se na střední školu s internátem do FM. Jaký budeš studovat obor a jak se připravuješ na středoškolský život?

Změna to bude velká, jelikož jsem se dostal na Gymnázium do Frýdku Místku, tak se budu muset začít více učit. Do teď jsem se skoro učit nemusel, jelikož pro mě základka byla snadná, učivo jsem si pamatoval z hodiny a doma se učil zcela výjimečně na velké písemky. Jelikož budu přes týden na internátu ve FM, tak nevím, jak zapojím časově florbal do mého harmonogramu.
S fotbalem máme vcelku dobré úspěchy, což je třeba, že od mladších žáků jsme 4 roky po sobě vždy skončili na super 2. místě na celé Moravě a nechali za sebou i ,,top,, týmy jako např. Slovácko, Jihlava, Sigma Olomouc. Takže spokojenost je, ale rád bych, aby pro mě FM nebyla konečná stanice. V budoucnu bych se chtěl podívat i do naší nejvyšší soutěže.

Ale vrátím se ještě k florbalu. Pravidelně jsi nominován do regionálních výběrů žáků. Poslední trenér výběrů o tobě prohlásil, že jsi jednou z nejvýraznějších osobností kraje. Získali jste sice druhé místo, ale přesto Váš tým prohlásil, že turnaj byl luxusní. Kde vidíš důvod druhého místa?

Zaprvé jsem rád, že jsem se mohl dostat do výběru mezi kvalitní florbalisty a zahrát si turnaj proti ostatním krajům. Z pohledu našeho mužstva jsme dělali spoustu chyb. Hlavně v obraně při rozehrávce, kdy se dlouho držel míček a po napadání soupeřovými útočníky jsme míček ztráceli a dostávali z toho jednoduché branky. Nejdůležitější ovšem byl náš poslední zápas proti Jihomoravskému kraji, který z našich chyb profitoval a ukázal nám jakým směrem se moderní florbal posouvá. Byl rychlejší, důraznější a zaslouženě tenhle turnaj vyhrál. Se svým herním výkonem jsem byl spokojený, dokázal jsem soupeřovým obráncům odebírat míčky a vytvářet šance pro své spoluhráče. Podobnou práci jako já ještě dělal Jakub Mikulok z Torpéda Havířov.

Na facebooku jsi napsal následující hezkou myšlenku: „Je těžké byt sportovec.
Nékaždý sportovec ma nejlepší kamarády na každém rohu protože na ne nemá čas… A oni by to mohli pochopit ze to není jednoduché porad dojíždět sam bez nikoho…a proto vy ti kamarádi měli být ve škole kde se snímá setkává každý den….
Sportovci nemůžou chodit se bavit s kamarády na diskotéky neboť na to nemají čas, musí vstavat i v soboty a neděle brzo ráno a nemůžou si natolik užít dětství ale i tak jsem rad ze jsem sportovec“Co tě k ní vedlo? Nějaká životní zkušenost?

Hlavně jsem to psal jak to cítím a jak to opravdu je. Už od 11 let dojíždím do FM na tréninky autobusem, takže jsem zvyklý trávit čas sám. I ve škole jsem díky sportu zameškal spoustu hodin a výletů, ale vždy jsem se těšil na svoje spolužáky a kamarády, se kterýma je vždy hodně legrace a berou mě takového jaký opravdu jsem, ale teď mi budou ohromě chybět.

Foto: Kamil Besta

Foto: Kamil Besta

Bude-li kopaná top a florbal spadne z lopatky, vezmeš si občas florbalku a zůčastníš se neligových turnajů? Budeme mít možnost vidět tě na nějakých vánočních či letních turnajích, protože vím, že si rád zahraješ na podobných akcích za různé výběry?

Já bych určitě rád jel na každý turnaj, ( jak do Prahy, do Brna tak i do Ostravy), vždy jenom čekám jestli se někdo ozve, bude mít zájem mě vzít a já budu mít volno. Například letos se ozvaly Vítkovice jestli bych s nimi nejel do Prahy, neváhal jsem a s radostí jel. Doufám, že se v budoucnu nějaký tým ještě ozve.

Jaké jsou tvé plány na léto? Bude více sportu nebo odpočinku?

Tak my máme přes léto asi 2 týdny prázdnin a ty jsem strávil florbalem na dvou největších turnajích v republice (v Brně a Praze), takže si volného času moc neužiji, ale to mi vůbec nevadí, jsem spíše rád, když se honím po hřišti, než když sedím doma u počítače. A když zrovna není co dělat, tak jdu na kolo nebo rekreačně zasportovat. Vždy se snažím udělat něco navíc než jenom jako každý chodit na tréninky.

Davide, děkuji ti za rozhovor a přeji ti mnoho střeleckého štěstí do dalších sezon a zejména dobré zdraví .
Taky mockrát děkuji. Na shledanou.

Zdroj: Tomáš Ficenc

Zdroj foto: Tomáš Ficenc

1.sin

About the Author: ivosin