Nejstarší dětský florbalový turnaj v ČR

Poslední vítězové; FOTO: saurians.cz a fbkskorpioni.cz

Když se florbal dostal do naší rodiny prostřednictvím mého syna, tak jsem fungoval jako běžný rodič. Přivézt, odvézt z a na trénink, chvilku se kouknout, poklábosit krátce s ostatními rodiči a maximálně zjistit kdy a kde se hraje. Na zápasech potom fandit, pochválit a kritizovat. To je vše. Jenomže se může stát něco, co Vám dokáže změnit život. Tím pro mě byl zážitek na trenérské lavičce. Je to zcela jiný pohled na florbal. Ne, z výšky tribuny, ale zezdola, pěkně od podlahy.

Náš tehdejší trenér dětských kategorií nemohl a tak pověřil mě, abych tam zajel a odkaučoval celý turnaj. Ta bezprostřední blízkost všeho dění na lavičce, gólová radost, výsledkový adrenalín, ale i prožitek po prohraném utkání, mě nadchla pro florbal. Pokud mě do té doby florbalem nic nenakazilo, tak tento turnaj to zařídil. 🙂 Opravdu. Poháru jsem se zúčastnil ještě čtyři krát a vždy nám výsledky tohoto turnaje ukázaly, jak se týmu bude dařit i v následující sezóně. Protože turnaj má totiž nádech příští sezóny. Startují v něm hráči jakoby o rok mladší než letos. Ti co tuto kategorii budou hrát až po prázdninách.

Paskovský pohár je nejstarší dětský turnaj pořádaný na Severní Moravě. Za jeho vznikem stojí bratrská dvojice Petra a Pavla Moravcových, kteří již 17-tým rokem pořádají tento již prestižní dvoudenní turnaj „O pohár města Paskova“. Držitelé toho obrovského poháru se v budoucnu stávají hráči zvučných jmen. V každém klubu se o vítězném ročníku hovoří jako o další ZLATÉ GENERACI. Noví držitelé mají možnost na štítcích (jako v NHL) na podstavci vidět vyznačené všechny dosavadní vítěze – své předchůdce a hledat kolikrát se tam jméno jejich klubu objevuje.

Týmy z ročníků 2009, 2010, 2011, 2012

Petr Moravec uvádí turnaj těmito slovy: „V sobotu a v neděli 28. a 29.května 2016 se uskutečnil již 17.ročník – jak trochu neskromně říkáme „nejstarší pravidelně hraný dětský florbalový turnaj ve střední Evropě“. Tento již téměř legendární turnaj se hraje ve dvou kategoriích – elévové (sobota) a mladší žáci (neděle). „Tohoto turnaje se ve své době zúčastnili i hvězdy reprezentace a třeba hráči působící v naší, ale taky ve švýcarské, finské či nejlepší lize na světě – švédské (Tomáš Sladký, Petr Kološ, Lukáš Hrubý, Pavel Brus, Milan Tomašík, Martin Vladař, Matěj Jendrišák, Lukáš Veltšmíd a mnoho dalších),“ vypočítává zvučná jména.

Je to jeden z nejstarších pravidelně hraných žákovských turnajů ve střední Evropě (mnohem straší než slavnější Prague Games, Fat Pipe Cup,….),“ pokračuje ve výčtu Petr Moravec: „Turnaj vznikl v roce 2000 jako takové malé poděkování paskovské kategorii mladších žáků, kteří po skvělých výkonech postoupili v ročníku 1999 / 2000 na celorepublikové finále této kategorie. Protože se tento turnaj setkal s velkým ohlasem, nechtěli jsme zůstat jen u jednoho ročníku a u jedné kategorie. Napřesrok jsme pořádali o jednom víkendu dva jednodenní turnaje. Pro kategorii mladších žáků – neděle a kategorii elévů – sobota. Toto rozdělení máme do dnešní doby, “ shrnuje Petr Moravec.

Petr Moravec – časoměřič, rozhodčí a pořadatel v jedné osobě

Dále nás Petr Moravec upozorňuje na další turnajové zajímavosti: „Tento turnaj má oproti běžným utkáním několik zvláštností. Hraje se systémem každý s každým (vítěz získá 3 body, poražený 0 bodů a v případě remízy oba týmy získávají po 1 bodu) a po každém zápase se hrají trestné střílení o další (bonusový) bod. Tento systém se na tomto turnaji hraje již déle než 10 let. V posledních letech se k tomuto systému přiklonily i slavné turnaje Euro Floorball Tour.“ Ve výčtu zajímavostí pokračuje dále: „Další zajímavostí je vrchol turnaje – finálový zápas, který následuje po vyhlášení výsledků po základní části. Není bez zajímavosti, že velmi často vítěz základní části nevyhrává finálové utkání.“ Odlišností není konec. Součástí turnaje je také již od roku 2003 pořádaný závod o nejrychlejšího hráče, který se běží na jedno kolo kolem hřiště s míčkem a je nazván Memoriál Jakuba Máchy. „Je nazván po našem hráči, který bohužel zemřel ve velmi mladém věku, který odpovídal věku kategorií, kterých se turnaje zúčastňují,“ objasňuje Petr Moravec.

Oblíbené nájezdy – koření turnaje

Turnaj je, jak jsme již uvedli, výjimečný několika zajímavostmi a odlišnostmi od jiných turnajů, ale má i jedno prokletí. Po dobu šestnácti let se nepodařilo pořádajícímu týmu pozvednout pohár nad své hlavy a to měl ve svém kádru několikrát velmi šikovné hráče. Až v roce 2015 se domácí tým se dočkal. Prokletí bylo prolomeno neuvěřitelným způsobem. Vždyť domácí hráči inkasovali ve 4 zápasech jen jedinou branku (v prvním zápase) a sami jich vstřelili 23. „Dnes (myšleno v roce 2015) na Paskov opravdu nikdo neměl a tak si domácí tým mohl konečně pozvednout nad hlavy i tento pohár. Na tomto místě je potřeba vyzdvihnout výkon Martina Stibora, který si již potřetí za sebou odnesl cenu pro nejlepšího střelce, což se ještě nikdy v bohaté historii tohoto turnaje nestalo. Dokázal ve 4 zápasech vstřelit 13 gólů, což je více než za celý turnaj dokázal vstřelit kterýkoliv z pěti soupeřů našeho týmu,“ hrdě vypočítává Petr Moravec.

Převzato z internetových stran www.saurians.cz

Aktuální 17. ročník (2016)

A jak to bude letos? Podaří se klukům a holkám z pořádajícího klubu obhájit pohár a přidat navíc pohár z kategorie elévů? V sobotu 28. května 2016 proběhl 16. ročník elévského turnaje. Bohužel při neúčasti pátého z přihlášených týmů se základní skupina odehrála v počtu čtyř systémem každý s každým. Výsledky ve skupině určily semifinálové dvojice následovně:

1. – 4. FBK Škorpioni Ostrava – 1.MVIL Ostrava = 16 : 1 (8:0,8:1)

2. – 3. 1.SFK Havířov – Paskov Saurians = 11 : 0 (8:0,3:0)

O 3.místo :

Paskov Saurians – 1.MVIL Ostrava = 1 : 3 (0:2,1:1)

FINÁLE :

FBK Škorpioni Ostrava – 1.SFK Havířov = 5 : 3 (3:0,2:3)

Nejcennější putovní pohár získali hráči FBK Škorpioni mezi něž patří i nejlepší střelec turnaje Jakub Homola. Nejrychlejším hráčem turnaje v Memoriálu Jakuba Máchy byl Jan CHUDOBA z 1.SFK Havířov, který okruh zdolal v čase 16,83 s.

Mladší žáci se setkali v neděli 29. 5. 2016 a pustili do soubojů nejprve v základní skupině a potom o konečné vítězství. Turnaje se účastnilo na rozdíl od soboty 5 týmů, kdy se hrálo také systémem každý s každým a po zápasech se uskutečnily ještě oblíbené nájezdy o další bod do tabulky, které koření tento turnaj. Součet bodů ze zápasů a nájezdů určil pořadí a tím finalisty a dvojici, která svedla souboj o třetí místo.
O 3.místo :

Paskov Saurians – FBK Škorpioni Ostrava = 3 : 3 (3:1,0:2), nájezdy (2:3)

FINÁLE :

1.MVIL Ostrava – 1.SFK Havířov = 7 : 3 (5:2,2:1)

První místo si z turnaje a vítězný putovní pohár si odnáší celek 1. MVIL Ostrava, nejlepším střelcem turnaje se stal rovněž hráč 1.MVIL Ostrava Daniel RYDVAN a do třetice opět 1.MVIL Ostrava tentokrát cena pro nejrychlejšího hráče turnaje(Memoriál Jakuba Máchy), kterou převzal Adam MIKOLÁŠ s časem 13,96 s / kolo.

Putovní poháry

Všem hráčům patří dík za nasazení, se kterým hráli a věřím, že o některých v budoucnu budeme číst jako o nadějích MS kraje v dorosteneckých a žákovských výběrech. Rodičům přeji i v dalších turnajích vytrvalost, pochopení a nadšení pro florbal. Není nad to si radostně zahrát a když se zadaří a vyhrajete turnaj s tradicí, pak nelze zapomenout. Jak řekl Petr Moravec: „Tyto poháry zajisté patří k velkým ozdobám našeho turnaje a určitě jsou jedny z nejhezčích pohárů na florbalových turnajích“. Myslím, že k tomu není co dodat. A vlastně ano, bavil jsem se výběrem dorostenců MS kraje (2017) a ti svorně prohlásili, že to bylo luxusní období, na které rádi vzpomínají.

Dva hráči z výběru dorostenců 2017 ve věku 10 let (2010)

About the Author: ivosin