Osobnost měsíce července – Tomáš Matoušek

Muž z druhé strany florbalu

Foto: archív Tomáše Matouška

Foto: archív Tomáše Matouška

Mohli bychom prohlásit, že prázdniny jsou období, kterému se říká okurková sezóna. Výraz používají především herci, ale i my sportovci zejména halových sportů. Je doba tvrdé letní přípravy, kterou si lze zpestřit občasnými letními turnaji. Jenomže i u florbalu je odvětví, které tvrdě maká i v létě. Jsou to totiž redaktoři florbalových serverů www.ceskyflorbal.cz a www.florbal.cz. Takřka denně přinášejí novinky a informace ze světa florbalu – rozhovory, komentáře, úvahy, hodnocení sezóny předchozí a předpovídají, dotazují se, zkoumají přestupy a soupisky k sezóně následující. Za osobnost července jsem si vybral jednoho z redaktorů Českého florbalu, Tomáše Matouška – rodáka z Ostravy, jehož články můžete číst takřka denně na uvedeném serveru.

Ahoj Tomáši, je těžké hledat dennodenně témata z florbalového světa, když se relativně nic neděje?
Ahoj Ivo! Je, i není to lehké. Já si začátkem května sedl a sepsal témata, bylo jich tuším asi třicet, kterým se chci během léta věnovat. K nim později přibyly další. Denně tak pracuji na zpracování těchto témat, k tomu projíždím neustále weby jednotlivých týmů a osobní profily sportovců na sociálních sítích. Tohle je ta těžší část, protože i když třeba zrovna nepíšu článek, dohledávám si informace a podklady, ze kterých následně do článků čerpám. V současnosti je tak docela lehké mě najít někde s mobilem v ruce nebo u ucha, jak domlouvám další a další rozhovory a články.

Jednodušší pak jsou situace, kdy dojde k velkému přestupu či události, která rozvíří vody florbalu tak, že se o tom mluví další týden. Tady se pak je možné vyřádit dle libosti. Rozhovory s trenéry/funkcionáři, názory florbalistů či legend a odborníků, zamýšlení se…

Jak si se k psaní článků na Český florbal dostal? Jsi poměrně mladý, kde jsi sbíral zkušenosti?

Kdysi bylo mým snem stát se novinářem. Toto vysněné povolání jsem časem vyměnil za práci kuchaře, vojáka, číšníka, lékaře či spisovatele. Poté, co jsem měl ale možnost psát pro klubové stránky florbalového klubu FBK Škorpioni Ostrava, kde jsem dřív působil jako hráč (toho času sniper ligy – 1 střela na bránu – 1 gól/sezóna), se vše změnilo. Toho léta (2013) vyhlásila Česká florbalová unie výběrové řízení do vznikající redakce. Hledali fotografy a redaktory. Zkusil jsem tedy štěstí a ono to vyšlo, stal jsem se redaktorem média, které z pár tisíc fanoušků na Facebooku vzrostlo na téměř sto tisíc a v porovnání s ostatními zeměmi má, troufám si říct, nejlepší mediální zázemí a redakci.

Fotka vlevo s kolegy při MS v hokeji 2015 zpracování statistik vhazovani. Fotka na pravo s kolegy z Czech Open. Foto: archív Tomáše Matouška,

Fotky s kolegy při Czech Open. Foto: Archív Tomáše Matouška

Širší veřejnosti si se dostal do podvědomí hlavně komentováním zápasů? Kdy to bylo poprvé a jaké to bylo?

První zápas, který jsem kdy komentoval, bylo utkání Paskova dne 11. 1. 2014. Paskov po tvrdých bojích nakonec prohrál, já měl ale za sebou jedno velké vítězství. Podařilo se mi komentovat ŽIVĚ utkání 1. ligy mužů. Den na to mě čekal zápas žen FBC Ostrava, tam to bylo taky poměrně příjemné utkání, Ostravanky navíc zvítězily.

Vždy se diváci ptají na nějakou veselou historku s přepisem nebo přežbleptem, máš nějakou?

Mám jich několik, ale asi tou nejzvláštnější je omyl Rusů, který byl pak i mým. Jak už jsem zmínil, v lednu 2014 začala má dráha komentátora onlajnů. Hned v únoru pak byla zimní olympiáda v Sochi a já zastával roli statistika u jednoho přenosu z biatlonu. Jelikož to byl důležitý závod, byl poměrně dost sledovaný. Já vycházel z oficiálních statistik, kde psali, že jeden z českých biatlonistů (jméno si bohužel nepamatuji), je na 17. pozici s takovým a takovým časem a určitou sérií střelby. Ke konci závodu mi volal kolega, co blázním, že tento náš závodník vůbec nevyjel… Nikdo mi pak ale nevěřil, protože chvíli na to ho ve statistikách uvedli jako nestartujícího.

Je rozdíl mezi komentováním ostravských a mimo ostravských týmů? Máš k nim nějaký vztah, fandíš některému?

Jsem fanouškem florbalových Vítkovic. Pokud se bavíme o české lize, tak mi je poměrně jedno, které týmy komentuji. Většinu hráčů už znám, takže mi stačí vidět číslo nebo obličej a hned vím, o koho jde. Pokud jde ale o mezinárodní zápasy, jako například o ty z Czech Openu, tak ty jsou náročné. Hlavně příjmení Švédů a Finů stojí za to. A než je pak dokážu, i když píšu rychle, napsat, padnou další tři góly.

Během své práce ses setkal s řadou florbalových osobností, která na tebe zapůsobila nejvíce? Máš nějaký sen, s kým by ses chtěl setkat? Jaké máš plány do budoucna?

Z českých osobností si považuji přátelství s Milanem Fridrichem, jehož kariéru v posledních třech sezónách mapuji, naposledy jsme spolupracovali, když se rozhodl pro střídavý start ve Znojmě. Jde-li o světové hráče, největší dojem na mě udělal Martin Östholm, který je velmi přátelský a hodný. Na to, že se jedná o nejlepšího obránce světa, je velmi pokorný. Osobně se znám i s Rasmusem Enströmem a nenapadá mě z florbalového prostředí nikdo další, koho bych chtěl poznat nebo aspoň potkat.

V pořadí zleva - Philipp Stotzer - novinář ze Švýcarska a člen realizačního týmu Floorball Köniz, s reprezentantem Tomášem Sladkým, s Juliusem Jousim z Finska a nakonec s Martinem Östholmem jeden z nejlepších obránců světa.

V pořadí zleva – Philipp Stotzer – novinář ze Švýcarska a člen realizačního týmu Floorball Köniz, s reprezentantem Tomášem Sladkým, s Juliusem Jousim z Finska a nakonec s Martinem Östholmem jedním z nejlepších obránců světa. Foto: archív Tomáše Matouška

Pokud jde o mé plány, tak život se mi momentálně hodně mění. Za necelé tři týdny se budu stěhovat do Prahy, kde budu studovat VOŠ Publicistiky. Nebudu už tak moci chodit na zápasy Vítkovic, ale vykompenzuje mi to jiný tým. Navázal jsem spolupráci se střešovickým Tatranem, pro který budu pracovat jako redaktor. Jinak, kromě práce pro Český florbal mi od pátku začne příprava na Czech Open, kterého se letos zúčastním potřetí. Tento ročník pro mě ale bude velmi náročný. Jednak budu komentovat zápasy pro onlajny.com, těch letos budeme komentovat celkem 119, k tomu budu pracovat pro Český florbal jak na tématech, kterým se věnuji teď, tak na rozhovorech a aktuálním dění z Czech Openu. Dále pak mě oslovil Tomáš Rambousek, šéfredaktor florbal.cz, pro kterého jsem kdysi pracoval, s nabídkou na spolupráci při vytváření Media Guide pro Český florbal. Takže je docela možné, že si budete moci na přelomu srpna/záři v tomto průvodci novou sezónou přečíst i můj článek.

A proč se zrovna věnuješ florbalu? Co tě na něm láká či přitahuje?

Tančil jsem latinsko-americké tance a brácha hrál florbal. Pak jsem byl nucen s tančením přestat a měl najednou hodně volného času. Protože jsem doma ten starší, tak bylo mojí povinností bráchu po trénincích vyzvedávat. Došlo mi, že florbal je zajímavý a pěkný sport, a že bych ho i já sám rád zkusil. Po pár trénincích u FBC Tigers Poruba, které se mi moc nelíbily, mě zlákala představa, že bych mohl trénovat a hrát se stejně starými hráči v FBK Škorpioni Ostrava. V tomto týmu jsem si zažil hned několik funkcí – od hráče přes trenéra přípravky a elévku, až po pořadatele, redaktora a vedoucího týmu. Vím tak, že práce ve florbalovém prostředí není jednoduchá. Nemůžu říct přesně, co se mi na tomto sportu líbí, mám ho prostě rád.

Kromě pasívního florbalového komentování a psaní článků, děláš vůbec nějaký sport rekreačně? Chodíš si stále zahrát florbal?
Občas jezdím na kole, rád trávím čas procházkami. Jinak mi na jiné sporty víceméně čas nezbývá, protože mám hodně práce.

Tomáši, děkuji Ti za rozhovor a přeji příjemné prožití zbytku prázdnin.

Díky, měj se!

Foto: archív Tomáše Matouška

Foto: archív Tomáše Matouška

About the Author: ivosin