Jak každý jistě ví, je Moravskoslezský kraj po Praze druhou nejlidnatější oblastí v ČR. A proto v našem kraji můžeme naleznout dostatek nadšenců, kteří ve svém volném čase, zpravidla zadarmo, organizují sportovní akce a pracují ve sportovních oddílech různé velikosti a zaměření. V kraji existuje hned několik amatérských lig pro děti např. Slezská žákovská florbalová liga, Ostravská sportovní liga ve florbalu nebo Podbeskydská florbalová liga. Poslední jmenovanou bych Vám Chtěl přiblížit. Zakladateli této ligy jsou Miroslav Jasso (Sokol Frýdlantn/O) a Zdeněk Polách (Sokol Frenštát p/R). Oslovil jsem Zdeňka Polácha a položil jsem mu pár otázek, aby nám ligu trochu přiblížil.
Amaterské ligy jsou v Česku velmi oblíbené, jaký byl hlavní důvod vzniku Vaší ligy?
Důvod vzniku Podbeskydské florbalové ligy byl jednoznačný. Dát dětem příležitost a možnost sportovního vyžití. Do té doby jsme se účastnili pouze Sokolských soutěží, těch však ubývalo a ubývalo i sokolských klubů, věnujících se florbalu. Proto jsme založili tuto otevřenou soutěž.
Komu je liga určena a kdo se ji zúčastní?
Soutěž je otevřená všem zájemcům z řad Sokolských oddílů, domů dětí a mládeže či jiných zájmových sdružení a samozřejmě nevylučuje ani účast týmů hrajících soutěže pod hlavičkou ČFbU. Zaměřena je především na mládež, ta je pro soutěž prioritní, ale samozřejmě má i kategorii mužů. Mládež dospívá a ne všichni skončí v oficiálních ligách a tak mají možnost pokračovat v tomto sportu i v dospělém věku.
Jaké jsou rozdíly Vaší ligy a platnými pravidly florbalu dle ČFBU?
Hraje se podle platných pravidel florbalu, pouze s přihlédnutím k tomu, že se hraje na rozměrově menších hřištích a tudíž v menším počtu hráčů. Nejmladší hráči v kategorii přípravka (nezaměňovat s věkovými kategoriemi ČFbU) a mladší žáci hrají systémem 4+1, spojená kategorie starších žáků a dorostenců a kategorie mužů hrají systémem 3+1.
Jaký je herní systém a jak je soutěž vyhodnocována?
Hraje se turnajovým systémem. Vždy na jednom místě ve Frýdlantu n.O. a ve dvou tělocvičnách zároveň. Podle počtu přihlášených týmů v jednotlivých kategoriích tak, že každý tým odehraje za sezónu cca 20 zápasů. Po skončení soutěže se vyhodnotí celkové pořadí, kde každý zúčastněný tým obdrží pohár a zároveň se vyhlašují a odměňují nejproduktivnější hráči, nejlepší brankáři, nejlepší hráči jednotlivých týmů.
Kolik osob Vaši ligu organizuje a jak je náročná příprava?
Soutěž organizujeme ve dvou lidech, zcela zdarma a náročná je velmi a to zejména na volný čas.
Co brání dalšímu rozvoji Vaší ligy, anebo jste se současným stavem spokojeni?
Co se týká počtu týmů a zájmu o naši soutěž, jsme vzhledem k možnostem a podmínkám spokojeni. Určitě bychom se ale nebránili i dalším zájemcům, zejména z řad mládežnických týmů. Soutěži by pomohlo zkvalitnění po stránce rozhodčích. Tuto nelehkou úlohu obstarávají rovněž amatéři a jen velmi málo jednotlivců je ochotno tuto nevděčnou roli plnit.
Myslíte si, že Vaše liga je prostředek, jak rozšířit florbal i do míst, kde se běžně nehraje?
Určitě. Ne všichni mají možnost nebo zájem startovat v soutěžích ČFbU a tady se jim nabízí zajímavá alternativa. Snažíme se oslovovat různé zájmové kroužky, školy, bohužel vše závisí na ochotě dospělých, věnovat volný čas a cestovat o víkendech s dětmi po turnajích…
Doporučili byste Amatérskou ligu i jiným regionům MS kraje než je ten Váš?
Samozřejmě, každá příležitost, kdy se mládež může věnovat sportu, stojí zato. A mládež se sportu a tomuto zvlášť věnovat chce, jen se jim to musí nabídnout.
Jaký je Váš pohled na možnost sloužit jako líheň talentů pro velké kluby v regionu? A jaký by měl být věk hráčů a hráče pro odchod do světa „velkého florbalu“?
Otázka je, co je to „velký“ klub a co je to „velký“ florbal. Jinak to vnímají asi v Pixbu, jinak ve Vítkovicích či Střešovicích, jinak v Havířově, Třebíči a jinak třeba ve Frenštátě…náš oddíl na této soutěži „vyrostl“a teprve poté se vydal na cestu soutěží ČFbU. Ale stále tuto amatérskou ligu považujeme jako nedílnou součást výchovy a přípravy mladých sportovců.
Jak vidíte budoucnost Vaši ligy v horizontu pěti let?
Doufáme, že se nám podaří zachovat dosavadní ráz soutěže, přilákat nové oddíly z řad mládeže a že stále budeme dávat mládeži příležitost ke sportovnímu vyžití….
Letos skončil už XV. ročník ligy, ve kterém se v dětských kategoriích (přípravka, mladší a starší žáci) zúčastnilo celkem osmnáct týmů. Odehráli nespočet utkání a v konečném důsledku je jedno, kdo vyhrál, ale zahráli si všichni i ti, kteří si chtějí jen tak pinknout.
„Florbalu není nikdy dost, a proto jsme naše kluky přihlásili do kvalitně obsazené Podbeskydské florbalové ligy, která se tak pro naše hráče stala alternativou k oficiální Moravskoslezské lize pořádané ČFbÚ. Celkem pět týmů tak bojovalo o pomyslnou korunu krále florbalu z Podbeskydí. Kromě havířovského 1. SFK byly ve hře i dva týmy z pořadatelského Frýdlantu nad Ostravicí a pětici doplňovali hráči z Frenštátu pod Radhoštěm a Kopřivnice.“ Vysvětluje účast v PFL trenér 1. SFK z Havířova Tomáš Ficenc a informaci doplňuje: „Systém hry byl na turnajích nastaven na 4+1, hrálo se 2×10 min hrubého času a vzhledem k tomu, že zápasy probíhaly souběžně ve dvou sousedních tělocvičnách, měl každý turnaj opravdu rychlý spád. Perfektně zvládnutá pořadatelská práce a pohodová atmosféra přispěly ke zdárnému průběhu všech odehraných kol, organizátoři ligy jednoznačně zaslouží velkou pochvalu.“
Děkuji Zdeňkovi za zodpovězení otázek a vždy mě potěší, když mohu na jeho stránkách číst názory a zamyšlení o florbalu. Například: „Ten pocit, kdy na Čeladné vidíš tu plnou tribunu, když vidíš ty lidi skákat a fandit, když vidíš, jak nejen ty děcka, co tam hrají, ale i ti dospělí chlapi tím žijí a baví se, tak si říkám, že se to povedlo a je úplně jedno, že je to devátá liga…vždyť máme přece cíl.¨Náš klub není jen sportovní oddíl, ale především životní styl.“
1.sin