Osobnost měsíce března – Daniel Tichý

Tahoun s kapitánskou páskou

Daniel Tichý, Foto: Martina Pejzlová

Olomoucký FBS má rubriku „Tváře olomouckého florbalu“, kde jsou zastoupeny výrazné osobnosti tohoto klubu všech kategorií. Častým autorem těchto článků je dnešní osobnost Daniel Tichý, který je kapitánem a tahounem juniorského týmu. Tahoun není jen hráč s nejvyšším počtem kanadských bodů, ale člověk se vším všudy, na něhož se můžeme spolehnout.

Ahoj Dane, na webu FBSka jsi udělal řadu rozhovorů a položil nesčetné množství otázek – dovolil jsem si použít tvé dotazy, vybrat ty nejzajímavější a pře položit je tobě. Určitě máš ve florbale spoustu kamarádů. Jaký je tedy ten tvůj úplně nejlepší?

Ahoj Ivo. Ano, na tento dotaz si pamatuji velmi dobře, jelikož jsem ho položil právě svému nejlepšímu kamarádovi – Tomáš Hruška. Ve florbale jsem potkal za tu dlouhou řádku let už spoustu lidí, ale s Tomášem, jelikož jsme kamarádi už od školky, jsem si rozuměl nejvíce a ač se naše florbalové kariéry na spoustu let rozešly, tak po jeho návratu zpět do olomouckého FBS byly naše vztahy snad ještě lepší než předtím.

Zkoušel jsi se ve florbalu angažovat i z trochu jiné stránky než jako hráč? Například rozhodčí, trenér, … ?

Samozřejmě ano. Dva roky zpátky jsem se stal nejen florbalovým rozhodčím, ale i trenérem. Pravdou zůstává, že pískání je spíše jakási forma florbalové brigády, kdy samozřejmě hlavní motivací většinou bývají peníze, ale kdyby mě to vůbec nebavilo, tak bych to samozřejmě nedělal. Co se týká trenérské kariéry, tak už druhým rokem působím jako trenér přípravky v Olomouci. Práce s dětmi je podle mě trenérsky to nejtěžší, jelikož tam se děti učí úplné základy a výsledky v těchto kategoriích nehrají prakticky žádnou roli. Důležité je z dětí vychovat dobré a sportující lidi, kterých bohužel kvapem ubývá.

Tým FBS Olomouc, Daniel Tichý – spodní řada, první zleva, FOTO: web FBS Olomouc

Co pro tebe znamená projekt Alfasamci?

Pro mě je to taková forma odreagování od klasických ligových zápasů. S Alfasamci objíždíme převážně letní turnaje, kdy probíhá příprava na další sezónu. Cílem je se bavit florbalem a získávat zkušenosti. Samozřejmě objíždíme mnoho i prestižních turnajů, kde je velice zajímavé srovnání s ligovými týmy a skalp jakéhokoliv velkého soupeře je vždy velký zážitek pro celý tým, který je složený především z hráčů olomouckého kraje, ale i kluků z Ostravy.

Samozřejmě florbalem se v dnešní době moc živit nedá. Máš už nějaké plány do budoucna, kde by si chtěl například studovat? 

Florbalem se samozřejmě živit stále nedá, což je možná i dobře, jelikož tu zůstává síla spravedlivého soupeření a sportovní myšlenka samotná. Momentálně studuji na gymnáziu v Olomouci a pořádně ještě rozhodnutý nejsem. Každopádně hraji s myšlenkou zkusit obor Žurnalistika, který by mě doufám mohl bavit nebo FTK, ale jelikož mám ještě necelý rok na rozmyšlenou, tak toto téma nechávám stále otevřené, stejně jako město, ve kterém bych rád studoval.

 V loňském roce 2016 jste se zúčastnili největšího mládežnického turnaje na světě (PRAGUE GAMES). Jak hodnotíš vaše vystoupení na této akci?

Pro mě osobně nebo vlastně pro celý tým to byl neskutečný turnaj. Předvedli jsme už solidní vystoupení ve skupině, kde jsme sice skončili na 4. místě, ale všechny zápasy s TOP týmy jsme odehráli se ctí. Poté začala naše velká cesta play-off, kdy jsme dokázali vyřadit Linkopings IBK na nájezdy a poté prohráli 0:2 v 1/8 finále proti výběru z Curychu. Kvůli výhodnému losu jsme skončili jako nejlepší tým Moravy, což je pro nás (tenkrát tým, který hrál ve 3. lize juniorů) opravdu neskutečný úspěch.

Prague Games – skvělý zážitek

Svému kolegovi Dominiku Špačkovi jsi po přestupu z Ostravy do FBS dal následující otázku. Navíc ty sám jsi byl na střídavém hostování v FBC Ostrava, takže máš taky zkušenosti a můžeš odpovědět. Kdybys měl porovnat největší rozdíly mezi ostravským a olomouckým florbalem, jaké by to byly? 

Pro mě bylo střídavé hostování v FBC něco jako sen. Každý, kdo začne jako mladý hrát florbal sní o tom, že jednou bude hrát nejvyšší soutěž, což v kategorii juniorů G2 liga je. Nemůžu porovnat obecně ostravský a olomoucký florbal, ale kdybych měl porovnat jenom FBC a FBS, tak to byl pro mě velký výkonnostní skok. Rozdíl mezi 2. juniorskou ligou a G2 ligou je skutečně větší, než jsem si myslel. Hra je tvrdší, rychlejší a celkově je to mnohem více o taktických věcech. Mrzí mě, že jsem byl v Ostravě tak krátkou dobu, protože mě to dalo další motivaci k tomu jít dál a makat na sobě ještě více.

Zpět už k působení v Olomouci. Co ty osobně považuješ za svůj největší úspěch v olomouckém dresu? 

Myslím, že na tuto otázku už jsem v podstatě odpověděl. Na Prague Games 2016 se jen tak zapomenout nedá (úsměv).

Konec rozhovorů bývá v Tvém případě zakončen oblíbeným dotazem „Na závěr zapeklitější otázka. Co tě na florbale baví nejvíce?“

Musím se přiznat, že sám ani nevím. Tento sport mě chytl už velmi dávno, ale ani nevím proč. Možná pro tu jednoduchost a týmovou soudržnost.

Hostování v týmu FBC Ostrava, FOTO: Ladislav Káňa, www.fbcostrava.cz

Tímto jsem vyčerpal Tvé dotazy. Zeptám se tedy já. Juniorka FBS letos válí a má ty nejvyšší ambice. Do závěru sezóny zbývají jen 4 zápasy, přičemž ten úplně poslední proti lídrovi ligy Sokol Gullivers Brno. Připravíte se speciálně na Gulivery?

Nějaká speciální příprava nejspíše nebude, ale jelikož máme v týmu hráče, který si zkusil hrát za Gullivers na Hummel Open Game v loňském roce, tak s ním určitě probereme, jak tento soupeř může hrát. Jednoduché to nebude, ale myslím, že jestli do toho dáme všechno, co v nás je, můžeme odehrát opravdu dobré utkání.

Věříte v postup?

Jelikož se příští rok G2 liga rozšiřuje, tak o postup přímo nejde, ale pokusíme se uhrát, co jenom půjde.

S jakým výsledkem budeš jako kapitán spokojen?

Sezonní cíl máme jasný a to postup do semifinále. Já osobně bych rád měl i vyšší cíl a tím je finále. Letos máme tým, který spolu hraje naposledy, vlastně je konec mládežnických let pro jednu velkou skupinu kluků, kteří si florbalově prošli vším možným, ale vydrželi to a dostali se až tam, kde jsme teď. Pro nás je toto sezóna snů a já doufám, že ukážeme sílu a soudržnost a předvedeme všem, co v nás všechno je.

Tušíš, kdo bude tvůj nástupce?

Nerad bych to nazýval nástupcem. Kapitána si příští rok kluci zvolí sami a já jim přeji, aby minimálně navázali na naše letošní výsledky a posunuli olomoucký florbal zase o kus dál.

Dane, děkuji za rozhovor a správný vstup do řad mužů.

FOTO: Martina Pejzlová

About the Author: ivosin