Osobnost měsíce února – Jan Hranický

Centrů jako šafránu

Centr Jan Hranický

Vytáhlý centr, známý svou rychlostí a rozhodností, se pohybuje po hřišti s přehledem a svýma šikovnýma rukama dokáže nasměrovat míček přesně tam, kam potřebuje, ať je to na lopatu spoluhráče anebo do brány soupeře. Tyto schopnosti a dovednosti byly základem pro nominaci do regionálních výběrů dorostenců v letošním roce. Ale není to jen hra v dresu 1.MVIL Ostrava, kterou upoutal pozornost ke své osobě, ale také role asistenta trenéra na florbalovém kempu.

Ahoj Honzo, v létě se účastníš projektu „Florbalový kemp“ jako asistent trenéra. Popiš nám projekt blíž a co obnáší tvoje role asistenta trenéra?

Ahoj, náš kemp je skvělý pro všechny mladé hráče, kteří chtějí zlepšit své florbalové atributy prostřednictvím různých her a cvičení, které jsou založené hlavně na tom, aby se hráč dokázal na hřišti správně rozhodovat a zlepšil své florbalové myšlení, které je krom techniky, taky velmi důležité. Samozřejmě se zaměřujeme také na fyzičku, techniku a všechny ostatní florbalové dovednosti. Určitě doporučuji přijet na kemp, zažijete spoustu zábavy a ještě se něco přiučíte. Jako asistent trenéra, často vypomáhám s tréninky, komunikuji s hráči, jak se jim daná cvičení líbila a snažím se udržet dobrou atmosféru.

Na kempu je s tebou tvůj dlouholetý parťák Jan Kratochvíl, který už teď pravidelně trénuje elévky v MVILu. Trénuješ taky žactvo? Mohlo by se v budoucnu stát trénování nebo učitelství tvým povoláním?

Ano, Honzovi vypomáhám s tréninky již od září a pokud můžu mluvit za nás oba, musím říct, že nás to nesmírně baví a naplňuje. Naši elévci jsou velmi šikovní a trénink od tréninku je na nich vidět určitý pokrok a zlepšení. Co se týče trénování v budoucnu, tak si nemyslím, že by se to mohlo stát mou profesí, ale určitě bych v tom chtěl nadále pokračovat a kdo ví, stát se může cokoliv.

Floorball Camp Odry

Když jsme u budoucnosti, jaký je tvůj florbalový cíl? Čeho chceš dosáhnout, kde si zahrát?

Jeden z mých cílů je pomoct MVILu do české Superligy a třeba si v ní i zahrát Superfinále. Avšak můj největší sen je podívat se někam do zahraničí, zahrát si ve Švédsku či Švýcarsku, ale to je ještě v nedohlednu.

Jsi studentem gymnázia, jak zvládáš skloubit školu a vrcholový sport?

Studuji na Matičním gymnáziu v Ostravě, kde si studijní povinnosti plním s přehledem, i když je můj florbalový program někdy velmi náročný. V tomto ohledu bych neviděl žádný problém, jsem chytrá hlava (úsměv).

Neopomenu otázku kdy, kde jsi začal s florbalem?

Již v pěti letech jsem navštěvoval florbalové tréninky na DDM Ostrčilova, pod vedením trenéra Pavla Benčíka. Strávil jsem zde několik let a jsem za ně velmi rád.

Které osoby ovlivnily tvůj florbalový růst? Jak se stalo, že ses stal centem první lajny, vždyť dobrých centrů je jako šafránu?

Jedna z hlavních osobností, která mi pomohla v mém florbalovém růstu je určitě Rosťa Kohút. Díky němu jsem získal skvělou techniku hole a také mi hodně pomohl v mém florbalovém myšlení, což se právě na pozici centra velmi hodí. Právě jemu vděčím za většinu svých úspěchů.

Navíc jsi v lize dorostu na třetím místě v průběžném kanadském bodování a v rámci týmu figuruješ jako nejužitečnější hráč, což u centrů není samozřejmostí. Bereš zodpovědnost za výsledek na svá bedra?

Moje osobní statistiky v kanadském bodování jsou hlavně odrazem skvělé sezóny našeho týmu dorostu, kde jsme ještě neprohráli. Jako kapitán týmu, určitě beru nějakou zodpovědnost za výsledek na sebe a snažím se svým výkonem motivovat své spoluhráče během zápasu, abychom podali co nejlepší týmový výkon a vyhráli.

Centr týmu MVIL. Foto z turnaje FatPipe Moravian Cup, Foto: web FBS Olomouc, osobní archiv hráče

V této chvíli se standardně ptám na nějaký silný florbalový moment, na který vzpomínáš, ale oba víme, že se jedná o pád střechy haly na turnaji dorosteneckých výběrů v České Třebové. Přibliž nám ten zážitek.

Ano, jednoznačně nejsilnější florbalový moment, na který jen tak nezapomenu. Zrovna začal náš poslední zápas toho dne, se svou pětkou jsem byl připraven za pár sekund skočit na hřiště a místo toho jsem skákal z okna do sněhu pouze v dresu a s florbalkou v ruce. Když jsme s týmem poté dorazili na hotel, byli jsme opravdu v šoku a říkali si, co se to vlastně stalo? Ale už je to za námi, všichni jsme živí a zdraví a to je to hlavní. Více na blesk.cz

Přesto, zahrát si za tým výběrů je skvělý zážitek. Zkus si tipnout, jak by dopadl tým MS-OL v letošním ročníku? Jaký byl tým? Měl šanci?

V týmu výběrů jsem již párkrát byl, ale letos to bylo poprvé, kdy jsem z týmu cítil opravdové odhodlání vyhrát, týmovost a chuť užít si florbal. Troufám si říct, že kdyby střecha vydržela o něco déle, tak bychom celý turnaj vyhráli.

Jak jsi reagoval, když ses dozvěděl o nominaci do výběrů? 

Když jsem se dozvěděl, že jedu na závěrečný turnaj do Třebové, byl jsem velmi překvapený, protože konkurence byla obrovská. Ale určitě jsem byl nadšený, že můžu reprezentovat náš kraj.

Honzo, děkuji za rozhovor a přeji Ti jako centrovi spolehlivá křídla (dvojsmyslně – spoluhráče a nohy).

Taky děkuji a přeji mnoho spokojených čtenářů.

Tréninky výběru dorostenců MS kraje

About the Author: ivosin