Florbalový kemp – Odry

ucastnici

Dnes jsem se rozhodl navštívit Florbalový kemp – Odry konaný ve dnech 24.-29.7.2016. Jedná se o jeho druhý ročník a jeho organizátorem je Martin Bura a Rostislav Kohút. Martin je mezi trenéry znám svým výborným přístupem k dětem nejmladší kategorie, jehož cílem je nejen připravit technicky dobrého hráče, ale hráče myslícího, předvídavého a charakterního. Měl jsem možnost strávit na kempu větší část dne a zde Vám přináším pár postřehů, které jsem si poznamenal.

Den začíná ráno rozcvičkou, která obsahuje zahřátí, aktivační cvičení zaměřenou na střed těla a zakončena dynamickým cvičením. „Touto rozcvičkou děti zahřejeme a protáhneme, čímž ušetříme čas při následujících dopoledních blocích a můžeme tak efektivně využít čas v hale a tělocvičně.“ Tato cvičení si řídí sám Rosťa ( zároveň tak ukazuje ostatním trenérům jak co nejefektivněji nastartovat děti) říká Martin .

Následuje snídaně a přesun na sportoviště. Účastníci jsou rozděleni podle věku do čtyř skupin, rozdělení ale není striktní. Pokud je někdo šikovnější , je zařazen do vyšší skupiny a naopak.

Každá skupina má dvakrát denně halu po cca hodinových blocích. Jednou za den mají hráči kompenzační cvičení, což představuje gymnastiku v tělocvičně (například se postupně naučili všichni kotoul plavmo) a cvičení s nářadím (lavičky, kruhy, trampolína, …). Veškerá cvičení byla převážně zaměřená na posílení břišních svalů – středu těla. Posledním blokem ve výčtu je kondiční průprava. Tady bych nemluvil o typickém kondičním cvičení, ale o rozvoji obratnosti formou všestranných cvičení zábavnou formou. Zjednodušeně je to vše mimo florbal. Pro příklad uvedu štafetové soutěže, házenou, Hutututu (dechové cvičení pozn. autora), postřehové hry či oblíbenou hru KASÍNO, kde závisí i na štěstí a podle toho se určí kolikrát musíš nějaké cvičení opakovat či nikoliv“, vysvětluje Martin a dodává, že dvě starší skupiny se pojetím již přibližují kondičnímu tréninku. Jde nám spíše o to, aby věděli co, jak, proč. Není zde prioritou objem, ale důraz na správnost provedení. Součástí těchto cvičení jsou i mini semináře, jak pečovat o své tělo včetně následné regenerace.“

Gymnastické cvičení

Gymnastické cvičení

Vraťme se teď k florbalu. Popiš mi bloky v hale. Necháváme dětem volnost v tom kolik času stráví v šatně převlékáním a přípravou na trénink, tj driblinkem, osaháním si míčku, povrchu, střelbou atd. Každý hráč je osobnost a každý potřebuje jinou dobu na naladění se na správnou vlnu. K tomu nám letos experimentálně pomáhá puštěná hlasitá hudba, která je má dostat do pohody. Jakmile se hudba ztlumí, začínáme s tréninkem.“

U prvního bloku v hale je 80% tréninkového času zaměřeno na individuální techniku hráče. Od postoje hráče, přes držení hole až po práci s holí a míčkem, činnost v pohybu. Jde o postupný progres jednotlivce.Tento poměr se postupně snižuje jak kemp vrcholí . Zbývají čas jsou herní cvičení založená na zpracování a odeslání přihrávky v pohybu. Forma je různorodá od jednotlivců přes malé skupinky až po zapojení celého družstva. Martin dále vysvětluje: U nás na kempu nepoužíváme „tupé cvičení“, které mají předurčený výsledek. Hráči se rozvíjejí sami pomoci herních cvičení a průpravných her. Tyto hry jím dávají obrovské zkušeností se vzniklou situací. Hráči si navíc herní formou tréninku zvýší své sebevědomí, naplní si své potřeby a pracují se svoji vnitřní motivaci. Díky tomu pracují jen s kladnými emocemi!“

Pro druhý blok je typická průpravná hra. Hra na malém prostoru v menším počtu hráčů variantně s gólmany či kužely. Od nejmenších po nejstarší platí stejně, že se musí soutěžit. Prostě hrát o něco. Tady se dobře uplatňuje princip, že děti se nejlépe učí od dětí okoukáním a to velmi rychle,“ hodnotí Martin. Mě zase zajímá, jak se potýká s nešvarem, který je u dětí a mládeže rozšířen a to, že nechtějí hrát s dětmi slabšími, protože si myslí, že prohrají a nemá to smysl? “ Nemáme tady slabší děti.“ (smích)

Ano, mám tady 11-letého kluka, který při jednom cvičení působil velice vlažně prostě hrál špatně, jelikož byl přesvědčen o nemožnosti vyhrát. Říkal jsem mu, že i já jsem na tréninku občas zklamán losem spoluhráčů, ale musím to být já, kdo je strhne a vyprovokuje k lepšímu výkonu. Prostě musím být ten nejlepší. On mi pokýval a druhý den hrál jako z partesu. Sám ke mě přiběhl a zhodnotil sám sebe, jak si dnes skvěle zahrál, jak chtěl být nejlepší v týmu.“ A pokračuje dále: „A o to jde !!!

V každém týmu se najdou dominantní hráči, ale pak je velká skupina hráčů kteří hned od začátku na hřišti nedominují, i když mají velký potenciál . Je pak jen na trenérovi, jak s těmito hráči pracují. A to na práci s dětmi mám nejraději. I tady!!

V poledne přichází na řadu oběd v jídelně místní školy a zasloužený odpolední klid. V odpoledním programu si družstva promění stanoviště a věnují se další části tréninku. Kdybyste si mysleli, že mají bloky pořád stejně, tak jste na omylu. Pravidelně se systematicky střídají, takže nemůžete mít vždy po obědě kondičku. Kolik je zde účastníků a jak máte kemp personálně zajištěný vyzvídám dále? „Celkem je zde 55 dětí od 6 – 13 let z různých klubů Moravy. Co se týče trenérů, tak ty jsme s Rosťou vybírali velice pečlivě. Hlavně jsme tady chtěli trenéry, kteří jsou naladěni na stéjné vlně. Tím myslím, že mají zájem o práci s mládeží, že chtějí i sami sebe rozvíjet. V tomhle jsme měli od začátku s Rosťou jasno. Jít do toho a dělat vše na plno!!!“

Nejmladší děti vedu já společně s Kraťasem a Hanysem(Jan Kratochvíl a Jan Hranický ). Pavel Cech (šéftrenér Spartak Přerov) a Romus (Roman Minárik – Vítkovice, trenér akademických výběrů VŠB Ostrava) vedou druhé družstvo, složené převážně z elévů. Smíšené družstvo mladších a starších mají pod dohledem Rosťa Kohút (Bulldogs Brno) a Daniel Šmehlík (Spartak Přerov). A nakonec starost o starší žáky a talentované mladší žáky na sebe vzali Jakub Mendrek (Bulldogs Brno) a Štěpán Lhoťan (šéftrenér Orca Krnov). Gólmanům a gymnastice se věnuje Radim Galia (Vítkovice) – bývalý vynikající brankář a trenér mladých golmanů. Přípravu pro kondiční cvičení starších žáků nám ukazuje a zajišťuje Radek Výtisk. Radek trénuje kondici florbalistů Bulldogs Brno a u žen české hokejové reprezentace. Určitě nám dáte za pravdu, že se o kondici stará jeden z nejpovolanějších v tomto oboru. Nesmím zapomenout na zdravotnici Jitku,“ ukončuje výčet Martin.

Trenéři: Štěpán Lhoťan, Pavel Cech, Jakub Mendrek a Daniel Šmehlík

Trenéři: Štěpán Lhoťan, Pavel Cech, Jakub Mendrek a Daniel Šmehlík

V průběhu odpoledního tréninku v hale se s Martinem bavím o motivu, který byl hlavním důvodem uspořádání kempu. „Chtěli bychom, aby všechny děti s radostí hrály s ostatními a proti ostatním dětem. Bez ohledu na to, ze kterého klubu jsou. Aby se zde potkávali talentované děti, navzájem se poměřovali a hlavně se bavili florbalem.Tady na kempu učíme hráče vzájemnému sportovnímu uznání mezi sebou, respektu,“ uzavírá myšlenku. Rozhovor doplňuje zdravotnice Jitka. „Ano, to je pravda, protože když jsme přijeli, tak kluci byli rozděleni do družstev, jeden z hochů řekl nahlas, že to druhého zná, že proti sobě hráli na Open Game v Brně a že to byl dost dobrý zápas a v té chvíli bylo jedno, jak skončil.“

Všiml jsem si, že při tréninku pomáhají dva kluci dorosteneckého věku. Jak se sem dostali, zajímám se? Ono se to má tak, začíná Martin objasňovat: Nenásilně navozujeme v hlavách kluků myšlenku CO DÁL S FLORBALEM? Klademe totiž důraz na přechod. To je věkové období starších žáků, které se láme do dorosteneckého. Zde si musí hráč uvědomit sám sebe. Kam to chci s florbalem dotáhnout. Jestli chci hrát jen pro radost a pro zdraví nebo chci dělat výkonnostní sport s cílem dosahovat vysokých výkonů a vítězství nad soupeři. Anebo jít ještě výše a dělat florbal na vrcholové poloprofesionální či profesionální úrovni. Prostě zase je vše o detajlu, v tom je Rosťa ohromný profesionál a puntičkář !!! Nejen si vychovávat hráče pro svůj tým, ale s nadsázkou i vychovat trenéry, kteří vám v této nelehké práci pomůžou .“

Večerní program po večeři je vždy dobrovolný. Děti zde mají možnost využívání venkovního sportovního areálu a haly. Jak dodává Rosťa: Děti jsou zde nezničitelné, i když mohou odpočívat na pokojích, je zde vždy takřka 100% účast. Opravdu velice dobrá parta dětí.

Mám ještě poslední otázku, co do budoucna? (lehký úsměv)

„Samozřejmě náš projekt „Florbalový kemp“ nekončí!!!. Již dnes připravujeme kemp pro příští rok. Je na co navazovat. Bude třeba udržet vysoký standard po všech stránkách!!! Nasadili jsme si vysokou laťku a tu chceme nejenom udržet, ale posunout ji zase o něco výš. Chtěli bychom zde přivést i jiné trenéry a ukázat jim naší práci přímo v praxi. Prostě se podělit o své zkušenosti a poučit se od ostatních, mít zájem o nové informace.“ Dodávají svorně Rosťa s Martinem.

Děkuji organizátorům za příjemně strávený den. Radost při cvičení z dětí jenom čiší, jak se můžete ve fotogalerii přesvědčit. Prostě radostněji sportovat a hrát florbal s dětmi odkudkoliv.

Kluci v akci

Martin Bura v akci při tréninku

Ivosin

About the Author: ivosin