Aneb konfrontace napříč kluby na Moravě
Prázdniny! Období, které vnímáme jako čas pro nové zážitky, změnu prostředí, nová poznání, seznámením se s novými lidmi. Pro florbalistu to může znamenat florbalový kemp, ale nezaměňujme slovo kemp s klubovým soustředěním. Kemp je akce, kde se sejdou hráči a hráčky z více klubů z různých míst celé ČR a tam pod vedením zkušených hráčů a trenérů a nebo kapacit v oboru florbal, sport, fitness apod. nabírají nové poznatky a dovednosti, vyměňují si zkušenosti a triky, které mohou použít v následující sezóně.
Město Odry, jehož přídomek zní „První město na řece Odře“ hostilo Florbalový kemp zájmového spolku Florbal RBR_BROV, který připravuje různé florbalové projekty v rámci Moravy a Slezska. V roce 2018 se jedná již o čtvrté pokračování této oblíbené akce, která sestává ze dvou turnusů. Kolik chlapců a dívek projde oběma turnusy? „V souhrnu se kempu zúčastnilo 108 hráčů z 9 týmů. Mile nás letos překvapil zvýšený zájem, protože se nám oba turnusy naplnily již za devět dnů po spuštění registrace. Jinými slovy již 9.1. jsme obsadili poslední volné místo“ odpovídá člen spolku RBR Martin Bura. Týden je krátká doba na nějaké výrazné posilování či koncepci, proč kemp organizujete? Odpovídá Rostislav Kohút: „Hlavním cílem kempu je konfrontace napříč kluby na Moravě, především hráčů z malých klubů proti hráčům z velkých klubů. Talentovaní hráči z malých klubů, zjistí, že nejsou nejlepší na světě. Naopak hráči z velkých klubů zjišťují, že mají talent, ale ten je na nic, pokud nebudou na sobě pracovat.“
Jeho slova potvrzuje šéftrenér klubu FBC Přerov Pavel Ceh: „Kemp je pod taktovkou zkušených trenérů Rosti Kohúta, Martina Bury, či Radima Komínka. Dohromady kemp absolvovalo 25 dětí z FBC Přerov a všichni naši hráči tak měli možnost porovnat svůj florbalový um s hráči z jiných krajů, protože kempu se zúčastňují hráči z tradičních klubů Vítkovic, Bulldogs Brno, Židenic, či z Mvilu Ostrava.“
Máte-li na kempu tolik dětí z různých oddílů, nepanuje mezi nimi řevnivost nebo dělení do týmových skupinek? „Naopak, překvapilo nás, jak bezproblémově mezi sebou komunikují,“ radostně sděluje Martin Bura. Jeho slova rozvádí Rosťa Kohút: „Během pobytu učíme hráče budovat sociální dovednosti a psychické schopnosti a o těchto tématech probíhá diskuze s hráči.“
Souhlasím s názorem, že s hráči je potřeba hovořit a současně vytvářet podvědomí spolupráce a kamarádství, což mi potvrzují trenérky Florbal Židenice Monika Körmendyová a Janča Kováříčková: „Ano, během prázdnin sbíráme zkušenosti a získáváme nové kamarády nejen na našich akcích, ale i na Florbalovém kempu tady v Odrách a parádně si tady užíváme.“
Kempem projde řada trenérů. Co jim kemp nabízí, obracím se s otázkou na Rosťu Kohúta? „Mezi trenéry je to především výměna know-how a zjištění, že práce s každým dítětem je úplně jiná.“ V úvaze ještě pokračuje: „Hráče nepředěláváme, ale rozvíjíme jejich potenciál. Chceme jim nabídnout i jiný pohled na trénink, florbal, nasazení a je na nich, co si vyberou.“
Předpokládám, že značná část účastníků na kempu už byla nebo přinejmenším slyšela hodně podrobností od kamarádů. Musíte tudíž stále vymýšlet a připravovat něco nového. „Čím se liší po čtyřech letech kemp od předchozích? Letos probíhají dva turnusy, z nichž ten první proběhl pozvánkovou formou za účelem vytvořit kvalitní tréninkové skupiny ve všech věkových kategoriích, aby měli možnost vzájemného srovnání mezi kraji OL, MS, ZL a JM i mimo krajské výběry,“ popisuje inovace Martin Bura a pokračuje ve výčtu dále: „Letošní novinkou je návštěva fyzioterapeutů bývalých sportovců Adama Holomka (volejbal) a Emy Kaslové (tenis). Jejich přednáška na téma „Klouby, svaly, poúrazová péče, svalová zranění“ měla nečekaný ohlas a i mladší hráči, u kterých jsme měli obavy s pozorností, naslouchali, aktivně se ptali a spolupracovali.“ s úlevou odpovdá Martin Bura. „Měření vyrovnanosti svalů, disbalance, nedostatky z jednostranného zatížení zaujaly všechny posluchače a objasnili jim důležitost kompenzačního cvičení po tréninku a zátěži. Přednáška gradovala praktickou ukázkou tejpování.“
„V loňském roce jsme program zpestřili tréninkem s lany GUN-eX, ale to bylo opravdu jen pro zpestření, protože lana si děti domů nebo na trénink nepořídí, ale kompenzační cvičení, aspoň pět základních cviků, mohou celý rok využívat.“ objasňuje letošní změnu Martin Bura.
Vypozorovali jste během tréninků nějaký herní nešvar? „Problém mládeže je ten, že se po přihrávce zastaví, rozhlédne se a pak přihraje. Musíme v nich vytvořit trvalý návyk, aby základní činnosti zvládali v pohybu, aby spoléhali na pohyb spoluhráče a získali výhodu při vyrovnaném počtu v situacích 1 na 1,“ hodnotí Martin Bura.
Vzhledem k parnému létu, museli organizátoři trošinku slevit na náročnosti programu. Odpoledne zařadili volnější aktivity, jako návštěvu místního koupaliště anebo speciální kempovský „tobogán“ přímo na hřišti za tělocvičnou. Přes veškerou dřinu a horko si myslím, že účastníci si kemp užili a odnesli si z něj plno zážitků, nových podnětů a kamarádů.
Zkušení trenéři mládežnických družstev na jednom místě. Dovednosti, zkušenosti, spousta kamarádů a zábavy.