Fat Pipe Moravian Cup Olomouc

Nová turnajová tradice v Olomouci

Pozvánka na FatPipe Moravian CupV centru Hané v Olomouci vzniká nová turnajová tradice. V září již po druhé přivítala Olomouc dorostence a juniory z různých koutů Moravy a Náchoda na Fat Pipe Moravian Cupu. První ročník se odehrál pouze na Čajkareně, druhý ročník se s rozšířením počtu týmů odehrál souběžně na druhé hale Rooseveltova. Otcem tohoto turnaje je šéftrenér mužské sekce Lukáš Rubín, který záměrně zvolil toto předsezónní období florbalového ticha a klidu, kdy se na Moravě nic neděje (nepočítáme-li účast Vítkovic, Buldoků a FBC Ostrava na pražském G2 cupu), protože pak je tento turnaj přesně to, co trenéři před sezonou potřebují. Není nic lepšího, než když týmy mohou konfrontovat svou letní přípravu s jinými stejně starými celky a nejlépe z takových soutěží, se kterými se jinak nemohou potkat. Samotné výsledky a projev týmu jsou pak ukazateli, na čem je potřeba zapracovat před vstupem do nového soutěžního ročníku.

Turnaj je ve 2. ročníku  pořádán jako dvoudenní. V sobotu se utkaly týmy dorostenců a v neděli pak celky juniorů. V každý den se setkalo 12 týmů, které byly rozděleny do 4 základních skupin (základní skupina po 3 týmech). Pořadatel v pravidlech zajistil každému týmu odehrát minimálně 3 a maximálně 6 utkání, protože do vyřazovacích bojů postupovaly po základní skupině všechny týmy. Do čtvrtfinále přímo postoupil vítěz základní skupiny. V osmi finále bojovaly celky na druhých a třetích místech základních skupin. Soupeři byli přiděleni na základě následujícího klíče (D1-A2/B3, C1-B2/A3, B1-C2/D3, A1-D2/C3). Zápas o 3. místo se hraje před finálovým zápasem. Další zápasy o umístění se nehrají. Finálový zápas vždy uzavíral denní klání jednotlivých kategorií.

Turnaj dorostenců – sobota 10.9.2016

Sobotní turnaj sliboval podle kvalitního obsazení zajímavé boje a mnoha srovnání. V jednotlivých skupinách se mohly potkat týmy jak z 1. dorostenecké ligy, tak z 2. ligy i přeboru a zároveň z různých regionálních soutěží. Tradičním zástupcem jiného kraje jsou Okřišky, které jsou v ne ligových turnajích velmi aktivní a moravské týmy se s nimi mohou často potkat. Myslím, že pro všechny zúčastněné byl nejméně čitelným tým Náchoda, který běžně na Moravu nezajíždí.

Tým Náchoda a Okříšek, FOTO: web moraviancup.cz a PSKC Okříšky

Po odehrání základní části a osmi finálových bojů svádí do prvního čtvrt finále dvojici Frýdek-Místek a Uničov, kdy po základní hrací době skončil zápas 1:1. Uničov zvítězil podruhé na turnaji na nájezdy a postupuje do semifinále! Kde se střetne s vítězem druhého čtvrtfinále, ve kterém Šternberk i přes sympatickou snahu v závěru, kdy hrál v oslabení, podlehl Frenštátu 4:5. Třetí čtvrt finále mezi MVIL Ostrava a FBC Ostrava, končí vítězstvím 4:2 FBC Ostrava, které postupuje do semifinále. Čtvrté čtvrt finále obstarají Florbal Náchod a 1.SC Vítkovice, kdy si Vítkovice si s Náchodem poradily hladce 5:1 a postupují do semifinále, kde je čeká derby s FBC Ostrava.

V semifinálových bojích Frenštát vítězí 2:1 nad Uničovem a stává se prvním finalistou! V druhém třaskavém utkání mezi Vítkovicemi a FBC Ostrava  po napínavém závěru, dopadlo utkání lépe pro FBC, které nakonec vítězí 2:1 a postupuje do finále! Vítkovice končí oproti minulému roku na 3. místě, když v zápase o 3. místo porazili Uničov 6:2  a povezou si z Olomouce bronzové medaile! Ve finále zakončuje stav FBC Ostrava třetí brankou zásluhou střely do prázdné brány po krásné kombinaci zakončené Jakubem Notou s asistencí Matyáše Šindlera. Vítězové dorostenecké kategorie se letos stávají kluci z FBC Ostrava!

Finálová dvojice turnaje dorostenců: FBC Ostrava a FBC Sokol Frenštát p/R; FOTO: web moraviancup.cz

Výsledky dorostenecké kategorie: 

1. místo – FBC ČPP Bystroň Group Ostrava
2. místo – FBC Sokol Frenštát pod Radhoštěm
3. místo – 1. SC TEMPISH Vítkovice
Další umístění: Uničov, MVIL Ostrava, Frýdek-Místek, Náchod, Šternberk, Uničov, Okříšky, Olomouc, Prostějov, Kyjov.

Nejlepší hráč v poli – Patrik Pícha (FBC Sokol Frenštát pod Radhoštěm)
Nejlepší brankář – Jan Hublar (FBC ZŠ Uničov)

Tým Vítkovic a Uničova bojoval o třetí místo; FOTO: web moraviancup.cz

Mnohá utkání měla jasný průběh, v některých se favorité kousli a chvíli trvalo než se prosadili, ovšem některá utkání měla překvapivý výsledek někdy až nemilý. Pro jedny euforie a radost, pro druhé rozčarování či zklamání. Ale tak už to ve sportu chodí a s výsledky je potřeba pracovat. Před vstupem do turnaje měly zúčastněné týmy různé cíle a plány. Jak se splnily? Zjišťovali jsme po turnaji.

Hodnocení turnajového cíle trenéra FBC Sokol Frenštát Zdeňka Polácha: „Cíl byl jednoznačný, dát příležitost celému širšímu kádru ochutnat po delší přestávce pořádný florbal, bez ohledu na výsledky.“ Spokojeně dodává: „No a ony přišly i výsledky. Po vítězství nad domácí Olomoucí, historické remíze s týmem FBC Ostrava, vítězství ve čtvrtfinále nad Šternberkem a v semifinále nad Uničovem, dokráčeli naši borci až do finále, kde po statečném boji padli proti ostravskému efbécéčku!“

Tým FBC Ostrava zastupoval na střídačce Jaroslav Heiser, dle jeho slov přijel tým zjistit stav po letní přípravě. Především složit nové pětky a otestovat loňské starší žáky v dorostenecké kategorii. „Zpočátku to hodně skřípalo, ale postupně si hráči vzájemně sedli a po drobných úpravách v sestavě jsme začali hrát. Tým má velký potenciál, ale musí se ještě herně sladit. Celkově jsme spokojeni a děkujeme pořadateli za možnost zahrát si na turnaji.“

Pokřiky – jednou na střídačce a podruhé u brány; FOTO: web moraviancup.cz

Jak turnaj viděli v Okříškách? Převzato z webu PSKC Okříšky florbalový oddíl„Již podruhé jsme vyrazili na Moravian cup s předsevzetím, že uspějeme lépe než loni. Jenže ouha. Přesvědčení nestačí, je třeba přidat i nasazení. Díky tomu jsme ve skupině skončili poslední a hned po prvním kole play-off odjížděli s nepořízenou domů. Turnaj ukázal, jak velkých výkonnostních rozdílů jsme schopni.“

Shrnutí turnaje dorostenců zveřejnil také Florbal Náchod, kde se v přepisu píše: „Fat Pipe Moravian Cup se ukázal jako výborná prověrka před sezónou. Zápasy s kvalitními celky z Moravy nám ukázaly, kde jsou naše nedostatky, co je potřeba vyladit, ale také to, že když chceme, tak kvalitní florbal hrát dokážeme a že určitě máme na čem stavět. Pro řadu hráčů to také byla vůbec první zkušenost s dorosteneckým Áčkem a my pevně věříme, že ji v nadcházející ligové soutěži zúročí.“

Závěrečným šestým hodnotícím je zpráva z florbalistů SK K2 Prostějov z jejich internetových stránek: V sobotu zápolili v rámci olomouckého turnaje Fat Pipe Moravian Cup 2016 naši dorostenci. Výsledky však nebyly lichotivé, a to přesto, že hra dle trenéra Kratochvíla měla spád. Našel také ale kritické body. U dorostenců bylo vidět, že loňské ročníky 99 nám chybí a nově příchozí kluci ze starších žáků nebyli ještě mentálně na tu hru adaptovaní. Dorostenci by v sezóně měli v rámci OL kraje hrát do 4. místa, ale hlavně nám jde o to, aby hráli všichni za juniory a soutěž v podobě druhé ligy udrželi pro další generace. Mají na to. Na druhou stranu tato “srážka s realitou” v podobě olomouckého turnaje jim snad otevře všem oči. Od dorostu nahoru to není jen o třech trénincích týdně. Je to o posilovně, běhání ve volném čase, ale také o zdravém egoismu a sebevědomí ve hře, potažmo hlavně v útočné fázi. Musíme být v koncovce brutálně nekompromisní.”

_____________________________________________________________________________________

Turnaj juniorů – neděle 11.9.2016

I v neděli 11. 9. 2016 se zaplnily haly Čajkaréna a „Roosveltka“ mládežnickým florbalem, jelikož na řadě byli junioři. Turnaj měl rovněž kvalitní obsazení, protože se v Olomouci objevily 2 týmy z G2 ligy a 7 týmů z druhých lig. Otázka do pro pořadatele: „Zlepší domácí florbalisté včerejší dorostenecké umístění?“

Šance tu je, protože o kondiční stránku jsme se důsledně postarali a včera navíc významná většina hráčského kádru absolvovala zápas 3. kola Poháru České pojišťovny,“ zní z úst realizačního týmu domácích.

Z utkání FBC Ostrava x FBC Frýdek – Místek

Stejně jako včera proběhla dopoledne základní kola a osmi finálové duely. Následovala čtvrtfinále, která nebyla jednostrannou záležitostí týmů, kterým by sázkaři mohli stanovit výhodné kurzy. První čtvrtfinále mezi Havířovem a Šumperkem bylo jedním z vyhrocených. Tentokrát padla i červená karta pro hráče Šumperku. Havířov v urputné bitvě vítězí 3:1 a postupuje jako první do semifinále. Ve druhém čtvrt finále nejprve jde Prostějov po třech minutách hry do vedení, ale Olomoucký tým se rozehrál a Prostějov vyprovodil výsledkem 4:1. Třetí čtvrt finálovou dvojicí byl MVIL Ostrava a Frýdek-Místek. MVIL Ostrava vítězí v zápase 3:0 a postupuje do semifinále. V posledním čtvrt finále narazili Bulldoci na FBC Ostrava. Bulldogs Brno turnajem procházejí zatím bez porážky a potvrdili to i nyní výhrou 7:1. Za hodinu je čeká semifinále.

V prvním semifinále Olomouc poráží Havířov 2:0 a stává se prvním finalistou. Olomoučtí postupují zásluhou branky Lukáše Kvapila a nájezdu Daniela Tichého do finále! Ve druhém semifinále vyzval MVIL Ostrava Bulldogs Brno. Brno se ujímá vedení 2:0, ale MVIL se nevzdává, nejprve snižuje na 2:1 a 14 sekund před koncem vyrovnává, do odkryté brány. MVIL postupují do finále na nájezdy, které ovládli 2:1. Celkově pak 3:2.

Zápas o bronzovou medaili mezi Havířovem a Bulldogs Brno je o tom, komu zbylo více sil a motivace porvat se o bronz. Havířov postupně navyšuje, až příliš jednoduše. Buldoci v závěru jen korigovali na 5:2. Havířov vítězí nad Brnem a odvezl si domů bronz! Finále nejlépe zvládli kluci z 1. MVIL Ostrava, když porazili hráče FBS Olomouc 3:2. 1. MVIL Ostrava vítězí a potvrzuje pravidlo, že na Moravian Cupu vítězí týmy z Ostravy.

Finálová dvojice juniorského turnaje 1.MVIL Ostrava a FBS Olomouc; FOTO: web moraviancup.cz

1. místo – 1. MVIL Ostrava
2. místo – FBS Olomouc
3. místo – Torpedo Havířov
Další umístění: Bulldogs Brno, Frýdek-Místek, FBC Ostrava, Šumperk, Prostějov, Okříšky, Frenštát Šternberk, Kyjov.

Nejlepší hráč v poli – Vojtěch Blana (FBS Olomouc)
Nejlepší brankář – Vít Mazurek (1. MVIL Ostrava)

Stejně jako včera jsme mohli vidět zajímavá utkání a výsledky, jelikož turnaje dokáží výsledkově překvapit. Zejména domácí tým může být spokojený nejen po stránce organizační, ale dnes i po stránce výsledkové, což potvrzuje následující hodnocení. „Po mírném zklamání po zápase je přesto stříbrná příčka velkým úspěchem. Kdo by před několika lety očekával, že tento tým se jednou poveze na vítězné vlně? A zcela zaslouženě! Každý z hráčů udělal v rámci tréninkového procesu velký progres a navíc je parta silná po morálně-volních vlastnostech, čehož si vážíme. Všem hráčům nejenom za turnaj patří velké díky. Na druhou stranu, ač to vypadá, že jsme na ligový start dobře připraveni, bilance na turnaji jsou 3 výhry, 1 remíza a 1 prohra, s celkovým skóre 14:8. To by mohlo být lepší. Je tak stále ještě co zlepšovat,“ shrnuje trenér domácích Lukáš Rubín.

Junioři na Moravian Cupu na dorostence nenavázali,“ konstatuje Zdeněk Polách z Frenštátu. „Přesto turnaj svůj účel splnil. Všechny tři odehrané zápasy přinesly spoustu odpovědí. Ten první, vyhraný, proti Prostějovu ukázal, že když si vše sedne, můžeme i vyhrávat. Ten druhý, proti Brněnským Buldokům ukázal, že proti tak silným soupeřům musíme dát do zápasu vždycky ještě něco navíc a zápas proti Šumperku, že je třeba se věnovat jen a pouze samotné hře a pak přijdou i výsledky…“ sděluje Zdeněk a uzavírá: „Já jsem s víkendovým hraním maximálně spokojen, vše splnilo svůj účel, dostali jsme odpovědi na hromadu otázek a teď je jen otázka času, jak nabyté zkušenosti zúročíme.“

Jak turnaj viděli v táboře FBC Ostrava jsme zjišťovali u Ivo Šindlera: „Na turnaj jsme přijeli s juniorským B týmem, poněvadž A tým měl volno po pražském G2 Cupu. Zvláštní výsledky jsme neočekávali, přesto můžeme být spokojeni s některými herními projevy a nasazením některých hráčů. Ti ostatní si musí rozmyslet, jestli budou hrát nebo chodit do kroužku.“ nabádá a pokračuje dále, „Je vidět rozdíl, když se potká A-tým a B-tým, což jasně ukázala první desetiminutovka s Bulldogs Brno, kdy jsme prohrávali 5:0.“

Třetí místo pro Torpédo Havířov; FOTO: web moraviancup.cz

Jak hodnotí své svěřence a vítěze turnaje jsem se zeptal Vojtěcha Kořínka z 1. MVIL: „Juniorům patří velká pochvala nejen za výsledek na turnaji, ale hlavně za hru a nasazení, které předváděli během celého turnaje. Ocenění za nejlepšího brankáře turnaje získal náš Mazurek, který si to svými výkony zcela jistě zasloužil.“

Šumperský Asper ukořistil v loňském ročníku 2. místo a letos přijel na turnaj v poněkud okleštěné sestavě, což bylo v zápasech vidět. Hodnocení trenéra na stránkách klubu vyznělo jasně: „Asper sice nepředvedl na turnaji výsledkově nějak přesvědčivý výkon, ovšem herně to nebylo úplně špatné. Pořád je na čem pracovat. Jak jsou nebo nejsou junioři na sezónu připraveni, se dozvíme 1. října, kdy Asper zahájí nový ročník 2. ligy. Prvním soupeřem svěřenců Filipa Jáně bude paradoxně opět Havířov.“ 

Havířovský Ondřej Mikula zhodnotil turnaj stručně: „Junioři Torpedo Havířov přivezli z Olomouce, tamního Fat Pipe Moravian Cupu 2016 třetí místo. Generálka před novou sezónou se nám tedy povedla.“

Na konci reportáže z turnaje jsem požádal hlavního organizátora turnaje Lukáše Rubína o závěrečné slovo: Letos byl turnaj ve znamení pokračující nadvlády ostravských celků. Nejprve se v sobotním dorosteneckém turnajovém dni, s jednou remízou na kontě, mohlo z prvenství radovat družstvo FBC ČPP Bystroň Group Ostrava. O den později pak takřka bez zaváhání opanoval zápasy 1. MVIL Ostrava. Celkově se na turnaji prezentovalo 23 dorosteneckých a juniorských týmů z České republiky. Odehrálo se 45 zápasů na 2 sportovních halách, ve kterých bylo vstřeleno 228 branek. Zpětná vazba od vedoucích jednotlivých týmů je stejně jako loni velmi pozitivní, takže se těšíme na příští 3. ročník turnaje. Registrace bude otevřena na jaře v květnu 2017,“ shrnul šéftrenér mužské sekce místního florbalového klubu Lukáš Rubín.

Zdá se, že tým FBS Olomouc, který turnaj pořádá, vykročil správnou cestou. O turnaj je veliký zájem, jelikož pořadatele oslovili i zájemci ze Slovenska a Polska. Navíc zvažují možnost rozložit turnaj na dva termíny do dvou denních klání. Uvidíme, co pro nás pořadatelé vymyslí a připraví do třetího ročníku. Nechme se překvapit.

Na internetových stránkách turnaje a facebooku najdou zájemci mnoho dalších informací např. propozice, statistiky, výsledky, kanadské bodování a archiv z prvního ročníku turnaje.

Z juniorských zápasů

About the Author: ivosin