Florbalista z města pod skokanskými můstky
Frenštát pod Radhoštěm je ve sportu znám svým střediskem skokanských můstků a nejznámějším skokanem na lyžích v ČR Jiřím Raškou. Bude mezi významné sportovní osobnosti tohoto města patřit někdy florbalista? Mohl by to být Patrik Pícha. Univerzální hráč s držením hole napravo, kterého můžete vidět opravdu na všech herních postech v poli. Patrika jsem, pro měsíc září vybral, protože se stal nejlepším hráčem turnaje FAT PIPE Moravian Cupu v kategorii dorostenců. A není to poprvé, kdy byl zvolen nejlepším hráčem turnaje (Hodonín 2014).
Patriku, v otázce teď použiji výňatek ze zápisu: „CINK CINK ! Tyč, tyč, chvíle napětí, ale spadlo to tam… Prosadil se Patrik Pícha.“ Co se odehrává ve tvé hlavě, když míček opustí tvou čepel?
Určitě na ten moment nezapomenu, bylo to vlastně na turnaji G2 CUP, čtvrtfinálový zápas proti Bohemce. Byla to situace 2 na 1, když jsem dostal přihrávku do prázdné branky, tak jsem v hlavě měl jenom to, ať zakončení provedu na 100% a hlavně v klidu. Povedlo se mi zakončit s chladnou hlavou a vyrovnával jsem na 5:5. Snažím se hrát s klidnou hlavou, a každou přihrávku a zakončení provést na 100%.
Být nejlepší, znamená být tahounem týmu. Baví tě role lídra? Je to ve frenštátském týmu tak, že pokud nemáš den, tým nic neuhraje?
Na tuto roli při zápase nějak moc nemyslím, ať mě nějak nerozhodí. Nemyslím si že ve Frenštátě to stojí na jednom hráči, už několikrát se ukázalo, když jako lídr nemám svůj den, tak že kluci dokážou uhrát zápas i bez lídra týmu. Tím chci říct že máme dost šikovných kluků ve Frenštátě.
Na to pěkně navazuje moje další otázka. V letním turnaji Ostrava Cup jste (FBC Sokol Frenštát pod Radhoštěm) vyzvali vrstevníky ze slavného Tatranu Střešovice. Budu opět citovat zápis: „Celé utkání „jezdili po prdeli“ a soupeře zvučnějšího jména hodně trápili. Skvělé publikum Frenštátu hnalo své hráče stále do útoku, ale tomu se již nepovedlo vyrovnat. Skvělý brankař Frenštátu, v té době již zraněný na prstu pravé ruky, dokonce chytil nájezd.“ Jak to po utkání vypadalo v šatně? Co Vám řekl trenér?
V šatně byla velmi dobrá nálada. Všichni se zápasem byli spokojeni i když jsme ho prohráli. Nebyl důvod být zklamán z toho to zápasy, jak je psáno v zápisu, celý zápas jsme odjezdili po prdeli a nevynechali jediný souboj. Je pravda, že tým Tatranu nás téměř celý zápas tlačil, ale šance které jsme měli, jsme dokázali zakončit střelou na bránu. Musím říct, že náš brankář zachytal parádně i se zraněným prstem a všichni kluci dali do zápasu 100%. Trenér byl se zápasem spokojený, prostě jsme ho zvládli na výbornou.
V mottu Vašeho týmu zní „Náš klub není jen sportovní oddíl, ale především životní styl…“. Je to pravda i u tebe? Kdo a kdy tě florbalem nakazil? Co na nákazu říkají rodiče?
Určitě je to pravda i u mě, florbal hraji hlavně pro radost a krásu. V 5 ti letech jsem zkoušel hrát fotbal, jenže jsem býval často nemocný, tak jsem nechodil na tréninky a nejezdil na žádné zápasy. Po roce už mě to nebavilo a tak jsem chtěl zkusit něco jiného. V 6 ti letech jsem se dozvěděl, že taťkův bratranec zakládá nějaký menší florbalový oddíl. Trenér se mě zeptal, jestli si nechci přijít zahrát na trénink, nabídku jsem přijal a těšil jsem se na první trénink. Po prvním tréninku se mě trenér zeptal jestli mě to baví. Řekl jsem, že to je super, od té doby jsem chodil na všechny tréninky a po nějaké té době přišly i nějaké ty zápasy. Asi po 3 letech jsem si říkal, že by to mohl být super sport, a začal florbalu věnovat co nejvíc času. Už od začátku mě podporovali rodiče. Myslím si, že rodiče jsou rádi, že už se věnuji nějakých 10 let florbalu, a stále mě v něm podporují. Chtěl bych jim poděkovat za jejich podporu!
Nejenom ve Frenštátě je vidět tvé jméno, ale zúčastňuješ se pravidelně akcí Míchaček. Je to velký rozdíl zahrát si utkání v Míchačkách a v lize? A můžeš srovnat 2. dorosteneckou a 2. juniorskou ligu?
Určitě utkání v Míchačkách a utkání v lize je něco jiného. Na Míchačky jezdím s tím, že chci poznat nové lidi, zahrát si přátelské utkání s lidmi, se kterými si v lize nezahraji. Rozdíl v Míchačkách a v lize je takový že, v lize nesmím podcenit ani jedno střídání za zápas, tím nechci říct, že na Míchačkách ano. Ale je to něco jiného, když hrajete o důležité body do tabulky nebo o sladkou pochoutku Marlenku. Určitě se těším na další akci Míchaček! Když srovnám 2. ligu dorostenců a 2. ligu juniorů, tak určitě je to na juniorech rychlejší, důraznější. Každý zápas je vyrovnaný, i když hraje poslední tým s prvním. Ve 2. lize dorostenců to ještě není pořád tak mužský florbal, jak ve 2. lize juniorů. Je to o něco pomalejší a důraznější. V dorostencích jsou týmy, které dokážou přehrát tým ve všech stránkách nebo uhrát vyrovnané zápasy. Ale určitě nesmíme podcenit žádný zápas, podceněný zápas je to nejhorší pro ten tým co může být. Rozdíl mezi 2. juniorskou soutěží a 2. dorosteneckou je docela velký.
Fandíš IBK Peaches, sám jsi členem ????, Fandíš takovým projektům a týmům?
Nedá se říct, že bych byl nějaký velký fanoušek IBK Peaches, ale sleduju tým IBK Peaches, jak jezdí na různé turnaje po ČR, jde vidět, že tým je složený z těch nejzkušenějších a nejlepších hráčů. Jak jsem říkal nejsem nějaký velký fanoušek těchto týmu, sleduji i různé jinší týmy např. IBK Plantažníky nebo Přemožitelé.
Závěrem zákeřná otázka, nastupuješ do II. Ročníku střední školy. Jak se vede na poli studia? Jsi také nejlepším studentem nebo taky střelcem třídy?
Ve třídě už nejsem tak nejlepším hráčem jako na hřišti. Patřím mezi ten průměr třídy, kterému se něco vydaří a někdy zase ne. Určitě se dá ještě toho hodně zlepšovat, jak ve škole, tak ve florbale.
Děkuji za rozhovor a přeji krásné góly v nadcházející sezóně.