Výzva II: OPTIMÁLNÍ VÝKON – den 4

foto z tréninku - kužely
Zlepši se v dané dovednosti díky opakovanému tréninku. (ilustrační foto – redakce)

Den 4: DŮLEŽITÉ POCHOPENÍ

Dnes bez proslovů rovnou k věci. Někdy máš ve svých představách o výkonu určité trhliny. Očekáváš například, že se ti budou dobře dařit určité dovednosti. Očekáváš to přesto, že ti tyto dovednosti nefungují dobře ani v tréninku. Jindy zase zvládáš svou dovednost perfektně, ale nejde to v zápase. Musíme tedy rozlišit:

  1. Bohužel neovládám určitou dovednost na takové úrovni, na jaké bych chtěl.
  2. Ovládám požadovanou dovednost, ale nedaří se mi ji uplatnit v zápase.

Toto je základní rozlišení. Pokud ti něco nejde dost dobře, smiř se s tím a přestaň očekávat, že se to v zápase ukáže jinak. Běž a trénuj. Zlepši se v dané dovednosti díky opakovanému tréninku. Více ti neporadím. Důležité je uvědomit si, že od sebe nemohu v zápase požadovat víc, než na kolik jsem reálně připraven. (Př: Nemůžu skákat do výšky pravidelně 200 cm, když jsem dosud neskočil ani 180 cm v tréninku.) Jakýkoli jiný přístup je základem frustrace, kritiky či zloby (sám k sobě i ze strany trenéra). Čekat, že se stane něco nemožného je nesoudnost a idealismus nebo prostě fakt blbě a vysoko nastavené očekávání.

Ve druhém případě něco umíš, ale nedaří se to prodat v zápase. Tím se dotýkáme psychické oblasti. Něco ti brání. Vnější překážka má nějakou svoji “vnitřní složku“. Udělej si v tom dnes pořádek.

Některé věci se ti v zápase opakovaně nedaří. Vypiš si ty složky výkonu, se kterými nejsi spokojený – vytvoř základní seznam. Pak je po zralé úvaze rozděl na dvě části dle předchozího principu:

  1. ZÁKLADNÍ SEZNAM – NEJSEM SPOKOJENÝ S:
  2. ROZDĚLENÍ SEZNAMU NA:
  • NEUMÍM DOST DOBŘE – musím trénovat
  • UMÍM DOST DOBŘE – ale něco mi brání to používat v zápase + Co mi brání?

Výsledkem tvé dnešní práce je tedy seznam. Na jedné straně najdeš inspiraci, na čem můžeš v tréninku více zapracovat, aby sis byl v zápase jistější a mohl své dovednosti lépe uplatnit. Na druhé straně bude souhrn “psychických limitů“ tvého výkonu. Tato nevědomost někdy způsobuje zmatky.

Příběh z praxe: Pamatuji si na jednoho fotbalistu, který neuměl centrovat z křídelního prostoru. Časem jsme spolu zjistili, že to vůbec není o psychice, ale o technickém detailu, který se nedařil ani v tréninku. Kolem všeho bylo mnoho frustrace z jeho strany a výčitek a kritiky ze strany trenéra. Až odhalení detailu uvolnilo techniku kopu. Zlepšení v tréninku zároveň posílilo vnitřní důvěru a časem se vše upravilo také v zápase. Nejednalo se tedy o psychický “problém“. Psychický tlak byl jen důsledkem neobratně zvládnuté dovednosti.

Pokud si s něčím nevíš rady, napiš mi na michal@kosmal.cz

Michal Kosmál. Sport, koučování a mentální příprava.

Michal Kosmál foto
Michal Kosmál, Sport, koučování a mentální příprava.

About the Author: ivosin