
Den 4: DŮLEŽITÉ POCHOPENÍ
Dnes bez proslovů rovnou k věci. Někdy máš ve svých představách o výkonu určité trhliny. Očekáváš například, že se ti budou dobře dařit určité dovednosti. Očekáváš to přesto, že ti tyto dovednosti nefungují dobře ani v tréninku. Jindy zase zvládáš svou dovednost perfektně, ale nejde to v zápase. Musíme tedy rozlišit:
- Bohužel neovládám určitou dovednost na takové úrovni, na jaké bych chtěl.
- Ovládám požadovanou dovednost, ale nedaří se mi ji uplatnit v zápase.
Toto je základní rozlišení. Pokud ti něco nejde dost dobře, smiř se s tím a přestaň očekávat, že se to v zápase ukáže jinak. Běž a trénuj. Zlepši se v dané dovednosti díky opakovanému tréninku. Více ti neporadím. Důležité je uvědomit si, že od sebe nemohu v zápase požadovat víc, než na kolik jsem reálně připraven. (Př: Nemůžu skákat do výšky pravidelně 200 cm, když jsem dosud neskočil ani 180 cm v tréninku.) Jakýkoli jiný přístup je základem frustrace, kritiky či zloby (sám k sobě i ze strany trenéra). Čekat, že se stane něco nemožného je nesoudnost a idealismus nebo prostě fakt blbě a vysoko nastavené očekávání.
Ve druhém případě něco umíš, ale nedaří se to prodat v zápase. Tím se dotýkáme psychické oblasti. Něco ti brání. Vnější překážka má nějakou svoji “vnitřní složku“. Udělej si v tom dnes pořádek.
Některé věci se ti v zápase opakovaně nedaří. Vypiš si ty složky výkonu, se kterými nejsi spokojený – vytvoř základní seznam. Pak je po zralé úvaze rozděl na dvě části dle předchozího principu:
- ZÁKLADNÍ SEZNAM – NEJSEM SPOKOJENÝ S:
- ROZDĚLENÍ SEZNAMU NA:
- NEUMÍM DOST DOBŘE – musím trénovat
- UMÍM DOST DOBŘE – ale něco mi brání to používat v zápase + Co mi brání?
Výsledkem tvé dnešní práce je tedy seznam. Na jedné straně najdeš inspiraci, na čem můžeš v tréninku více zapracovat, aby sis byl v zápase jistější a mohl své dovednosti lépe uplatnit. Na druhé straně bude souhrn “psychických limitů“ tvého výkonu. Tato nevědomost někdy způsobuje zmatky.
Příběh z praxe: Pamatuji si na jednoho fotbalistu, který neuměl centrovat z křídelního prostoru. Časem jsme spolu zjistili, že to vůbec není o psychice, ale o technickém detailu, který se nedařil ani v tréninku. Kolem všeho bylo mnoho frustrace z jeho strany a výčitek a kritiky ze strany trenéra. Až odhalení detailu uvolnilo techniku kopu. Zlepšení v tréninku zároveň posílilo vnitřní důvěru a časem se vše upravilo také v zápase. Nejednalo se tedy o psychický “problém“. Psychický tlak byl jen důsledkem neobratně zvládnuté dovednosti.
Pokud si s něčím nevíš rady, napiš mi na michal@kosmal.cz
Michal Kosmál. Sport, koučování a mentální příprava.
