Osobnost měsíce června – Vojta Šimík

Vítkovický útočník Vojtěch Šimík
Vítkovický útočník Vojtěch Šimík; FOTO: Radim Kaleta

Patřím k těm, kteří bez florbalky a míčku nevydrží déle než jeden den

Téma měsíce: Ukázal jsem asi větší srdíčko. Mám pocit, že jsem víc chtěl. Bylo to těsné, asi jsem měl větší touhu po vítězství. Rozhodlo štěstíčko a morál. Docela jsem si to užil.

Výborným tipem na osobnosti měsíce června je fyzicky „nabouchaný“ běžec a hráč 1. SC Vítkovice, který je znám mezi spoluhráči i soupeři svou nezdolnou vervou a úsilím, které do zápasu vkládá. K tomu dokáže okořenit zápasy i nejedním bodem do tabulky kanadského bodování.

Standardní otázkový rozstřel:

Osobnost - Vojta Šimík
Vojtěch Šimík, 1.SC Vítkovice

Ahoj Vojto, od kolika let se věnuješ florbalu, kdo tě k němu přivedl?

Florbalu se věnuji od mých cca 9 let, kdy jsem začal chodit do florbalového kroužku na základní škole, kde si mě všiml trenér týmu FBC Frýdek-Místek Daniel Řeha a přivedl mě právě do tohoto Frýdeckého klubu.

Působíš v jediném klubu anebo máš více zkušeností (i hostování) z jiných týmů?

Nyní působím už třetím rokem pouze ve Vítkovicích, ale nejvíc strávených sezón mám právě ve F-M.

Byl florbal vždy tvou životní touhou a sportem číslo 1?

Ano vždy, tedy pokud se nepočítá hra na zamrzlém rybníku s dřevěnou hokejkou (která vážila asi 10 kg) a tenisákem, to byla taky paráda!

Jakou školu studuješ a kam budou směřovat tvé kroky po maturitě?

Studuji obchodní akademii ve Frýdku-Místku, nyní (snad) úspěšně ukončím 3. ročník a v tom, co se bude dít po maturitě, ještě jasno nemám, ale do práce se mi ještě nechce, takže se určitě pokusím dostat na vysokou školu a pak se uvidí.

Kdy se Ti ve své florbalové kariéře dařilo nejlíp (sezóna – titul, vyhlášení ankety,…)?

Je to těžký výběr… ale za období, kdy se mi osobně dařilo nejvíc bych považoval sezónu 17/18 tuším, to jsem byl ročníkově první rok dorostenec, hrál jsem tehdy ještě ve Frýdku-Místku, poprvé od mladších žáků jsem se dostal do útoku, kde mě to neskutečně chytlo a začalo bavit, dokonce jsem se umístil i vysoko v „kanadě“, což byl trochu nezvyk. Týmově jsme ovládli celou druhou nejvyšší dorosteneckou ligu a zahráli si baráž o postup, kde to bohužel nedopadlo. No bohužel, teď už bych spíš s odstupem času řekl bohudík, protože právě na konci této sezóny po našem „nepostupu“ do nejvyšší dorostenecké ligy jsem dostal nabídku právě od Vítkovic a tím začala má nová florbalová etapa, která nabírá na obrátkách.

Který moment ve florbalu považuješ za Top (událost, gól, vítězství, vyléčené zranění atd.)?

Jako svůj osobní top moment považuji paradoxně právě celou tuto nedokončenou sezónu, protože jsem si i přes velkou konkurenci v týmu dokázal vybudovat stabilní místo v základní sestavě našeho juniorského týmu ve Vítkovicích. Trenéři mě až tak neznali, možná jen z nějakých předešlých povídaček mezi trenéry, protože jsem byl ve Vítkovicích jen krátce, ale i přes to všechno jsem si svým talentem, ale spíš chtíčem a bojovností dokázal najít místo v sestavě, což je pro mě velký osobní úspěch a velký motor. No a samozřejmě taky první místo na Ostrava Cupu za tým DOLOPLAZY, na to nesmím zapomenout, to byla jízda jak ve Fast and Furious.

zápřah v juniorské nejvyšší lize
Nejvyšší juniorská liga; FOTO: Flickr Vítkovice

A nyní k tématu měsíce – UŽÍT SI TO!

Pokud to někdo s florbalem myslí vážně, tak má k němu i zodpovědný přístup a pracuje na sobě. Jak je to s tebou? Patříš k těm, co si musí dát pozor na přetrénovanost anebo jsi mrtvý brouk a jen hraješ zápasy, protože TO tě baví?

Že bych si musel dávat pozor na přetrénovanost to asi zas až tak ne, dokážu si najít čas i na nějaké osobní volno a relax, ale rozhodně patřím k těm, kteří bez florbalky a míčku nevydrží déle než jeden den. Snažím se na sobě pracovat i mimo tréninkové jednotky, ať už nějakým posilováním, sledováním různých highlightů a rozborů ze všech možných zápasů, chozením na hřiště a pilováním techniky nebo klasickým během v terénu. Když je zápas, tak to beru jako odměnu za veškerou práci, beru to jako NĚCO a vždy se neskutečně těším.

Setkal jsi se mezi hráči potažmo mezi rodiči s tím, že hráč nemaká, netrénuje, má absence a přes to si vždy vyžaduje nominaci na zápasy? Co na to říkáš? Jak se k tomu staví Váš tým?

Na takové úrovni, na jaké jsem teď už určitě ne, nechodíš – nehraješ, tak to je a je to, dle mého názoru, takhle správně. Nikdo by neměl mít nic jisté, měla by být mezi hráči v týmu dobrá nálada, ale také vzájemná rivalita.

Ale bohužel jsem takový přístup zažil, menší kluby nemají takové možnosti jako ty velké a i kdyby hráč dva týdny nepřišel na trénink, tak stále bude mít v sestavě jedno z nejlepších míst, protože zkrátka není nikdo, kdo by ho dokázal v sestavě nahradit. Pak to dopadá tak, že proč bych chodil na trénink, když můžu hrát doma na PSku. Bohužel…

Juniorský tým 1. SC Vítkovice
Vítkovický útočník Vojtěch Šimík; FOTO: Flickr Vítkovice

V poslední době se při rozhovorech se sportovci nebo při hodnocení zápasů často používá spojení „užil jsem si to“. Jak vnímáš toto spojení s vrcholovým sportem? Co si máš užít?

Člověk se musí sportem bavit, musí si sport užívat, musí do toho dávat patřičné emoce, musí tím žít. Ano, vrcholoví sportovci musí vždy podávat 130% výkon, ale dle mého názoru, pokud je hráč schopný ze sebe vydat 130% a ještě si to zároveň užít, tak to není jen sportovec, ale je to skvělý sportovec.

Jsi ve svém týmu rád? Jak máš v týmu roli (kapitán, DJ, bavič, podržtaška, ..)? Jak by jsi charakterizoval svůj tým, jako … ? Co jsou Vaše silné a slabé stránky, jak sportovní, tak lidské?

Miluji svůj tým, vždycky tomu tak bylo, měl jsem vždycky štěstí na výborný kolektiv hráčů a zároveň i kamarádů.

Má role v týmu je taková, že spíš působím jako takový blázen, snažím se rozdávat pozitivní energii a zároveň se soustředit na svůj výkon. Jak by řekli mí spoluhráči, prostě VSX.

Svůj tým bych charakterizoval jako partu výborných hráčů a kamarádů s nejvyššími sportovními cíli.

Naše silné stránky jsou určitě stejně vysoce nastavený chtíč, výborný kolektiv, skvělá týmovost, talent, dřina, preciznost, poctivost a skvělý trenérský štáb. Slabé stránky nemáme.

zápasová akce foto
FOTO: Radim Kaleta

Od června trénují týmy už v sestavách na příští sezónu. Jak v současné době trénujete, jak probíhá příprava a co je v plánu? Jaká jsou vaše očekávání od příští sezóny?

Zatím máme za sebou první testy a pár dávek pořádného zápřahu do našich lýtek. Trénujeme 3x týdně týmově a jednou individuálně. V plánu je se výborně připravit na sezónu, otestovat tým v srpnu na Unyp Cupu a v březnu vyhrát titul.

Vojto, děkuji za rozhovor a ať se příští sezóna podaří.

Partnerská prodejna banner
Partnerská prodejna 4sport-florbal.cz

About the Author: ivosin