Celostátní výběry dorostenců Ostrava 2020

Duely v ČPP Aréně

Kanárkově žluté dresy patří Moravskoslezskému kraji

Je tomu již tradicí, že krajské Výběry dorostenců mají každý rok ve svém harmonogramu nějakou změnu, nějaké to vylepšeníčko. Nejinak tomu je i v roce 2020. Oproti předcházejícím ročníkům, kdy se hrály souběžně dva turnaje na Východě a Západě, ze kterých vzešlí vítězové se utkali na nějaké významné sportovní události, se ten letošní hrál turnajovým způsobem všech krajů na jednom místě. Kraje (máme jich 14, to ví děti od 5. třídy ZŠ) byly rozděleny do čtyř skupin po čtyřech týmech. Bystrý čtenář už ví, že nám nesedí počet a dva celky chybí. Do počtu šestnácti byly doplněny o tradičního účastníka – výběr Slovenska a druhý tým MS kraje, který jako domácí mohl nasadit záložní tým (to bylo ale až po té, co odmítly reprezentace okolních států).

Z předchozích řádků vyplynulo, že pořádajícím byl region Moravskoslezský a klání probíhala Od pátku 10.  do neděle 12. ledna 2020 ve dvou halách v Ostravě. Haly jsou vzdáleny vzdušnou čarou od sebe chůzí 15 minut a dělí je od sebe řeka Ostravice. Řeč je o hale Sareza a ČPP Aréně.

Dorostenecký výběrový turnaj v moravskoslezské metropoli není jen pomyslným prvním sezonním vrcholem této kategorie. Byl zároveň akcí, na niž trenéři národního výběru U17 hledali a vybírali talenty našeho sportu. Ve spolupráci s regionálními metodiky a trenéry výběrů si otipují hráče, se kterými budou dále pracovat na speciálních trénincích vždy dva pro moravskou čili východní polovinu a českou – západní část. A následně po spojení obou skupin bude na konci cyklu určen konečný kádr, který odcestuje na mezinárodní turnaj do Finska.

Mít dva domácí výběrové celky na turnaji se jen tak mnoha krajům nepodaří a nám to doslova spadlo do klína a rozhodli jsme se tuto možnost využít a umožnit tak daleko většímu počtu hráčů MS kraje okusit takovýto druh turnaje a získat zkušenosti. Uvážíme-li, že byl tým MSK2 složen převážně z hráčů ročníku 2004.

Buďme nyní patrioti a podívejme se na celky Moravskoslezského kraje.

Tým Moravskoslezského kraje 1

je výkladní skříní našeho kraje a jako takový je složen z nejlepších hráčů kraje. Všichni víme, že dlouhé roky se většinou jedná o jednu pětku z Vítkovic a jednu pětku z FBC Ostrava. Základ třetí pětky tvoří převážně hráči Torpéda Havířov a nejtalentovanější hráči z dalších klubů. Tým měl kvality a sílu na to, aby vyhrál celý turnaj. Velký zásah do sestavy bylo nominování Martina Gattnara na Pohár mistrů. To byl i důvod, proč projev první pětky nebyl v úvodu turnaje takový, jaký se od ní očekával. I přes tento výpadek a prvotní drobný neúspěch prohra s krajem Vysočina (4:5) se podařilo týmu dostat až do finále celého turnaje, kde se projevil jeden zápas navíc z předkola.

gratulace po brance
Základní část turnaje odehrál MSK1 v ČPP Aréně; FOTO: Jakub Kutěj

V osmifinále narazil MS1 na výběr Slovenska (5:1). „Utkání jsme měli převážně ve své režii, soupeř hrozil pouze ojediněle z brejků. Ve třetí třetině se již projevila herní převaha a zaslouženě jsme vyhráli,“ shrnul po utkání trenér Ivo Jochman. Třaskavý zápas se očekával ve čtvrtfinále od duelu s Prahou (5:4). Komentář trenéra MS kraje: „První třetinu jsme hráli ustrašeně, bez pohybu v rozehrávce. To jsme zlepšili ve druhé třetině. Byli jsme vyrovnaným soupeřem a zaslouženě jsme vyhráli.“ Překvapením semifinále byla účast kraje Vysočina (11:3), se kterým měli naši chlapci možnost zahrát si odvetu. „Myslím, že jsme ukázali kvalitu. Tým si jde za svým, play off si užívá a chybí poslední krok,“ konstatoval po utkání trenér kraje Mattivi David a dodává: „Děkuji soupeři za zápas a mají můj obdiv, kam to až v turnaji dotáhli.“

Finále MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ x STŘEDOČESKÝ KRAJ 1:7

Po utkání hodnotil trenér MS kraje Jochman Ivo: „Projevil se zápas, který jsme měli navíc. Sportovně musíme uznat, že soupeř byl lepší a zaslouženě vyhrál. Jasně nás převažovali v morálce, rychlosti, kvalitě a v herním myšlení,“ shrnuje trenér a doplňuje poznání o: „Celý tým byl velmi dobrý, co se týče technické a individuální stránky. V čem jsme ale zaostávali, tak to byla kondice a kolektivní pojetí hry.“

Tým MSK1
Tým Moravskoslezský kraj 1; FOTO: Jakub Kutěj

Složení týmu: Matyáš Dušan Bazala, Vít Brož, Adam Zubek, Michal Hložanka, Ondřej Svoboda, Martin Sedláček, Adam Palčinský, Daniel Chatrný, Jáchym Kuběna, Richard Pum, Petr Vítovec, Šimon Soukup, Jan Kostka, Matěj Sedláček, Štěpán Graf, Radim Pecháček, Tomáš Magera.

Tým Moravskoslezského kraje 2

Herní projev odpovídal složení týmu. Jednalo se převážně o hráče ročníku 2004 a hráčů z týmů, které hrají druhou nejvyšší soutěž v Moravskoslezském kraji. Primárně se hráči měli konfrontovat s hráči jiných krajů. Každá pětka se prezentovala trochu jiným pojetím hry. V souhrnu však můžeme říci, že kraj, který byl na stejné úrovni, nám dělal problémy. Dokázali jsme se dostat na půli soupeře, ale chybělo více sebedůvěry a herních zkušeností. Snažili se sice tvořit hru a dostávali se do nebezpečných situací, ale občas jsme sklouzli k efektu náhody šťastného odrazu nebo dlouze nahozeného balonu po mantinelu. Se silnějšími kraji hrál tým vesměs vyrovnaně, ale překlopit vítězství na svou stranu nedokázal, i když v individuální hře 1 na 1 se prezentovali velmi dobře.

přestávka v zápase
Tým MSK2 nakoukl do ČPP Arény až v Play-Off; FOTO: Jakub Kutěj

V základní části prohrál tým dvě utkání těsnými rozdíly, pouze od Ústeckého kraje dostal lekci z kombinační hry a prohrál vysoko (2:10). „Soupeř dokonale využil svou fyzickou převahu a byl k tomu i precizní v zakončení, díky čehož v zápase dominoval,“ zhodnotil po utkání průběh zápasu trenér MSK2 Matyáš Šindler.

V playoff tým nejprve narazil na Jihočeský kraj, se kterým vyhrál po prodloužení 6:5. „Celkově jsme byli rádi, že jsme nad Jihočechy dokázali zvítězit, neboť jsem názoru, že jsme byli po celou dobu lepším týmem. Svědčí tomu i počet střel. Kdy jsme za nějakých třicet tři minut hry stihli vyprodukovat dvacet sedm střel.“ vypočítává Matyáš Šindler a dodává, že: „Zde se projevila slabá koncovka , která nás paradoxně předchozí zápasy relativně netrápila a pomalé rozhodování,“ hodnotí trenér. „Závěrečné prodloužení jsme zvládli i díky přesilové hře,“ uzavírá Šindler.

V zápase o umístění nastoupili domácí hráči proti Plzeňskému kraj (2:4), který poslal do výběrů sehranou pětku z Fbc Plzeň, která vstřelila všechny branky. „Na ní šly vidět zkušenosti z první dorostenecké ligy (tipuji i juniorské B skupiny),“ domnívá se trenér Šindler.

Pozitivem je, že i ‚B‘ tým Moravskoslezského kraje neskončil poslední. Kdyby byl býval porazil v prvním zápase Zlínský kraj, na což měli, tak celkově to mohlo znamenat mnohem lepší výsledek.

Tým MSK2
Moravskoslezský kraj 2; FOTO: Jakub Kutěj

Sestava: Filip Grill, Martin Chalupecký, Lukáš Michna, Jakub Galia, Tomáš Janek, Jan David, Robert Socha, Matyáš Grzymek, Marek Krmášek, Tomáš Prus, Richard Plandor, Václav Richtár, Ondřej Bajtek, Jan Kováč, Jakub Hronek, Radovan Kufa, David Listzwan.

KONEČNÉ POŘADÍ TURNAJE

Konečná pořadí turnajů dorostenců a starších žáků v roce 2020; zdroj: Český florbal

Co dodat. Je to turnaj, na kterém se mají ukázat ti nejlepší hráči a kraje se mají mezi sebou porovnávat. Výsledek nemusí úplně odpovídat skutečnému umístění a perfektně to vyjádřil trenér Jihomoravského kraje Roman Janda: “Je kruté prohrát jednou na turnaji a skončit mimo medailové umístění. To k sportu prostě patří.“

Fotka All stars turnaje
Do All Stars turnaje se dostali z MSK1 celku dva hráči – č.7 Daniel Chatrný a č.5 Matěj Sedláček

About the Author: ivosin