Z pohádky do pohádky aneb PFC 2018

Prague Floorball Cup 2018; FOTO: Martin Flousek, www.xflorbal.cz

Sotva skončily Vánoční a Novoroční svátky, které byly prošpikované nic neděláním u televizních obrazovek s mnoha pohádkami, a už se ve starobylé, pohádkově vyzdobené Praze bojuje o tituly princů, princezen, královen a králů jednotlivých kategorií na mládežnickém florbalovém turnaji Prague Floorball Cup. Prostě první víkend v novém roce patří pohádce o udatných florbalových rytířích, chrabrých bojovnících, amazonkách s holemi. Nás zajímalo, kdo usedne na trůn a 7.1. 2018 v hale na Podviném Mlýně zvedne nad hlavu velký pohár The Cup a stane se tak na rok korunovaným vládcem dané kategorie.

Tento mladý turnaj si ve své loňské premiéře vybudoval jméno a letos se ještě rozrostl. Cílem turnaje je nejen srovnání týmů z mnoha evropských zemí (Švédsko, Švýcarsko, Polsko, Německo, …), ale i vzájemná výměna zkušeností a hlavně navázání nových přátelství. Jestliže jsme si vloni mohli říci, že turnaj je náhražkou pro ty, kteří nejedou na Gothia Cup, tak letos můžeme říci, že se stává jeho přímým konkurentem. Termín turnaje byl stanoven na 5.-7. ledna 2018 a navštívilo ho než 100 týmů ze všech koutů České republiky i ze zahraničí.

Náš region MS + OL reprezentovaly týmy FBS Olomouc B01, B05 a G02, FBK Škorpioni Ostrava B03 a B06, FBC ČPP BYSTROŇ GROUP OSTRAVA B05 a FBC Mohelnice B07.
Zbytek Moravy zastoupily týmy hlavně z Brna Sokol Brno I EMKOCaseGullivers B03, Itelligence Bulldogs Brno B01 a B06, Hattrick Brno B03, K1 Florbal Židenice Red B03 a týmy Florbal Znojmo B03 a G04.

Vlevo – gólman Matěj Prašivka, vpravo – hráč FBC Šimon Bartoš; FOTO: Martin Flousek, www.xflorbal.cz

FBC Ostrava

Už v loňském premiérovém ročníku dosáhly celky našeho regionu dobrých výsledků, které ve druhém PFC potvrdily nebo vylepšily. V kategorii B05 (mladší žáci) pro sebe ukořistili pohár kluci z FBC Ostrava a zopakovali triumf z roku 2017.
„A bylo to těžší než loni,“ připustil kouč mladých ostravských florbalistů Bronislav Plíhal. „Už v základní skupině jsme narazili na tři vyrovnané soupeře, jen jeden byl slabší,“ líčil Plíhal.
Vyřazovací souboje nabídly tři dramatické duely se šťastným koncem pro FBC Ostrava. Ostravští žáci nejprve porazili ve čtvrtfinále Epic Team 4:3 v prodloužení, bitvu s Chodovem o postup do finále musely rozhodnout za stavu 3:3 dokonce až nájezdy. Ve finále pak ostravští mladíčci udolali Znojmo 5:4 znovu v prodloužení. „A v něm jsme hráli v oslabení,“ zdůraznil Plíhal. „Všechny zápasy byly obrovsky napínavé a vyrovnané. Tyhle mladé kluky to posune dál, než kdyby jen vyhrávali třeba 15:2. Takový turnaj má pro ně velký význam,“ hodnotil trenér. „Kluci měli obrovskou radost. V podstatě se obměnil celý ročník a tým dokázal vyhrát turnaj v Praze. A to se cení!“ Převzato a zkráceno z FBC Ostrava
„Byl jsi vloni rovněž u zisku poháru. V čem vidíš rozdíl mezi loňskými boji o pohár a letošními?“ zeptal jsem se Matěje Prašivky gólmana Ostravy. „Letos jsme měli těžkou skupinu a v play-off to bylo jen tak tak, abychom se dostali do finále. V play-off jsme ve všech zápasech šli minimálně prodloužení.“ „Který letošní zápas byl pro tebe úplně nejtěžší a proč?“ zajímám se. „Nejtěžší zápas byl proti Chodovu A, protože jsme s nimi hráli těsný zápas, který rozhodly až nájezdy.“ odpovídá Matěj a na otázku jestli má pro něj cenu jezdit do Prahy za florbalem konstatuje: „Ano jsou tam čim dál lepší týmy, takže lepší florbal (úsměv).“
Kapitánovi týmu FBC jsem položil první otázku stejnou a to srovnání turnaje 2017 a 2018. Šimon Bartoš porovnává: „Ano, loni jsem u zisku poháru byl, ale bylo to výrazně jednodušší než tento rok, protože na turnaji tehdy nebyly tak prestižní týmy. Odpovědnost na mě byla kladena určitě větší, protože minulý rok jsem jel s mým ročníkem a tento rok jako výjimka.“ Který zápas by jsi vyhodnotil za nejtěžší? „Za mě bylo nejtěžší finále, protože se nám ze začátku moc nedařilo a byli jsme celý zápas nervózní.“ vzpomíná Šimon. „Jel by jsi do třetice?“ vyzvídám. „Kdyby to šlo, tak bych jel určitě příští rok znovu, ale to závisí na trenérovi, jestli nás do turnaje přihlásí.“ odhodlaně říká kapitán.
Benjamín týmu Viki Heiser považuje za nejtěžší také zápas proti Chodovu. „Pořád nás tlačili, ale porazili jsme je.“ Zopakuješ si turnaj i příští rok? „Asi ano, jestli mě vezme trenér. Rád bych zažil podobnou atmosféru jaká byla při finále se Znojmem.“ sděluje Viktor.

Vlevo – Viktor Heiser, vpravo – vítězný tým FBC Ostrava; FOTO: archívy rodičů

FBK Škorpioni Ostrava

Škorpioni poslali do Prahy velmi mladé týmy věkově velmi pestré od výjimek až po hráče o čtyři roky mladší. V podstatě šlo o sbírání zkušeností a zážitků. To mi potvrdil na mou otázku Vít Špaček z FBK: „Jak hrají kluci v Praze a co se ti nejvíce líbilo?“ „Hrají dobře, třeba těžký zápas jsme měli s týmem Black Angels, protože jsou na tom technicky jinak než já a tým, za který hraji a taky protože jsou starší a tím pádem větší mají taky velkou ránu a více kombinovali.“ shrnuje Víťa. „No a nejvíce se mi líbilo na PFC ubytování v Top hotelu Praha,“ s úsměvem dodává.

Tým FBK Škorpioni Ostrava; FOTO: facebook.com FBK Škorpioni

FBS Olomouc

Z hlediska medailí byl nejúspěšnějším týmem našeho regionu klub FBS Olomouc. Vyslal do Prahy čtyři zástupce z nichž tři přivezli nějaký cenný kov. Nejmladší účastníci kluci z olomoucké přípravky v rámci turnaje PFC mini hraným systémem 3+1 nebyli v Praze poraženi a na turnaji obsadili první místo. JAKUB BALNER a JAN BORIK pak jsou na dvou nejvyšších příčkách mezi střelci celého podniku.
„Čekali jste takový úspěch anebo jste to jeli prostě zkusit?“ ptám se Hynka Halíře jednoho z dvojice trenéru přípravky. „Našim cílem bylo zjistit, jak jsou na tom kluci v porovnání s ostatními družstvy, a zároveň udělat změnu a zpestřit jim sezónu turnajem v Praze, výsledek nás mile překvapil, ale ještě více nás překvapili kluci, jak se podporovali a makali.“ hrdě odpovídá Hynek a já pokládám doplňující dotaz: „Daří se olomouckému FBS lákat děti a pracovat s nimi?“ „Ano, v Olomouci se nám začalo dařit lákat kluky i díky restrukturalizaci klubu, novému vedení atd. Zájem dětí narůstá a my musíme s kluky pracovat, jak na technice a individuálních činnostech, tak na lidské stránce, aby byli slušní, neměli mezi s sebou spory a vytvořili skvělou partu,“ shrnuje trenér přípravky.

Vlevo dorostenci a vpravo přípravka FBS Olomouc; FOTO: facebook.com FBS Olomouc

U dívek G02 (Dorostenky doplněné o zkušené starší žákyně) by se dalo říci „Kdo si počká, ten se dočká“. Po loňském stříbru dosáhly svěřenkyně trenérského dua Pejzl-Přibyl na příčku nejvyšší, když FbŠ Bohemians porazily 4:1. Mezi střelkyně se zapsaly EVA ŘEHÁKOVÁ (zároveň MVP turnaje), DENISA ONDÁKOVÁ, ANNA NĚMCOVÁ a LUCIE STŘÍDOVÁ. BARBORA OPLETALOVÁ pak byla vyhlášena nejlepší brankářkou kategorie. Mixu dorostenek a starších žákyň připadlo místo na originálním poháru The Queen.
A proto jsem se obrátil na dvě hráčky vítězného týmu Denisu Ondákovou a Andreu Palinkovou a zeptal se jich na nejtěžší zápas letošního turnaje. „Tak nejtěžší zápas byl pro mě asi s Bohemians Praha, protože to bylo finále a oba týmy nastoupily v takovém tempu, že je to až 2x těžší než normálně, ale například i s Chodovem byl dost těžký zápas.“ hodnotí Denisa a s jejím názorem souhlasí i Andrea, „Ze začátku jsem si myslela,že nejtěžší zápas bude s Chodovem, ale nakonec jsme vyhrály na rozdíl 7 gólů. Takže nakonec nejtěžším zápasem byl finálový zápas s Bohemians.“ Co se Vám z letošního PFC vryje do paměti? Jako první odpovídá Andrea: „Mám spoustu skvělých zážitků a ten nejlepší byl asi, když jsme celý turnaj vyhrály a já se mohla se všemi obejmout a užít si radost z prvního místa.“ Denisa přikyvuje a dodává: „Tak jistě se mi vybaví siréna na konci finále a ten pocit, když si řekněte, že jste to zvládla. Taky se mi vybaví naše týmová procházka do centra Prahy, která byla taky moc fajn. Ale nejlepší z toho všeho je zvednout pohár nad hlavu.“ (úsměv)

Vlevo – Andrea Palinková, vpravo Denisa Ondáková uprostřed č.18; FOTO: Martin Flousek, www.xflorbal.cz

Dorostenci trenéra Linharta po zamotané situaci v základní skupině obsadili třetí místo, což je zařadilo do skupiny play-Off B, které zakončili až v samotném finále utkáním s prvoligovým Florbalem Chomutov. Chomutov. Zápas se hrál ve vysokém tempu a hráči FBS získali v první části vedení 3:0. Ve druhé části se však soupeři podařilo snížit na 2:3. V posledních minutách navíc Chomutov dostal možnost přesilové hry. Chomutovští se tlačili do branky, ale olomoučtí tlak ustáli a mohli se radovat z vítězství a mohli se vrátit do Olomouce s medailí na krku. „To znamená úspěch, jak hodnotíte letošní ročník?“ optal jsem se Jana Linharta trenéra dorostenců. „Rozlosování dorostenecké kategorie bylo velice nepřehledné a zbytečně komplikované. Určitě to šlo promyslet lépe. Nakonec to pro Olomouc dopadlo, jak nejlépe mohlo. Zahráli jsme jak s těmi nejlepšími týmy v republice, tak s týmy, které byly na naši výkonnostní úrovni a lepší. Určitě výborná příprava na druhou polovinu sezony. Avšak stačilo ale jen málo a chrlil bych při hodnocení oheň.“ Takže Vás překvapili Vaši svěřenci? „Vůbec ne. Vím, že se můžeme bez problémů měřit s týmy z první ligy a to jsme si i dokázali ve vyhraném finále B.“

Nejen týmy, ale i jednotlivci

z našeho regionu dosáhli na kov. Za jedním stojí Honza Bura. Hráč jinak 1.SC Vítkovice se zúčastnil PFC v dresu Bulldogs Brno, s nimiž získal cennou trofej v kategorii B06. Tým Bulldogs obhájil loňské prvenství na Prague Floorball Cup stejně jako FBC Ostrava (B05).
„Jak se hráč Ostravských Vítkovic ocitne v dresu Buldoků z Brna? Byla velká změna mít teď oranžovočerné spoluhráče?“ pokládám dotaz Honzovi. „Známe se z předešlých letních kempů a jsem rád že jsme si mohli zahrát konečně spolu v jednom týmu. Za to díky Rosťovi, Konymu a Gábě.“ „Který letošní zápas byl pro tebe úplně nejtěžší a proč?“ zjišťuji. Honza se ani dlouho nerozmýšlí a odpovídá obratem: „Jednoznačně proti Židenicím. Byl to první zápas play off, ze začátku jsme byli trošku nervózní. Dlouho jsme nemohli trefit branku, ale nakonec to dobře dopadlo a zápas jsme zvládli.“ Trochu kulišácká otázka závěrem: „Hraješ běžně v modrém dresu Vítkovic, nepletli se ti spoluhráči v dresech v kombinaci černá-oranžová?“ Vítkovický hráč však vtipně odpovídá: „Ale Vítkovice měli ještě loni dvě sady dresů modré a oranžové, takže co se týče barvy – v poho“ (úsměv).

Jan Bura, tým Bulldogs Brno – BU06; FOTO: archív rodiny Burových

Dva hráči Moravy se objevili v mezinárodním seskupení pod názvem FAT PIPE Maskantje Juniors B01 v jehož drese nastoupili hráči Zlínského kraje Jakub Haša a Matěj Kubíček. Kubo, jak jsi se ocitl v celku MJ? „Já jsem za MJ startoval již na turnaji v Bratislavě, jinak tento tým skládají kamarádi z Košic, kteří mě s touto nabídkou oslovili. Náš tým byl složený asi z 5 týmů a to hlavně slovenských.“ objasňuje. Z pěti týmů? To je dost, jak se Vám hrálo? „Hrálo se nám dobře, i díky skvělé organizaci turnaje a po prohraném finále s FBŠ Bohemians si odvážíme stříbrné medaile.“ hodnotí otrokovický snajpr Jakub Haša.
Duo doplnil gólman z Holešova Matěj Kubíček, kterého jsem se zeptal, jak se on dostal do celku MJ? „Tak dostal jsem se tam díky mému účinkování v Peaches (kam patřil i Roman Kozej – hlavní manažer MJ) a na doporučení Jakuba Háši.“ odpovídá Matěj a hned kladu následující dotaz. „Ve kterém utkání jsi se nejvíce zapotil?“ Po krátkém zamyšlení Matěj vyhodnocuje: „Nejnáročnější bylo určitě play-off. V základní skupině se mi moc nedařilo, ale na vyřazování už jsem se dostal do formy a projevilo se to hned proti Black Angles, kde byly momenty, kdy jsem tým podržel a obránci mi to opláceli stejným dílem. Zápas s Bohemkou už byl o dost náročnější, protože šla vidět velká výhoda v jejich sehranosti a spolupráci“ a s úsměvem dodává: „Navíc jich bylo dvakrát tolik.“ Byli jste z různých týmů, jak jsi se cítil mezi ostatními? „Atmosféru jsem si nemohl přát lepší. Pár klubů i trenérů už jsem vyzkoušel, ale tenhle byl ze všech nejlepší. Když jsem je poprvé viděl, hned se ke mně chovali jako ke starému kamarádovi. Což je v Česku velký problém obecně, že máme odpor k přijímání nových lidí.“ pozitivně hodnotí Matěj Kubíček toho času gólman Hattricku Brno.

Vlevo – Jakub Haša, vpravo Matěj Kubíček; FOTO: Martin Flousek, www.xflorbal.cz

Ostatní kluby Moravy telegraficky:

Gullivers Brno: Elévové se z druhého místa ve skupině probojovali do čtvrtfinále play-off A, kde jejich další cestu ukončila prohra s Black Angels 2:5. Starší žáci z třetího místa ve skupině šli do play-off B, kde jejich šňůru vítězství ukončili až ve finále B Kanonýři Kladno 2:0.
Florbal Židenice: Elévky ročník 2007 si do Brna mimo kopy zážitků a dojmů přivezly zaslouženou STŘÍBRNOU medaili.
FBŠ Hattrick Brno: Hattrick byl na Prague Floorball Cup 2018 zastoupen v závěrečných bojích v play off A, kdy jejich mladší žáci postoupili do čtvrtfinále a elévové nakonec brali bronzové medaile.

Myslíme si, že naše Novoroční pohádka skončila pro MS+OL region (potažmo Moravu) hezkým, dobrým, šťastným koncem. Slavní BIVOJOVÉ a ŠÁRKY vybojovali svá vítězství a ověnčeni slávou se vrátili do svých klubových pevností, hradů a tvrzí. Tento článek byl sepsán proto, aby si příští pokolení nevykládala letošní ročník po svém a zakončíme jej s dovolením slovy trenéra FBS Olomouc Martina Pejzla: „Jsem strašně rád, že jsem mohl být u „toho“ a věřte, že když zněly hymny a naše děvčata byla nastoupena na hřišti, hlavou mi probíhal celý jejich vývoj a upřímně na závěr jsem se neubránil slzám.“

A zazvonil zvonec a pohádkám je konec.

Tým Maskantje Juniors; FOTO: Martin Flousek, www.xflorbal.cz

About the Author: ivosin