Výzva II: OPTIMÁLNÍ VÝKON – den 9

Michal Kosmál na přednášce
Jak se s Michalem Kosmálem postarat o svůj výkon. FOTO: archív redakce

Den 9: OŠETŘOVÁNÍ VÝKONU

Tuto závěrečnou lekci jsem nazval možná zvláštně. Nejsme u doktora. Na druhou stranu ty jsi ten, kdo se musí “postarat“ o svůj výkon se vším všudy. Oslavit úspěch i pofoukat bolístky. Na svém výkonu bys neměl šetřit – především co do své starostlivosti. Ano, opravdu si myslím, že bys ho měl ošetřovat.

Nyní se nehrají zápasy, ale to, co tě dnes naučím, se může vždycky hodit. Vlastně bych si přál, aby to byla alespoň ta jedna praktická pomůcka, kterou si z Výzvy odneseš. Je to jednoduchý způsob, jak se k výkonu postavit pro – aktivně. Což znamená, že za výkon přijímáš plnou zodpovědnost – a to je nejvíc!

Jdeme na věc. Všimni si, že ve výkonu jsou věci, které se daří i ty, které se nedaří. Tak to mají všichni. Vyber si dnes nějaký svůj zápas z minulosti, klidně i ten, kde podáváš svůj optimální výkon. Právě ten může být dobrým příkladem.

Rozděl si tedy výkon na procenta. Já ti jen pomůžu doprovodnou otázkou.

  • Otázka 1: NA KOLIK PROCENT JSEM S TÍMTO VÝKONEM SPOKOJENÝ? (například na 80%)
  • Otázka 2: CO VŠECHNO PATŘÍ DO POVEDENÉ ČÁSTI VÝKONU? (vypiš, s čím jsi spokojený)
  • Otázka 3: CO SE SKRÝVÁ V TĚCH NESPOKOJENÝCH PROCENTECH? (v našem případě 20%; vypiš si to)
  • Otázka 4: NA ČEM A JAK MŮŽU V TRÉNINKU PRACOVAT, ABY SE TO PŘÍŠTĚ ZMĚNILO? (inspirace, směr)

Toto je pro-aktivní přístup. Skrze sebereflexi si zmapuješ svůj výkon. Oceníš se za to, co se v něm dařilo a co se povedlo. Zároveň – v zájmu zlepšení – si nutně musíš odpovědět, co se nedařilo. No a pak je nutné vyvodit z toho konkrétní krok(y) pro tréninkový týden. To je zodpovědnost za výkon.

PS: Jednou jsem šel na trénink s hráčem fotbalu, který měl o sobě trochu zkreslené mínění. Opravdu si myslel, že hrál dobře, především když ho trenér kritizoval před celým týmem (byla to jeho obranná reakce). Položil jsem mu první otázku: Nakolik si spokojený se svým výkonem? Po chvíli přemýšlení řekl 60%. Tak jsem se ho zeptal: A co je v těch zbývajících 40-ti procentech? Sám díky těmto dvěma otázkám uznal a pochopil, že výkon nebyl v pořádku. Nemusel jsem jeho výkon nijak známkovat – zvládl to sám a pomohlo mu to víc, než kdybych mu jeho výkon dlouze hodnotil.

Zítra je poslední den výzvy. Bude to smutné loučení, ale vše jednou končí. Pro ty, kdo chtějí. Já jsem například na “cestě“ pořád, takže pro mě je každý konec jen novým začátkem…

Pokud si s něčím nevíš rady, napiš mi na michal@kosmal.cz

Michal Kosmál. Sport, koučování a mentální příprava.

děti na hřišti po vstřeleném gólu
Jaký je tvůj výkon? Umíš sebereflexi? Ilustrační FOTO: Ladislav Káňa

About the Author: ivosin