Výzva II: OPTIMÁLNÍ VÝKON – den 8

Když se týmu nedaří
Když se nedaří v zápase a je to na vaše triko – ilustrační foto (archív redakce)

Den 8: STRATEGIE “Co se stane, když…“

Včerejšek byl příjemný, viď? O tom, kdy a jak cvičit mentálně si ještě řekneme. Teď frčíme dál!

Proč někdo tvrdí, že mu jeho představy v zápase nevycházejí? Protože realita je příliš proměnlivá, než aby se dala polapit jedinou myšlenkou😊

Šampióni mají v hlavě další verzi. Jakýsi upgrade. Do svých vizualizací o výkonu záměrně zařazují také chyby a nezvládnuté okamžiky a připravují si ve své hlavě strategii, jak si se situací poradit v reálném zápase.

Co tě může potkat? Třeba selžeš v jasné šanci. Nebo zaviníš gól. Trenér má blbou náladu a seřve tě. Soupeř tě provokuje a ty se ne a ne soustředit. Necháš se vyhodit ze sedla svého výkonu a už ho prostě neřídíš.

Sepiš si dnes seznam situací, které otravují a ruší tvůj výkon. Až ho budeš mít, stejně jako včera zakotvi na svém bezpečném místě. Znovu půjdeš do své hlavy…

Cvičení:

Postup stejný jako včera. Zklidnění, dech, zaměření dovnitř a obrazy tvého výkonu. Do své představy optimálního výkonu zařaď také nezvládnuté okamžiky. Prožívej ho uvnitř jako včera, ale vždy po “selhání“ si nastav, jak bys chtěl zareagovat a zvládnout to. Např: Ztratím míč v jasné šanci = nejlepší je otočit se, rychle bránit a neřešit to. Nebo: Udělám hrubou chybu = rychle se napojím očima na míček a soustředím se na hru. Na lavičce si jen srovnám správné řešení a dále se tím nezabývám. Nebo: Trenér po mě řve = vytáhnu si informaci, neberu to osobně, povzbuzuji tým, soustředím se do hry.

Vítěz má vždy plán B! To je strategie “Co se stane, když…“. Máš prostě v hlavě připravené řešení pro případ, že by se něco nevyvedlo. To je psychická připravenost.

PS: Hokejový hráč se nechal rozhodit neproměněnou šancí. Při druhé už bouchal do ledu a při třetí řval, nadával a už se na hru nesoustředil. Vypadl z tempa. Vytvořili jsme strategii “Od nuly“. Když neproměnil šanci, bouchl symbolicky hokejkou o led, zařval si anglicky FUCK a tím byla minulost ukončena. Ihned našel očima puk a musel napočítat aspoň tři přihrávky nebo doteky hráčů s pukem. To mu pomohlo neřešit minulost a uvolnit napětí. Dále se soustředil na hru a do další šance šel “Od nuly“ a opět plně koncentrovaný.

Pokud si s něčím nevíš rady, napiš mi na michal@kosmal.cz

Michal Kosmál. Sport, koučování a mentální příprava.

když se nedaří - ilustrační foto
Když se nedaří a netrefíte se – ilustrační foto (archív redakce)

About the Author: ivosin