Výzva II: OPTIMÁLNÍ VÝKON – den 3

Den 3: JÁDRO VÝKONU

spaní ve spacácích na turnaji
Turnajové nepohodlí – jak ovlivní tvůj výkon?; FOTO: archív redakce

Včera sis uvědomil spoustu souvislostí. Tvůj osobní příběh obsahuje mnoho detailů, které znáš jen ty sám. Nikdo nedokáže určit, co v daném okamžiku zápasu prožíváš. Pokud to nevíš ani ty, máš na svůj výkon jen pramalý vliv. Výkon je spíš o tom, jak ses ten den vyspal – tedy o náhodě.

Ty však nechceš podávat náhodný výkon! Chceš podávat dobrý výkon a to opakovaně!

Všimni si, že i když se věci ne vždy dobře daří, ve výkonu je toho hodně, co i tak dost dobře funguje. Neustálé srovnávání a častá kritika ti brání vidět funkční věci i v prohraném zápase. To je základní stabilní jádro, o které se můžeš vždy opřít a navracet se k němu. Jen se v něm – opět jako včera – potřebuješ orientovat. V tu chvíli nesmíš dát na slova okolí, které tě spojuje s tvými chybami. Potřebuješ se opřít o to, co v tvém výkonu je a funguje, nikoli s tím, co tam není a chybí!

Podobně jako včera, hledej odpovědi na základní otázku doplněnou zacílením.

I KDYŽ SE MI MOC NEDAŘÍ, TAK:

  • tyto věci u mě fungují dobře… (vypiš je)
  • jsem pořád…
  • mám k dispozici…
  • můžu udělat…
  • se můžu spolehnout…
  • mi pomáhají tyto mé vlastnosti…

Hm, asi je toho dost, že? To ten prevít – tvůj mozek – zařídí, že když se moc nedaří, orientuješ se na chyby a zapomínáš, že tvé schopnosti se nevytratily! Jen ti ten “nepohodlný stav“ neumožňuje, abys své přednosti vnímal a použil.

Tak šup, šup! Znovu si to projdi a všimni si co všechno umíš i ve chvílích, kdy si to o sobě rozhodně nemyslíš😊😊.

Příběh z praxe: Jeden hokejový brankář měl problém dostat se po inkasovaném gólu do pohody. Vždy ho to na dlouho rozhodilo. Jeho mysl se po každém inkasovaném gólu ještě dlouho orientovala na jeho osobní nedostatky, což prohlubovalo negativní naladění. Postupem času se naučil zkrátit tento čas a to tak, že se i přes inkasovaný gól uvnitř svých myšlenek rychle přeorientoval na “jádro svého výkonu“ – tedy na to, co všechno uměl už před inkasovaným gólem! Toto je psychická seberegulace.

Pokud si s něčím nevíš rady, napiš mi na michal@kosmal.cz

Michal Kosmál. Sport, koučování a mentální příprava.

golmanská záda
ilustrační foto; FOTO: Jakub Kutěj

About the Author: ivosin