Výběry dorostenců MS kraje

Výběroví dorostenci MS kraje – 2. trénink

O víkendu 13-14. ledna 2018 se setká výběr kategorie dorostenců Moravskoslezského kraje ročníků 2001 2002 se stejně starými výběry krajů ZL, OL, JM, VY a PA na republikovém mistrovství skupiny východ. Pro letošní ročník totiž platí nové pravidlo, kdy se již dorostenecká družstva neslučují v rámci sekretariátů (např. OL s MS), ale kraje nominují kompletní týmy. Ty jsou dle krajů rozděleny na skupinu Východ a Západ. MS kraj náleží ke skupině Východ. Vítězné celky skupiny Západ a Východ se utkají v boji o titul před celostátně významnou florbalovou akcí (o které se bude teprve jednat).

Turnaj skupiny východ se odehraje v hale SH Sareza v Ostravě – Přívoze a jelikož budeme domácím týmem se vším všudy (vždyť zde trénujeme), bude na nás kladeno velké břímě zodpovědnosti v podobě dobré prezentace našeho kraje. Stále je Moravskoslezský region považován za jednu z bašt kvalitního florbalu v rámci České republiky.

Jaký je význam takového turnaje resp. tvorba a sestavování výběrových celků v rámci krajů? Mnoho trenérů odpoví, že jde kradení a přetahování talentů z malých oddílů do velkoklubů. Může se to tak jevit, aby skutečně si myslíte, že se o talentech neví už před výběry?

Co očekávali samotní hráči na začátku cyklu? Uvádíme ukázkové odpovědí ze vstupního dotazníku. „Možnost hrát s nejlepšími hráči MS kraje a tím pádem se i seznámit, poznat nové lidi, jejich názory na florbal či ostatní hráče.“ „Poznání nových lidí a porovnání se s nimi. A určitě i osobní rozvoj při trénincích.“ „Zkušenosti a zlepšení“ „Asi Hru na větší úrovni.“ „Zase si můžu poměřit síly s ostatními a zahrát si po boku s top hráči našeho kraje.“

Lektoři (od shora doleva): Radomír Mrázek, Ivo Jochman, Jakub Mendrek a Radim Polášek

Hráčům, kteří jsou zařazení do širší nominace, by měl být poskytnut jiný pohled na florbal, měli by být obohaceni o jiné přístupy, seznámit se s nadstavbou tréninků. Dovolím si zde použít myšlenky trenérů krajských výběrů a jejich filozofii.
Lukáš Rubin
Co bylo pro trenéra rozhodujícím prvkem při sestavování nominace? „Florbalovost komplexně, kam spadají jak technické dovednosti, tak i kondiční schopnosti, herní inteligence atp. A dále určitě rozhodovala aktivita na tréninkových jednotkách.“ (Více)
Rostislav Kohút
Je nesmírně důležité nacházet talentované hráče a pracovat s nimi, aby rozvinuli svůj talent. Rozhodně je třeba hráče správně nasměrovat. Mnozí si myslí, že stačí jen talent, tak to ale není. Ten je dovede pouze „ke dveřím“. Aby se před nimi jednou otevřely, musí tvrdě pracovat, což podmiňuje i jejich charakter.(Více)
Roman Janda
Chceme hráče, kteří mají všechny florbalové předpoklady pro to stát se výbornými a platnými členy mužských elitních týmů. Ale také ty, kteří to mají v hlavě srovnané, a zároveň slušnost a férovost pro ně nejsou jen prázdná slova.
Ivo Jochman
Potenciál hrát za reprezentaci má každý hráč. Otázkou ale je, jak kvalitně se na rozvoji jednotlivců pracuje v jednotlivých klubech. Trošičku se obávám, že v našem regionu nám začíná pomalu ujíždět vlak.(Více)
Shrňme si nejzajímavější momenty z činnosti výběrů v období září 2017 – leden 2018.

  • vzájemné seznámení
  • zjištění fyzické výkonnosti ročníku 2001 se celorepublikovými statistickými údaji z roku 2017
  • předzápasová příprava – Jakub Mendrek
  • florbalové dovednosti a herní myšlení /zjištění úrovně
  • osobnost hráče – sebehodnocení
  • mimo tréninková příprava – studium, pozorování
  • kondiční trenér – Radim Polášek
  • moderní herní útočné a obranné systémy – Radomír Mrázek
  • mentální trénink – Michal Kosmál
  • přátelské zápasy s juniorskými celky 1.MVIL Ostrava, Torpédo Havířov, 1.SC Vítkovice, FBC Ostrava
  • závěrečný trénink s finální nominací

Samotný turnaj by se měl nést v duchu setkání s hráči jiných krajů, fair-play a sportovního zážitku z reprezentace svého kraje. Doufám, že si kluci letos neodnesou stejně nezapomenutelný zážitek jako jejich předchůdci v roce 2017 z turnaje v České Třebové (co to bylo? video zde) a turnaj si náležitě užijí. Po turnaji se rozloučíme s dorostenci ročníku 2001, ale hráči 2002 se doplní o další talentované hráče z klubů našeho kraje, kteří na sebe v sezóně upozorní, a rozšíří se rovněž o ročník 2003. Našim cílem v roce 2018 bude celoroční práce s vybranými hráči a užší spolupráce s trenéry klubů MS kraje.

Přátelská utkání s týmy 1.MVIL Ostrava, Torpédo Havířov, 1.SC Vítkovice a FBC Ostrava

About the Author: ivosin