Turnajový Mohykán na Slovensku

Stupava Cup logo

Dlouho, velmi dlouho jsem chtěl navštívit největší mezinárodní mládežnický florbalový turnaj na Slovensku Stupava Cup. Dříve (v letech 2007 – 2011) jsem o něm často slyšel. Protože to byl pro nás jediný turnaj, který se hraje na podzim a díky tomu, že se koná v malebném městečku Stupava nedaleko Bratislavy na Slovenském území, tak zároveň i zahraniční. Navíc je pro celky z našeho regionu lehce dostupný. Skoro jako do Brna. Před sezónou tam jezdily týmy zkoušet svou formu, pro mnohé to byla prestiž a zpestření přípravy. Považte, že své letní dřinou zocelené mančafty, vysílaly věhlasné kluby 1.SC Vítkovice, FBC Ostrava a tradiční zástupci MS kraje Horní Suchá, 1.MVIL Ostrava, 1.SFK Havířov či Slovan Havířov. V dalších letech turnaj trošinku ustoupil z povědomí, protože se termín kryje se začátkem ligové sezóny. Až letos …

STUPAVA FLOORBALL CUP 2017

Až letos se objevil znovu na stránkách našich klubů. Tým 1.FBC Karviná se rozhodl zúčastnit turnaje s hráči kategorie B06. Ve 14. ročníku, který se konal v termínu 13. – 16. 09. 2017, se střetlo 43 týmů ze Slovenska, Čech, Maďarska a Polska v 8 kategoriích o hodnotné ceny. Slovy pořadatele a správce FB Stupava Cup shrnujeme, že: „Máme za sebou 4 dni plné smiechu, plaču, kriku, radosti, ale aj smútku, no najmä 4 dni plné vyše 130 napínavých zápasov, miliónov zážitkov, skúseností a nezabudnuteľných spomienok. Ďakujeme všetkým takmer 800 hráčom za ich aktívnu účasť a krásnu hru. Ďakujeme všetkým 43 trénerom za ich celoročnú tvrdú prácu s mládežou, ktorá sa im odzrkadlila aj počas nášho turnaja.“

Vašek Šimčík po pěti letech opět na Stupava cupu.

Po pěti letech se vrací do Stupavy na turnaj Vašek Šimčík, tentokrát už v roli trenéra, jelikož do nejstarší kategorie již věkově nespadá, a tudíž jako hráč již hrát nemůže. Z roku 2011 a 2012 pamatuje turnaj právě z pozice hráče. Letos navštívil turnaj jako trenér.

Vašek Šimčík v roli trenéra na fotce vlevo

Vašku, jak padlo rozhodnutí, že pojedete tento rok na Stupava cup?

Turnaje ve Stupavě se havířovská mládež účastní řadu let. Poprvé právě v roce 2011. A jelikož s turnajem máme dobrou zkušenost a rádi se tam vracíme, nenechali jsem si turnaj ujít ani letos. Tento rok jsme sice přihlášení provedli pod hlavičkou 1.FBC Karviné, ale mančaft byl složen z části z kluků z Havířova a z části z kluků z Karviné, popřípadě z okolí, jelikož oba tyto celky trénuje prolínající se skladba trenérů.

Jel jsi sám s hráči nebo jsi měl ještě někoho v realizačním týmu?

S hráči jsem pochopitelně nejel sám, do Stupavy jsme se dopravili auty, někteří rodiče zůstali na místě i během turnaje a společnými silami jsme zvládli zkrotit rozjařené mládežníky a někdy to opravdu nebylo lehké.


Jak turnaj probíhal a mohl bys nám přiblížit jednotlivé zápasy, jejich kvalitu?

S porovnáním turnajů v roce 2011 a 2012, kdy jsem se turnaje účastnil, letošní turnaj neměl srovnatelnou kvalitu a připomínal mi kvůli počtu týmů klasický ligový turnaj mladších žáků, pouze rozdělený do tří dnů. Do naší kategorie bylo přihlášeno pouze 5 týmů a zápasů jsme odehráli 6, z toho 4 ve skupině a poté semifinále a finále.

Skupinou, kde postupovali do semifinále první čtyři týmy, jsme prošli hladce.

Nejprve nás čekal houževnatě bránící se tým z nedaleké Bratislavy. Utkání nebylo jednoduché, soupeře jsme neznali, ale nakonec jsme ho k ničemu nepustili a díky dobré koncovce jsme dokráčeli k prvnímu vítězství 5:0. Odpoledne nás čekaly soupeřky. Ano turnaj doplnil dívčí tým z Nemšové, naši kluci sice vypadali vedle nejspíše o něco starších děvčat výrazně menší, nicméně zápas v pohodě zvládli 7:2.

Na druhý den jsme se střetli nejprve s týmem z Vysočiny PSKC Okříšky. V tomto utkání jsme vyhráli jasně 9:0 a odpoledne v souboji o první místo ve skupině nás vyzval tým z Liberce. Utkání mělo docela náboj, přesto výsledek hovoří jednoznačně 6:0. Jasně jsme tedy vyhráli skupinu a v semifinále jsme se utkali s 4. týmem z naší skupiny, tedy týmem Galaktikos (Bratislava). Zápas měl daleko větší časovou dotaci než ve skupině a soupeře jsme přehráli v poměru 10:0. Do finále se dostala nakonec děvčata z Nemšové, a tak poslední zápas o zlaté medaile sehráli kluci proti holkám. Díky tomu, že s některými kluky už šije puberta, chtěli se před holkami předvést. Nedali jim tedy sebemenší šanci a jasným výsledkem 7:0 ovládli i finále.

Děkuji Vašku Šimčíkovi za zhodnocení turnaje. I když si pořadatel nezapíše plných 100 bodů za hodnocení, přesto skláním poklonu a chválím všechny organizátory a dobrovolníky, kteří turnaje pořádají, za obrovskou práci a čas, který dobrovolně věnují dětem a sportu, protože bez nich by nemuselo být nic.

Autor: redakce a Václav Šimčík

1.FBC Karviná; FOTO: Eva Popíková, FB Stupava Cup

Výsledková tabulka B06

About the Author: ivosin