Svěží vánek ze severu

Nejstarší a největší zimní turnaj je bezesporu Gothia Cup ve švédském Göteborgu. Nejprve bývaly doby, kdy jsme jen o něm četli. Pak nastalo období, kdy první české týmy jako šafrán ozdobily tento turnaj. Následuje věk, kdy velké kluby posílají své celky na zkušenou a konečně přichází současnost, kdy Moravské týmy píšou výsledky Gothia Cupu. Ten letošní výsledkově potěšil Nejsme jen do počtu, nejme exotika, jsme soupeři.

Zlatí hoši B13; FOTO: Archív TJ Znojmo

TJ Znojmo LAUFEN CZ – S Gothií můžeme být naprosto spokojeni.

Autor: Martin Pánek

Vyrazili jsme do Švédska se 3 týmy a všem se sportovně dařilo. Všechny 3 kategorie dokázaly postoupit do Play-Off A, což je samotný dílčí úspěch. Naši starší žáci B13 byli doplněni o hráče ze Zlína a tento tým se nakonec ukázal jako zlatý!

Jedná se o největší turnaj světa, ale vše bylo skvěle zorganizované. Vše nám bylo jasně vysvětlené a s ničím jsme neměli problém. I harmonogram utkání byl skvělý, jelikož jsme nemuseli spěchat z haly do haly a vždy jsme v klidu stíhali všechna jídla.

Goteborg je krásné město, které má parádní haly. Každá druhá hala je téměř nová a to také posouvá Gothia Cup na vyšší úroveň. Opravdu jsme si turnaj užili naplno a už teď se těšíme, jak se na něj zase vypravíme!

venkovní fotografie
Atmosféra zimního Göteborgu; FOTO: Archív TJ Znojmo

Semifinálový tým 1.MVIL Ostrava; FOTO: Facebook MVIL Ostrava

1.MVIL Ostrava – jeli jsme hrát florbal a ne výletovat po památkách

Autor: Vojtěch Kořínek

Myšlenka zúčastnit se turnaje ve Švédsku se zrodila někdy v září
jako taková kompenzace pro ročníky 00, jelikož ti už letos nemohou hrát na PG. Hráči jednohlasně souhlasili a tak už nezbývalo než se přihlásit.

Zájezd měl pod palcem Jirka Jakoubek a bylo vše perfektně zorganizováne. Všichni jsme jeli do švédska hlavně hrát florbal a ne dostat od každého výprask a jet domů. Hned po příjezdu jsme sehráli dvě přátelská utkání. Jedno s Tatranem a druhé s místnímu Ladvetter a víceméně jsme se seznamovali s městem a hlavně s místními jízdními řády. Druhý den jsme se pustili do turnaje a hráli jsme zápas za zápasem až do semifinále pavouka B, kdy nás švédský soupeř vyřadil, až po nájezdech.

Nicméně s turnajem jsme byli všichni spokojení a určitě bychom si pobyt ještě o pár dnů prodloužili. Snad poprvé jsme na turnaji bydleli společně ve třídě a myslím si, že to bylo ku prospěchu a celé dny jsme trávili prakticky spolu. Organizace turnaje na jedničku, jídlo bylo super a nikdo netrpěl hlady. Na chození po městě nebylo moc času a tak jsme toho moc neviděli, ale jak už bylo řečeno jeli jsme hrát florbal a ne výletovat po památkách. Nejhorší na celém zájezdu byla nekonečná cesta autobusem, ale všichni přežili. Suma sumárům maximální spokojenost, můžeme všem jen doporučit

Sestava: Mazurek, Zerzoň – Újezdsky, Lacina, Žmolík, Mechel, Čech, Kratochvil, Hranický, Gaščík, Hopp, Kouba, Skupník, Nečesaný,

Předlouhá cesta – MVIL na trajektu; FOTO: Facebook MVIL Ostrava

Z.F.K. Petrovice – hráči mají turnaj jako motivaci pro svou další florbalovou kariéru

týmová fotka Z.F.K.
Tým Z.F.K. Petrovice na turnaji; FOTO: Facebook Z.F.K. Petrovice

Autor: Radek Adamczyk

Náš oddíl Z.F.K. Petrovice se turnaje Gothia cup letos zúčastnil již počtvrté. Do kolébky florbalu jezdíme na zkušenou, hráči to mají jako motivaci pro svou další florbalovou kariéru. Vysoké cíle si neklademe, těšíme se z každé vstřelené branky a oslavujeme každý získaný bod.

Letošní ročník, kdy jsme obsadili kategorii B 15, patřil mezi ty nejlepší. Sehráli jsme šest kvalitních utkání se švédskými celky a v každém z nich jsme mohli pomýšlet na vítězství. Oproti minulým ročníkům jsme se podstatně zlepšili v obraně, takže i s takovými celky jako je Warberg IBF nebo Pixbo Wallenstam jsme hráli o zisk bodů až do poslední vteřiny utkání. Dokonce jsme postoupili přes první kolo play off, byť B skupiny. Na další postup nám už chyběly síly, protože program byl náročný.

Na turnaji Gothia se nám líbí, že se můžeme konfrontovat se švédským florbalem. Hráči se potkají s pojetím hry, kterou v naší soutěži nemají šanci poznat. A hlavně atmosféra turnaje je vždy úžasná. Letos jsme měli i svůj fanklub tvořený z děvčat místní školy, které nás doprovázely na každý zápas. Takže si kluci mohli procvičit svoji angličtinu i na jiných tématech. Výborná je i turnajová aplikace, která nám usnadnila život v mnoha ohledech a její zpracování je na velmi dobré úrovni.

Ubytování ve škole Lexby; FOTO: Facebook Z.F.K. Petrovice

FBC Přerov; FOTO: Facebook FBC Přerov

FBC Přerov – švédský florbal je hlavně v jednoduchosti a kvalitě hráčů

Juniory má v Göteborgu na starosti duo koučů ve složení Petr Kavka a Filip Šefčík.

Náš tým juniorů se hned po té, co se usadil ve švédském Göteborgu, si jako přípravu na turnaj Gothia Cup naservíroval přípravný zápas s poskládaným týmem Hegešáci a i přesto, že oponent byl na pohled fyzicky zdatnějším týmem, naši kluci vyhráli 2:1 po brankách Adama Pospíšilíka a Maxima Šefčíka. Po zápase samozřejmě nechybělo společné přátelské foto.

V prvním dnu turnaje měli kluci na programu 2 zápasy základní skupiny proti tabulkově silnějším soupeřům, z nichž jeden je dokonce tým IBK Höllviken, tým nejvyšší švédské ligy. Přestože se jednalo o velmi těžké soupeře, naši kluci v určitých pasážích hry drželi se soupeřem krok a občas jejich hra dokonce převyšovala hru oponenta. Výsledky 1:4 a 1:3 jsou proto velmi úctyhodné a klukům ukázaly, že každý tým je hratelný.

V pátek jsme odehráli zbývající zápasy základní skupiny. V 16:00 jsme nastoupili proti švédskému Lindome IBK, který skončil smolně jednak herně 1:6, ale i osobnostně pro Matěje P. Během zápasu s Lindome IBK se Matěj po odehrání míčku srazil s jiným hráčem a spadl na zem. Při pádu si poranil ruku. Díky péči jak švédských zdravotníků, tak i lidí z tribuny se velmi rychle ocitl v péči jedné z dětských nemocnicí v Göteborgu. Chuť ve skupině jsme si spravili v zápase s jediným norským zástupcem skupiny, týmem Lorenskog IB vítězstvím 9:0.

Playoff B bylo o jednom zápase se soupeřem, se kterým jsme měli přátelské utkání v úvodu turnaje a tentokráte jsme podlehli výběru z Prahy, Benešova a Kladna 3:6.

Matěj Ševčík: „Švédský florbal se od toho našeho hodně liší, a to hlavně v jednoduchosti a kvalitě hráčů. I přes náš ne příliš kvalitní výkon jsem s naším umístěním více méně spokojen. Ze Švédska jsem si tak odvezl mnoho zkušeností a zážitků.“

Krásná hala Partille – vnitřní pohled; FOTO: Facebook FBC Přerov

Krásná hala Partille – vnější pohled; FOTO: Facebook Z.F.K. Petrovice


About the Author: ivosin