Slovenský pohár ve stínu

Slovenský pohár v Topoľčanoch

Ve stínu Ostrava Cupu zůstaly výsledky zástupců našeho regionu, kteří se zúčastnili Slovenského poháru ve florbalu konaného po IX. V Topoľčanech. Již v předchozích letech se některé mládežnické kluby „od nás“ zapojily do bojů o vytoužené pohárové mety a zapsaly se do bohaté historie turnaje. Do prestižní kategorie U19 se přihlásilo v letošním ročníku 14 týmů včetně „našich“ FBC Vikings Kopřivnice a FBC Frýdek – Místek.

Týmy byly rozděleny do tří skupin – A po čtyřech, B a C po pěti týmech. Následuje na první pohled poněkud složitější postupový klíč. Jelikož vítězové B a C postupují přímo do semifinále, tak do předkola playoff (čtvrtfinále) postupují týmy, které se umístí v B a C na druhém místě a sehrají duely s týmy ze skupiny A, které skončily na 1 a 2 místě. Vítězové tohoto předkola již hrají semifinále se zmíněnými nasazenými týmy z prvních míst B a C skupin.

První z našich zástupců FBC Vikings Kopřivnice byl nalosován do skupiny B. Smíšené družstvo dorostenců a juniorů pod vedením trenéra Dušana Hejče. „V základní skupině jsme změřili své síly s týmem IBF Pressburg, který jsme porazili v dramatickém a velmi vyrovnaném utkání 3:2, kdy se mi podařilo vstřelit dva góly,“ popisuje utkání Jiří Purmenský a pokračuje: „V dalších utkáních jsme ukázali herní vyspělost a zápasy jsme si pohlídali a vyhráli s FBC 11 Trnava 2:1, FBC White Eagles Bratislava 2:0. S domácími Žochár Topolčany zprvu prohráváme, ale drtivým tlakem obracíme a vítězíme 4:3.
Díky dobře odehrané základní části a prvenství ve skupině postoupili hráči z města nákladních automobilů přímo do semifinále. Protože IBF PRESSBURG ve 1/4 vyhrál nad 1. FBC Zvolen, střetl se opět s Vikingy (oslabenými o dva hráče). „IBF Pressburg byl již doplněn o další lajnu a kluci, bohužel už beze mě, tentokrát na hráče Pressburgu nestačili a prohráli po dobrém výkonu 3:0,“ objasňuje Jirka. Jen pro doplnění musím napsat, že IBF Pressburg je výběrový tým hráčů z celého Slovenska (u nás srovnatelný s Plantážníky nebo IBK Peaches) a většina z nich hrála za reprezentaci Slovenska. Z tohoto pohledu je výkon kopřivnických hráčů výsledkově výborný. Jelikož se o třetí místo nehraje, získávají placku za dělené 3. místo. Podrobnosti také v článku na FBC Vikings.
Sestava:
První útok Adam Štefek, Jiří Purmenský, Vojta Zátopek, obrana Jan Fojtů, Ondřej Matula. Druhý útok Mojmír Jahoda, Tomáš Telčer, Petr Mužný a obrana Zdeněk Hanzlík, Mikuláš Plánka. Třetí lajna ve složení Jiří Menzel, Jakub Kostelník, Vojtěch Žáček, obrana Jan Goršanov a Ondřej Hývnar. Asistent trenéra Lukáš Pítr.

FBC Vikings Kopřivnice; FOTO: facebook Slovenského poháru18

Kluci z dvojměstí Frýdku a Místu byli nalosováni do skupiny C pod vedením vedoucího týmu pana Petra Prokopa. „První zápas jsme hráli s ‚Nights boys‘ vzhledem k názvu, však vypadali, že jsou v pohodě. Zápas jsme začali velmi dobře, po první třetině jsme vedli 3:0, ačkoliv kluci soupeře byli všichni hokejisti a tak ten zápas byl trošku tvrdší. Naštěstí jsme byli jak technicky tak fyzicky florbalově trošku jinde než soupeř. Už to vypadalo nadějně, tak jsme polevili a nakonec jsme byli rádi, že jsme dohráli zápas za stavu 5:3,“ uvádí zápasy svého týmu Filip Sikora a pokračuje: „Zápas s Maskantje Juniors, byl velmi obtížný. Soupeř byl lepší (jedná se o zakuklené ATU Košice – pozn. redakce), ale my jsme šli do zápasu s tím, že chceme vyhrát! Zápas se mi velmi líbil, měl obrovské tempo, hrálo se ze strany na stranu, spousta střel, spousta nahrávek, krásných akcí, nádherný zápas. Bohužel pro nás, ale prohra 1:3.“ konstatuje Filip. „Druhý zápas v sobotním dni jsme sehráli s Florpédem Bratislava. Z mého pohledu pro nás velmi smutný zápas, jelikož jsme soupeře neustále tlačili, měli navrch, ale musím říci, opravdu klobouk dolů před soupeřovým gólmanem, který pochytal opravdu všechno. Zápas skončil 1:1.“ hodnotí Filip a dostává se k poslednímu zápasu ve skupině s týmem Sibírske medvede: „Od samotného začátku turnaje čekali velmi obtížný zápas. Soupeře jsme sledovali všechny jejich zápasy, byli opravdu výborní, nemyslím si úplně, že jsme měli strach z prohry, ale nejistota tam byla velká. Jsem neskutečně rád za kluky a celý náš tým, jak jsme se dokázali neskutečně nahecovat a připravit. Do zápasu jsme dali všechno! Vyhráli jsme suprově 3:0, soupeř nám po zápase gratulovat a říkali, že nečekali na tom turnaji, tak těžkého soupeře už ve skupině.“ Po hrdé odmlce pokračuje Filip dále: „No a přišla nám neděle, kde jsme hráli 1/4 finále s FBK Harvard Partizánské, nevím, co říci. Mě osobně to hrozně připomínalo zápas s Florpédem Bratislava. Vyhrál ten šťastnější, víc k tomu nemám co říci.“ Utkání skončilo v základní hrací době 1:1 a na řadu přišly nájezdy. Sportovní štěstí se holt přiklonilo na stranu slovenského týmu a tak zástupci našeho regionu z FM skočili před branami finálových bojů (i když u jednoho z nájezdů se dá polemizovat o vracení či nevracení). Jak napsali posléze poražení finalisté: „Bohužiaľ taký je šport a my dúfame, že si ešte napravíme niekde chuť :)“

Sestava:
Filip Sikora, Matěj Vláčil, Dominik Baran, Ondřej Fojtík, Michal Prokop, Tomáš Tobola, Vašek Šťerba, Jan Lojkásek, Radim Klimecký a brankář Marek Hrabec.

FBC Frýdek – Místek; FOTO: archív spoluautora

Výsledky turnaje kategorie U19:
Medailisti: 1.miesto Maskantje Juniors, 2.miesto IBK Pressburg, 3.miesto FBK Wikings Kopřivnice a FBK Harvard Partizánske

Turnaj naše zástupce zaujal a klukům se líbil i přesto, že se utkání všech kategorií hrálo jen v jedné hale. Nejlépe to vystihl Filip Sikora z Frýdku – Místku: „Mě se turnaj strašně moc líbil. Organizace byla super, velmi pohodoví pořadatelé, při převzetí registrace jsme obdrželi hned koláčky, což nás velice potěšilo. Já sám osobně si myslím, že největší pozitivum bylo to, že jsme kdykoliv mohli dostat čistou vodu na pití, opravdu pitného režimu byl dostatek. Ubytování pro turnajové potřeby byly dostačující. V ceně jsme měli bazén, který byl v pohodě, takže další pozitivum. Ještě k tomu se konala v pátek ‚Oldies party‘, kterou jsme si společně s kluky z Kopřivnice náramně užili.“ A nešlo jen o zážitky, ale také o výsledky a výborné výkony obou týmů, protože FBC F-M dostalo nabídku z FBK Harvard Partizánské k účasti na jejich turnaji (30.6.-2.7.17) a Vikingy pozval pořadatel turnaje na další ročník a svou nabídkou na turnaj předložili i představitelé Pressburku. K tomu přidejme zisk ocenění za nejlepšího obránce turnaje pro Jana Fojtů z FBC Vikings Kopřivnice a do ALL STARS TURNAJE byli mimo jiné zvoleni: hráč: Filip Sikora z Frýdek Místek a Vojtěch Zátopek z FBC Vikings Kopřivnice. Ještě jedno ocenění získali hráči od nás, které použiji z facebooku Vikings: „No ještě jedno ocenění jsme získali. Cena fanoušků za nejlépe povzbuzující tým při finále U15 směřuje do Kopřivnice od Zuzana Polakova-Rencova: Chalani – ĎAKUJEME, máte naozaj zásluhu na tom, že športová atmosféra bola skvelá. Vaše povzbudzovanie bolo fantastické a ukázali ste super športového ducha. Seréééééééď!!!! 🙂

Autor: Ivo Šindler, Filip Sikora, Jiří Purmenský,

IBF Pressburg, atmosféra v hale; FOTO: facebook Slovenského poháru

About the Author: ivosin