Pojď hrát ven

Akce FBC Přerov

Akce: Pojď hrát ven! vás zve

Sportovní kluby se rády prezentují na akcích typu Sporťáček, Sport ve městě a podobně, kde se běžně sejdou sportovní kluby a oddíly z různých sportovních odvětví v rámci jednoho města a prezentují svou činnost s cílem vstoupit v podvědomí obyvatelům města a okolí a získat tak nové členy.

Jiný netradiční způsob našli v Přerově, kde uspořádali akci Pojď hrát ven! Udělat jednu akci o víkendu není zase taková vzácná věc a až tak moc velký problém, ale pravidelně každou sobotu za každého počasí o prázdninách zajistit sportovní akci, tak to chce hodně nadšení a zodpovědnosti.

Zeptal jsem se šéftrenéra mládeže Pavla Ceha „Co Vám vnuklo myšlenku uspořádat pravidelné sportovní dopoledne pro děti z Přerova a okolí?“

Akce vznikla v létě 2015 a byla převážně z hlavy Petra Maliny, hráče mužského A-týmu, kterého florbaloví kočovníci můžou znát i z webu českého florbalu, kde už několikrát udělal analýzu ze superligových zápasů mužů či mistrovství světa. Jedná se o akci, která probíhá pouze v létě, kdy se snažíme každou sobotu v dopoledních hodinách, vždy na jiném školním hřišti a rádi bychom nalákali holky a kluky věku základní školní docházky k venkovnímu sportu na hřištích.“, objasňuje Pavel.

Jak to probíhá?“ vyzvídám dále.

Naším plánem je každou sobotu obsadit venkovní hřiště, kde si spolu zahrajeme hned několik her fotbal, hokej, vybíjenou, ringo či náš populární florbal. Těšíme se na společnou hru!“ říká Pavel a současně doplňuje „Akce se zúčastňují nejen naše děti z různých kategorií, ale také děti z široké veřejnosti. Pro naše mládežnické kategorie je to zároveň takový trénink navíc, jelikož přes prázdniny a to převážně v červenci mají všechny kategorie volno od tréninků.“

Společné foto po jedné ze sobotních akcí, FOTO: web FBC Přerov

Proč taková akce?“ zajímám se.

Proč to děláme?“ znovu pokládá Pavel řečnickou otázku. „Dnešní doba u většiny dětí je hrozná. Děti místo pohybu volí sezení u různých IT technologií a popravdě, pokud nejsou od svých rodičů vedeni či dokonce donuceni k pohybu, tak se prostě od těch ,,mazačů hlav“ neodtrhnou. Proto chceme zavzpomínat na vlastní dětství, ke kterému sport venku na čerstvém vzduchu patřil. Dělá nám radost, když vidíme kluky nebo holky venku a věříme, že pohyb je motorem pro spokojený a šťastný život.“ předkládá filozofii nejen svou, ale i klubovou.

Když už vím proč a jak, obrátil jsem se na duchovního otce této akce Petra Malinu a zeptal jsem se: „Jak Vás napadlo uspořádat právě tuto akci a v takovém rozsahu?“

Akce mě nenapadla přes noc, spíš je to u mě delší dobu trvající osobní cesta. Z té vycházejí nějaké nápady, které jsou mi blízké a potažmo projekty, které mi dávají smysl. Pojď hrát ven kombinuje několik věcí, co mě baví – sport, děti, zdraví, fair play a otevřené myšlení,“ seznamuje mě s myšlenkou Petr a závěrem dodává, „v závěru akce v roce 2016 došlo i na aplikaci tzv. „F3 konceptu“ (vznikl ve fotbale), který používá sport jako nástroj pro neformální vzdělávání. Tam teď vidím krásný potenciál a velký smysl.“

Slyším, že plány do budoucna jsou velké a slibují zajímavé věci. Avšak když jste nebyl v ČR sledoval jste dění v Přerově o prázdninách a nestýskalo se Vám?

Já byl pryč jen jeden měsíc v létě, zrovna ale přes akci Pojď hrát ven. Moc mi pomohli kamarádi, co se zasloužili o to, aby akce běžela i beze mě. Nestýskalo se mi a aspoň zhruba jsem věděl, co se v Přerově děje. Letos pojedu na delší stáž, kde doufám naberu více a více praktických zkušeností pro rozvoj akce Pojď hrát ven nebo podobně laděného projektu,“ říká tajemně Petr.

Venkovní hřiště ZŠ Svisle, Přerov FOTO: Facebook FBC Přerov

Při nepřítomnosti Petra Maliny zajišťoval v průběhu prázdnin akci trenér FBC Přerov Daniel Šmehlík a tak jsem se zeptal Dana. „Dane, co obnáší příprava akce a jaká byla účast a jak se postupně měnila během prázdnin?“

Akce se zúčastňuji jak v roli organizátora, tak i v roli účastníka. Loňský rok byl pro mne malinko náročnější, z důvodu absence Šufa (Petr Malina), který odjel do Keni na dovolenou. Musel jsem tak zajistit banner, rezervovat herní plochy, zajistit míče, florbalky, atd. V neposlední řadě jsem se také musel postarat o propagaci naší akce,“ což se ti podařilo, jelikož akci bylo vidět. Dan pokračuje: „Jako účastník si akci vždy užívám, myšlenkami se vracím do dětských let a navíc se na „bitevním poli“ střetnu s dětmi, které jsem trénoval nebo stále trénuji. Počet účastníků se většinou nemění. Vždy přijde okolo patnácti holek a kluků ve věku 8 – 15 let,“ shrnuje Dan.

Na závěr reportáže položím otázku: „Jak akci hodnotíš a zopakujete ji i letos?“

Myslím si, že tato akce má velký potenciál. Velkým nedostatkem je však malá informovanost veřejnosti, čili víme, na čem bychom měli letos zapracovat. Musíme dostat občanům Přerova a okolí akci Pojď hrát ven! do podvědomí a budeme také doufat, že děti přijdou se svými kamarády,“ plánuje Dana a rozhodně podotýká, že: „Akci letos určitě zopakujeme!“

Hra na venkovním hřišti. FOTO:  Facebook FBC Přerov

Akce Pojď hrát ven! je rozhodně dobrou možností, jak rozhýbat děti o prázdninách ještě více. Proč, protože dnešní děti si neumějí samy hrát. Prostě potřebují vedení někoho staršího. Kdo jim dá impuls, aby se tělo rozpohybovalo a mozek začal fungovat herně, začal přemýšlet a hledal možnosti, jak se rozvíjet ve hře. Držím klukům z Přerova palce, aby plány pro příští rok dopadly ještě úspěšněji než letos, abychom mohli prohlásit každou prázdninovou sobotu „Těšíme se na společnou hru!“

Těšíme se na společnou hru!

About the Author: ivosin