PASKOVSKÝ JEŠTĚR zakousl FALUNSKÉHO KOZLA

Elévi Paskova porazili tým IBF Falun; FOTO: Vít Tichopád

PASKOVSKÝ SAURIANS ZÁŘIL VE ŠVÉDSKU

Po roce se florbalový klub PASKOV SAURIANS opět vydal na mezinárodní turnaj do Švédska, konkrétně do švédského Falunu. Zdejší klub IBF Falun je držitelem Poháru mistrů (v historii celkem 4x) a hraje tady i několik reprezentantů Švédska.
Letos klub vyslal hned dvě kategorie – elévy a starší žáky. Celá výprava, včetně rodičů, tak měla celkem 47 členů! Autobus byl letos vypraven z Paskova a vyjížděl v úterý ráno. Přes Polsko, Německo a následně trajektem do Dánska. Za pár hodin jsme byli již na dalším trajektu, který nás dovezl až do švédského Helsinborgu. Noční jízdu dále na sever jsme prospali a ráno viděli panorama falunských skokanských můstků. Letošní ubytování, po loňských stísněných prostorech, jsme si nemohli vynachválit. Měli celé patro pouze pro nás, kde byly prosklené mini kanceláře, kde jsme spali po dvou až třech osobách. K dispozici jsme měli i větší počet záchodů, navíc se tato škola nacházela přímo v centru Falunu. Zkrátka řečeno – vetší luxus jsme si nemohli přát. K jídelně i hale to byla opět pěkná procházka. Po ubytování jsme se začali připravovat na první zápasy, kdy obě kategorie hrály na hlavním hřišti Jalas Arény!

Starší žáci hráli své zápasy v Jalas Aréně; FOTO: Vít Tichopád

První zápas začali elévové proti FBS Gorily Plzeň. Soupeře jsme po trochu nervózním úvodu začali postupně přehrávat a získávali díky vstřeleným brankám na jistotě. Po poločasovém vedení 6:2, jsme nepolevovali a soupeře přehrávali i nadále. Plzeň jen z rychlých, ale ojedinělých útoků hrozila, ovšem zápas skončil jednoznačným vítězstvím 10:3! Na vedlejším hřišti se již začali rozehrávat starší žáci, kde se střetli se stejným soupeřem jako loni, kterého tehdy přehráli o dvě branky. Tým IBF Offensiv Lindigö začalo velmi agresivně a naopak naši hráči úvod poněkud zaspali. Únava z daleké cesty se přece jen projevila. Poločas jsme prohrávali díky jediné obdržené brance. Ve druhém poločase se naše hra podstatně zlepšila. Sice jsme ještě jednou inkasovali, ovšem poté nastal zvrat a šňůrou tří branek se ujali vedení. Soupeř se vrhl do útoku s cílem zvrátit zápas, my brejky hrozili na druhé straně. Pěkná podívaná ovšem neměla šťastný konec. Po vyrovnání soupeř vstřelil trochu šťastný gól 8 vteřin před koncem a my už nedokázali vyrovnat. Konečný stav tedy byl 3:4.
Druhý den jsme vyrazili do haly Slätta, kde jsme narazili na TJ Sokol Nehvizdy. Perfektní nasazení, kombinační hra, rychlý přesun, dobré bránění a poločas jasně ukázal na favorita. Paskováci válcovali soupeře 7:0, v druhém poločase se nevydechli a upravili výsledek na konečný 12:1.
A zpět na Jalas halu, kde na vedlejším hřišti v poledne nastoupili proti obhájci loňského vítězství IK Sirius FBC naši starší žáci. Soupeř ukázal svojí sílu – rychlé přesuny, přihrávky téměř pouze po zemi, tvrdé přesné střely. Na druhé straně jednoznačně nejlepší výkon starších žáků ve Švédsku. Téměř dokonalé bránění, osazování hráčů, skvělý brankář, jen velká škoda, že se nepodařilo využít několika brejků, které byly nebezpečné. Uspět s takovým soupeřem znamená proměnit šance. To se nepovedlo a v předposlední minutě jsme inkasovali. Nekoncentrovaní jsme vzápětí dostali gól podruhé a tím jsme bohužel ztratili nadějný výsledek s přetěžkým soupeřem.
Druhý zápas čekal starší žáky odpoledne a to s podobně kvalitním Ledbergs IF. Bohužel, této kvalitě jsme již nedokázali více vzdorovat. Švédové byli velmi kompaktní, předváděli rychlý a skvělý florbal. Již zde se projevuje větší rozdíl mezi našimi zástupci a severskými týmy. Porážka 1:6 celkem odpovídala obrazu hry.

Starší žáci Paskov Saurians; FOTO: Vít Tichopád

Na druhý den paskovští elévci změřili síly s výběrem hráčů z ČR – 4players. Hra se nám nedařila. Všichni působíme trošku unaveně a soupeř toho využíval. Ztrátu jsme do poločasu srovnali na 3:3, ale ve druhé části jsme nedokázali překonat výborného brankáře soupeře a byla z toho porážka 3:5.
Kategorie starších žáků nastoupila k poslední zápas proti Black Angels. Tento pražský tým z druhé nejvyšší soutěže a s kvalitní mládeží, nám kupodivu vůbec nestačil. Všichni „paskovčáci“ hráli uvolněně, kombinačně a po poločase jsme vedli 5:0. Vítězství 6:0. Bohužel, postup do play-off se nekonal a ve skupině tak skončilo naše působení. Měli jsme opravdu kvalitní soupeře, oba postupující z naší skupiny: Sirius a Ledbergs nenašli soupeře na celém turnaji rozdali si to spolu opět ve finále.
Přišel poslední den turnaje a obrovský svátek pro náš klub. Elévové nastupují proti domácímu IBF Falun. Bohužel, utkání se odehrálo ve vzdálené HBO hale, tudíž brzký budíček, snídaně a hurá na hřiště. Domácí měli podporu v kombinovaném hledišti, ovšem naší fandové byli hlasitější a bylo vidět obrovské nasazení našich dětí. Naši oba skvělí brankáři v kombinaci s bezchybnou obranou nepustili soupeře k mnoha šancím. Naši útočníci soupeři občas zatočili hlavu. Byl to skvělý zápas a po poločasovém jednobrankovém vedení i skvělá výhra 4:0. Uznání domácích fanoušků a velká pochvala domácích trenérů. Víc jsme opravdu nemohli dokázat. Druhý zápas byl opět proti domácímu týmu, tentokrát šlo ale o mladší ročník, což bylo na hře znatelné. Prosazovali jsme se po všech stránkách a branky stříleli téměř všichni. Konečný výsledek byl nakonec propastný 14:0. To sebou okamžitě přineslo obrovský údiv a články, zmiňující zprávu o překvapení letošního turnaje s texty „Paskovský ještěr zakousl a roztrhal Falunského kozla“. Tyto články a zlaté medaile na krku malých florbalistu, byly úspěšným završení, turnaje pro naše elévy.

Paskovská výprava před Lugnet centrem; FOTO: Vít Tichopád

Pak následovalo sbalení do autobusu a odjezd domů, kde nás čekalo krásné uvítání. Věříme, že kluci si přivezli nejen hromadu zkušeností, ale i ohromné zážitky. Hráli jsme na hřišti a místech, kde působí nejlepší tým světa, v jídelně se o obsluhu staraly ty největší hvězdy mužů i žen, Carlstrom, Rehn, Holmgren, Backby a další nám chystali talíře, jídlo, nápoje. Byla to jedinečná šance se přiblížit těmto hvězdám a získat i nějakou tu fotku.
Celá akce byla velmi náročná po všech stránkách, fyzicky, psychicky i finančně, ovšem myslím, že je to vše k prospěchu dětí a budoucích hráčů. Velký dík patří trenérům, rodičům, kteří udělali fantastickou podporu a skvělou partu, čímž byla výborná atmosféra.
Velký poděkování také patří našim sponzorům, a to městu Paskov, firmě RMT, firmě Fortemix, firmě Carmipex Consulting, firmě Nano4people, firmě Spetech technology, Lékárně U Sv. Vavřince. paní Kristýně Šircové a dalším.

Autor: Sandra Moravcová

Vítězní elévi Paskova; FOTO: Vít Tichopád

About the Author: ivosin