Osobnost měsíce září – Adam Hemerka

Adam Hemerka v KB lize juniorů proti FBC Ostrava

Už od prvního tréninku jsem si florbal zamiloval

Jak ze školy víme, tak kometou označujeme vesmírné těleso, které se většinu času zdržuje za oběžnou dráhou Pluta, odkud pak přilétnou do vnitřních částí sluneční soustavy a zde září na obloze při své cestě ke Slunci. Takovými mladými kometami jsou hráči dorosteneckého věku, kteří vletí mezi juniorské hvězdné nebe, ovlivní hvězdné sestavy a zařídí změny oběžných drah mnoha dospělým stálicím. A teď hvězdopravci raďte, poletí po dlouhé oběžné dráze okolo Slunce anebo se brzy rozpadnou a zaniknou?
V celostátní 1. lize juniorek vede s přehledem Vendula Maroszová z FBC Ostrava, jejíž účet vykazuje 26 kanadských bodů s 10 góly a 16 asistencemi. Mezi kluky na konci září opanoval Moravskou skupinu D KB ligy juniorů Adam Hemerka z Hattricku Brno, který měl na svém kontě 19 kanadských bodů za 7 branek a 12 asistencí. Oba, byť věkem dorostenci, jsou základními kameny svých celků.

Ahoj Adame,
jestliže jsem v úvodu psal o nových kometách, tak ve tvém případě můžeme říci, že nejsi úplně neznámý hvězdný objekt. V povědomí jsi uvízl už před třemi roky ve spojení se vznikem týmu IBK Peaches, kde působíš od prvopočátku. Zkusíme si trochu připomenou Tvou minulost. Kde byl začátek tvé kariéry?

Kemp talentované mládeže – Jičín 2018; FOTO: Flickr Českého florbalu

Florbal nebyl mým sportem číslo jedna, protože už jako malý 5-ti letý kluk jsem začínal s fotbalem. Od začátku bylo jasné, co budu hrát, protože můj táta býval nadšeným fotbalistou. Prošel jsem si většinu mládežnických kategorií, tehdy ještě prvoligového týmu Zbrojovky Brno. Nicméně se na škole objevil kroužek pro mě dosud málo známého sportu, a to florbalu. S mým nejlepším kamarádem z 2. třídy jsme se rozhodli zkusit si zahrát a zatrénovat. Vedla to naše třídní učitelka, která mě v podstatě k tomuto krásnému sportu dovedla. Už od prvního tréninku jsem si florbal zamiloval. Po nějaké době, jsem si řekl, že bych se tomu chtěl věnovat více než jednou týdně a vyhledal jsem si florbalové kluby, které působí v Brně. A protože jsem měl nejblíž Hattrick Brno, rozhodl jsem se pro něj. Až do mých 14 let jsem hrál oba sporty současně. Jak ve fotbale, tak ve florbalu mi vycházeli vstříc, ale s postupem času jsem si uvědomil, že to nejde zvládnout skloubit dohromady. Musel jsem se tedy rozhodnout pro jeden sport a vybral jsem si Florbal, protože mi přirostl k srdci. Bylo to pro mě velice těžké rozhodnutí. V juniorech patřím k nejmladším hráčům, ale vůbec si tak nepřipadám. Snažím se bodově rozhodovat zápasy, pomoct tak týmu a být jeho oporou.
V IBK Peaches jsem od počátku založení. Je to skvělý projekt dvou výborných florbalistů, jsem rád že mohu být jeho součástí.

Mládežnický florbal je krásný a pestrý. Jaký je tvůj nejsilnější zážitek?
Těch zážitků, co z florbalu mám, je hned několik a je těžké vypíchnout ten nejlepší. Ale samozřejmě rád jezdím na letní turnaje, které slouží jako příprava na nadcházející sezonu. Dvakrát jsem se také účastnil i švédského turnaje Gothia Cup, kde jsem získal stříbrnou medaili s Hattrickem a minulý rok to bylo zlato s pražským Tatranem Střešovice. Měl jsem možnost vyzkoušet si jiný styl hry a zahrát si s top týmem v ČR. Získal jsem tak nové zkušenosti, zážitky a kamarády. Také jsem si zahrál za Czech selection na turnaji švýcarského Zugu, kde jsem mohl poměřit síly s „repre“ Německa, Finska a švýcarských výběrů.
Každoročně jsem vybrán do výběrů. Nejvíce vzpomínám na ODM, kde jsme bezkonkurenčně vyhráli skupinu, ale play-off nám nevyšlo a tak jsme se museli spokojit se 4. místem.

Sezóna bude dlouhá, náročná a stresující. Muži Hattricku budou bojovat o postup do nejvyšší ligy. Mnoho juniorů jim bude pomáhat. Spadnou jejich juniorské úkoly v KB lize na Tvá dorostenecká bedra? Jaké jsou Vaše a Tvoje cíle?
Primárně se soustředím na juniory, takže za dorost nemám odehraný ještě ani jeden zápas. Los nám přidělil velice těžkou skupinu, ze které jsme nakonec vyšli jako vítězové a postoupili tedy do výkonnostně lepší části soutěže z 1. místa. Odehráli jsme 10 velice vyrovnaných a náročných utkání, které jsme výsledkově zvládli. Jako tým chceme postupovat od zápasu k zápasu, sbírat body a umístit se do 8. místa skupiny A. Já osobně jsem si před sezónou stanovil měřítko 3 body na zápas, což mi v rozřazovací části téměř vyšlo, když jsem nastřádal 29 bodů za 10 zápasů. Také chci, aby mi vydrželo zdraví na celou sezónu.

Budeš hrát obě ligy, účastníš se doplňkových turnajů a dalších aktivit, máš program tedy nabitý. Jak vlastně odpočíváš, jak relaxuješ? Vleze se do Tvého programu i „úspěšná škola“?
V klubu máme jednou týdně vymezený čas na kompenzační cvičení, které mi po florbalovém víkendu pomáhají zregenerovat, dále máme vypsané hodiny na masáže. Takže klub mi něco málo poskytuje, ale musím si regeneraci doplnit i sám. Studuji na Sportovním gymnázium Ludvíka Daňka v Brně. Tato škola mi vychází v mnoha směrech vstříc, co se týče individuálních tréninků, které mám v průběhu školy, tak třeba termínovaným zkoušením. Ve škole nemám špatné známky, ale mohlo by to být i lepší! Také si uvědomuji, že bez podpory rodiny by to prostě nešlo.

FOTO: Facebook Hattrick Brno

S účastí v celostátní KB lize přichází na řadu i cestování, jsi přece jen věkem dorostenec, jak zvládáš dlouhé cesty a víkendy mimo domov? Máš recept na pozitivní mysl a naladěné tělo?
Já venkovní zápasy přímo miluji. Lépe se mi hraje vždycky venku než doma, nevím čím to je, ale je to tak. Když není cesta příliš zdlouhavá, tak mi nevadí. Nejlepší jsou zpáteční cesty z vyhraného zápasu, kdy se celou dobu zpívá nejčastěji české hity např. Michal David apod. Před zápasem jsem většinou malinko nervózní, zvlášť když se jedná o důležité utkání, ale s prvním střídáním to ze mě spadne.

V měsících září a říjen se rozbíhají tréninky krajských výběrů, jejichž jsi nedílnou součástí. Letos jsi nejstarší ročník dorostenců a doposud jsi vždy figuroval na turnajích mezi nejlepšími hráči zápasů a mezi střelci s nejvyšším bodovým kontem. Jak vidíš letošní ambice týmu Jihomoravského kraje? Je v týmu vidět kvalita?
Rozhodně budeme bojovat o to nejlepší umístění a uvidíme, jak to dopadne. Myslím si, že jsme minulý rok měli silnější kádr, ale i přesto se nám nepodařilo postoupit do finále, kdy jsme s Pardubickým krajem prohráli v semifinále na nájezdy a následně získali bronzovou medaili. Ročník 2002 je podle mě hodně silný, ani ne tak moc na Moravě, ale celorepublikově. Jsou tady i kvalitní hráči ročníku 2003 a to můj spoluhráč z Hattricku, který také hraje KB ligu Matyáš Kůra, se kterým se pokusíme dotáhnout Jihomoravský kraj na stupně vítězů!

Adame, začali jsme rozhovor minulostí, následovala aktulní přítomnost, brzká budoucnost a dostáváme se k té vzdálenější budoucnosti. Jaká bude? Kam směřuješ a jaké jsou Tvé cíle? Neblíží se vyhoření nebo nějaká láska?
Chtěl bych se dostat do příštího reprezentačního cyklu juniorů, účastnit se akcí s reprezentací a jako hlavní cíl dostat se na MS juniorů v Číně. Kdyby letos naše Áčko postoupilo do superligy, tak si ji zahrát. A třeba si vyzkoušet zahraniční angažmá ve Švédsku nebo Švýcarsku.

Adame, děkuji za rozhovor a přeji úspěšnou sezónu a brzké splnění cílů.

Děkuji

Výběry dorostenců – Oblast Východ 2018; FOTO: Kamil Besta

About the Author: ivosin