Osobnost měsíce října – Tomáš HRUŠKA

A jako Alfasamec

tomas-hruskaV současné době vznikají turnajové týmy jako houby po dešti. Je to prostě florbalový fenomén. Jedním z takových týmů je i tým Alfasamci z Olomoucka. Jeho teamleaderem (hlavní postavou, jak je nazývám) je Tomáš Hruška z týmu FBS Olomouc, který hraje florbal od 10 let a začínal v týmu FBS Olomouc a mezitím prošel vícero kluby. Navíc jsi znám tím, že jsi vedl už jako 16ti letý juniorku TJ Sokol Kostelec na Hané, což potřebuje jisté organizační a komunikační schopnosti. Jsem rád, že jsi přijal mou žádost na zodpovězení několika dotazů.

Je florbal tvým hlavním sportem? Popř. jaký je další? Jak jsi se k florbalu dostal?
Také děkuji za příležitost k rozhovoru. Ano, florbal je mým hlavním sportem. 90% mého volného času je spojeno s florbalem, takže na žádný jiný sport opravdu není ani pomyšlení.
K florbalu jsem se dostal v 10-ti letech, kdy dva spolužáci na základní škole (ve čtvrté třídě to bylo, tuším) právě hráli florbal za FBS a já tehdy zkoušel, který sport se pro mne hodí, tak jsem zašel na trénink a už u florbalu zůstal.

Jsi autorem myšlenky založit tým Alfasamců?
Ano společně s Danielem Tichým, se kterým jsme spolu začali hrát florbal před sedmi lety, s tím rozdílem, že on zůstal Olomouci věrný po celou dobu své kariéry. A teď, když jsem se do Olomouce vrátil, jsme spolu založili Alfasamce.

Co tě k tomu vedlo?
No původním záměrem rozhodně nebylo vybudovat tým, který bude objíždět neligové turnaje, ale koncem roku 2014 byl v Kostelci na Hané, kde jsem tehdy působil, vánoční turnaj, na který jsem chtěl vzít pár kluků a jen tak si zahrát. Po turnaji, jakoby se po nás slehla zem. Další pokračování bylo v červnu na turnaji v Droždíně, kdy hlavní pořadatel potřeboval rychle obsadit turnaj, tak mi napsal a já během týdne složil tým Alfasamců tak, jako ho známe dnes a jelikož jsme tento turnaj vyhráli, bylo celkem jasné, že tady náš příběh nekončí.

logo-alfacamciCo od týmu Alfasamců očekáváš, co by měl přinést? Jaké máš(te) plány s týmem do budoucna?
Od týmu očekávám, že se budeme každý rok scházet na vánoční nebo letní turnaje a společně si budeme užívat každou chvíli na hřišti. Samozřejmě, ale čekám i nějaké úspěchy :). Do budoucna bych chtěl s kluky zajet na trošku větší turnaj typu Czech Open, ale to až budou všichni věkem muži, do té doby bych se chtěl s kluky zúčastnit Hummel Opengame v Brně, kdy si mohu naposledy zahrát za juniory. Jinak dále se budeme účastnit jednodenních, nebo dvoudenních turnajů ať už tady na Hané, nebo někde ve vzdálenějších lokalitách.

Jakým způsobem jsi vybíral hráče, na základě jaké šablony, požadavků, informací atd.
Tak když se budeme bavit o týmu, jak jej známe dnes (tedy od turnaje v Droždíně), tak prvotně jsem nechtěl, aby to byl tým složený z jednoho klubu, chtěl jsem nějaký namíchaný výběr z Hané, tedy z Olomouce, Prostějova, Přerova a Uničova. Z Olomouce jsme asi vzali to nejlepší, co jsme mohli. Kluky z Přerova jsem znal z jednoho turnaje, kde jsme si spolu zahráli, a když jsem měl rychle složit tým na droždínský turnaj, tak jsem hned napsal jim. Každopádně také mohu říct, že jsou to nejlepší hráči z přerovské juniorky. Z Uničova máme jednoho hráče, který je navíc kapitánem tamní juniorky a rovněž má své kvality. A konečně z Prostějova jsme brali kluky až na další turnaj a jedná se o nejlepší hráče v jejich týmu. Takže s trochou nadsázky mohu říct, že Alfasamci jsou vlastně nejlepším juniorským týmem v regionu .

tomas-hruska-hraBaví tě role Team Leadera? A co si myslíš, že ti role organizátora dá do dalšího života?
Tak určitě, že mě baví. Jak jste již nahoře zmínil, tak jsem se rok a půl staral o juniorku v Kostelci na Hané, což mnohdy stálo hodně úsilí a nervů . Ale když jsem začal hrát v Olomouci, tak mi ta organizace trochu chyběla. Takže teď jsem manažerem Alfasamců a jsem za to rád! A co mi přinese do budoucna? Rozhodně vím, že něco ano. Jako vedoucí v Kostelci jsem viděl, jak se ke mně někteří lidé chovali, ať už z klubu, nebo z ostatních týmů, takže rozhodně do života vím, co od lidí čekat. V podstatě role vedoucího ze mě udělala pesimistu :D. Ale tuto zkušenost s odstupem hodnotím jen a jen pozitivně!

Kde jste se již představili a jaké byly výsledky?
Tak prvním turnajem byl vánoční turnaj v Kostelci, kde jsme jako jednoznačně nejmladší tým skončili 4. z 16-ti účastníků. V červnu 2015 jsme se vydali do Droždína, kde jsme vyhráli. Začátkem letošních prázdnin jsme se zúčastnili Memoriálu Pavla Vrby v Přerově, kde jsme však spíše sbírali zkušenosti a skončili na 8. místě z 10ti. Poté následoval Open Air Cup v Hlučíně, kde jsme byli trochu posílení o kluky z Ostravy, ale na vítězství to nestačilo . Tam jsme bohužel skončili v 1/32finále. O měsíc později jsme hráli na Open Air Cupu ve Šternberku, kde se nám vůbec nedařilo, a skončili jsme 9.-16. z cca 30ti mužstev. No a naposled jsme hráli, v pro mě dobře známém prostředí, v Kostelci na Hané, kde jsem se chtěl v bývalém působišti předvést. Kluky jsem dost namotivoval a bylo z toho krásné 2. místo.

Přeji týmu hodně zdaru a s jeho mladší mimořádnou odnoží „Alfasamci U16“ se potkáme na turnaji turnaj „Míchaček“ v Hranicích. Tobě přeji rovněž plno florbalových úspěchů jak na poli hráčském, tak i organizátorském.
Děkuji za rozhovor.

Také děkuji. Současně bych ještě chtěl veřejně poděkovat firmě 4sport za partnerství!

alfasamci-tym

About the Author: ivosin