Se třináctkou na zádech
Talent s maskou na obličeji jsme tu již měli. Proč opětovně? Zřejmě je to tím, že když už v poli není nikdo za Vašimi zády, kdo by zachránil situaci, tak se naše oči a naděje upínají právě na tohoto muže – gólmana, brankáře, sněhuláka, paňácu. Dnešním mužem měsíce je Kryštof Bezděk z P.E.M.A. Opava.
Kryštofe dokázal jsi ve své kariéře doposud nevídanou věc. Byl jsi tři krát po sobě v krajských výběrech Moravskoslezského kraje. Nejprve ve starších žácích a posléze 2 x v dorostu. Nikdo jiný zatím nemá takovou bilanci. Řekni, jak si se dostal florbalu a děláš i jiné sporty? Proč Tvoje volba padla na roli gólmana ochránce svatyně?
K florbalu jsem se dostal na základní škole, kde učil tělocvik prezident opavského klubu P.E.M.A. Opava. Jelikož už od mala miluji hokej , tak se mi tento sport právě podobností k hokeji zalíbil. Šel jsem tedy na školní florbal a hned zaplul do branky, nemusím asi říkat, že mě to chytlo. Pak už jen stačilo si splést školní trénink s tréninkem chlapců v Sk P.E.M.A. Opava a už to bylo.
Dělám i jiné sporty. První jsem se dostal asi na lyže a ty mě drží dodnes. Jako malý jsem dělával atletiku, což mi hodně dalo, co se týče nějakého všeobecného sportovního základu. Na základní škole jsem ještě chvíli hrával basketbal, ale po čase se stal naprostou jedničkou právě florbal. Jinak dost času trávím v sedle horského kola, které tvoří podstatnou část mé letní přípravy.
Nabíjela tě účast ve výběrech do další činnosti?
Neskutečně. Spíš to bylo pro mě pokaždé překvapení, že jsem se do týmu dostal. Poprvé kvůli konkurenci brankářů z vyšších lig než jsem v tu dobu chytal já. Rok potom, to už bylo v dorostu jsem si věřil více ale stejně jsem si pořád říkal že 2x za sebou se tam prostě dostat nemůžu. A minulou sezónu jsem si myslel, že je to naprosto nemožné. Každopádně jsem hrozně rád za každou účast. Každý trénink mi něco dal a turnaje byly vždycky úplně úžasné díky tomu že jsem měl tu čest střetnout se na jedné palubovce s těmi nejlepšími a samozřejmě s nimi i hrát. Výborní byli vždy i trenéři.
O gólmany se na tréninku nikdo moc nestará (i když poslední dobou se to mění) sestavuješ si tréninkový plán sám, jsi samouk?
Musím říct, že v tomhle je náš klub úplně jiný než ostatní. V Opavě se gólmanům věnuje pozornost a nemyslím si, že zrovna malá. Konkrétně u mě to bylo tak, že se mi první rok dost věnoval jeden z tehdejších juniorských brankářů a naučil mě takové ty základní věci. Pak už mě převzal trenér gólmanů a s tím v podstatě do dneška pořád něco pilujeme.
Tím, že jsi věkově postoupil z dorostenecké kategorie do juniorské se naskytla možnost účinkování v mužské lize. A nabídka přišla v pohárovém utkání proti Orce Krnov. Jaké to bylo?
První asi tři minuty jsem byl celkem nervózní ale to s prvním chyceným míčkem opadlo a pak už jsem byl v pohodě. Utkání jsme měli i přes zubaté akce Krnova pod kontrolou takže nebyl k nervozitě důvod. Každopádně zápas měl výbornou atmosféru, hala byla plná lidí a já jsem si to hrozně užil.
Kdy jste se vlastně dozvěděl, že půjdeš do branky anebo jsi chytal už dříve?
Byl to můj vůbec první zápas za mužský A-tým, takže splnění snu. To, že budu proti Krnovu chytat jsem se dozvěděl cca 5 dní předem, na ligovém utkání proti Žďáru. Byl jsem za to rád, protože jsem se mohl dostatečně připravit.
Je velký je rozdíl mezi mužskou soutěží a tou juniorskou, ve které chytáš?
Mužská liga je rychlá. Není tam prostor na chyby, který v té juniorské je. Člověk ji udělá ale jelikož je ta hra strašně pomalá, tak ji stihne ještě napravit. To mužská soutěž nedovoluje, tam se chyby trestají rychle. Oproti juniorské lize je té mužské ještě daleko větší důraz ve hře a to jako gólman pociťuji hlavně při soubojích v brankovišti, občas to bolí.
Měl jsi florbalem nabité léto. Viděl jsem tě na letním turnaji Open Air Hlučín a rovněž jsi byl na Prague Games s ostravským FBC? Jaké byly oba turnaje? Co na nich hodnotíš nejvíce pozitivně?
Oba turnaje se nedají vůbec srovnávat. Prague Games je spíše o nabrání zkušeností proti zajímavým soupeřům, pro mě to bylo okořeněné ještě rozhodováním se, zda využiji nabídku ostravského FBC. Kdežto hlučínský Open Air je o zábavě. Člověk tam potká spoustu známých které dlouho neviděl a zahraje si tak trochu jinak. Je to celé o tom se pobavit hrou. Oba turnaje byly z mého pohledu super. Oba jsem si užil, i když byly oba trochu o něčem jiném. Na zrovna těchto dvou turnajích je skvělé to, jak jsou organizované. Velikostí se samozřejmě srovnávat nedají, ale oba jsou dobré. Prague Games jsou výborné v množství zahraničních účastníků a tím i v množství zkušeností, které běžný hráč v české lize jen tak nenabere. Open Air v Hlučíně je zase o té uvolněné „letní‘‘ atmosféře.
A bylo i něco negativního?
Jediné negativní co bych našel, by byl výsledek na Prague Games. Měli jsme rozhodně na lepší výsledek. Bohužel velice smolný zápas se Spartou nás stál veškeré naděje.
Máš jiné aktivity mimo sport? Mluvilo se o tobě v souvislosti s dětským zastupitelstvem města Opavy, navíc jsi dosáhl i úspěchu v technické olympiádě, co tady děláš ve volném čase?
Ve volném čase se snažím věnovat maximální úsilí škole a florbalu, takže toho opravdu „volného‘‘ moc nezbývá. Každopádně když už nějaký je, rád si poslechnu nějakou kvalitní muziku.
Vrátím se ještě k florbalu, jak se Vám vede v lize juniorů a mužů? Trénuješ pod Robertem Segeťou, což je v MSK pojem, jaké máte pod jeho vedením cíle?
V juniorské lize máme trochu útlum, ale myslím, že se to časem poddá. V mužské lize máme velice kvalitní tým a kvalitní vedení, takže cíle jsou rozhodně jen ty nejvyšší.
Děkuji za rozhovor a přeji, co nejméně míčků za Tvými zády.