Osobnost měsíce prosince – Radek Stolarik

fotka z utkání na PG
Finále Prague Games s finskými Urbans; FOTO: Facebook Prague Games

Chcete-li být lepší než ostatní, tak tréninky s týmem nestačí.

Závěr roku se spojuje s celkovým přehledem a hodnocením konané činnosti. Naši nejsilnější doménou jsou „Osobnosti florbalu“ s vysokou sledovaností. A právě proto jsme v prosinci chtěli dát prostor Vám čtenářům a požádali jsme Vás o tipy. Sešlo se nám hned několik jmen. Sami poznáte, že volba čtenářů byla správná a na místě. Až si postupně rozhovory přečtete, potvrdíte nám, že jde o hráče, kteří florbalem žijí, dýchají pro něj, makají na sobě, poctivě dřou, nevzdávají se při neúspěších, nechvástají se a nepovyšují nad ostatní. Jsou to hráči – OSOBNOSTI. Prosinec je konec roku ve znamení Vánočních svátků, prázdnin a Novoročních předsevzetí, a proto položíme 12 otázek stejně jako je počet měsíců.

Radek Stolarik je typický lídr týmu a ochránce svých hráčů. Kluci ho v kabině berou nejen proto, že je skoro nejstarší, ale proto to, že je kamarádský, pracovitý, poctivý a zodpovědný. I když se týmu v zápase někdy moc nedaří, tak pořád bojuje a snaží se vyburcovat své hráče k týmové hře.

Profilová fotka Radka Stolarika
Radek Stolarik; FOTO: Facebook Prague Games

Ahoj Radku

Vánoce a Nový rok to je 12 dnů volna, což u většiny dospělých je o návštěvách, jídlu, pití, sladkostí, posezení u televize či počítače. Jak je to u tebe? Máš čas vyhrazený i pro pohyb? Najde se místo pro florbal?

Dobrý den! Vánoce jsou i u nás o návštěvách a sledování pohádek v televizi. Pohyb je ale dle mého nutné stále dodržovat, a proto chodím na procházky, na hory a udržuji se v kondici domácím cvičením doporučeným od trenéra Filipa Kubíčka. Za to, že se o nás stará a ve svém volném čase nám stále něco připravuje, bych mu chtěl poděkovat. Kontakt s florbalkou v období sezóny doma moc nedodržuji, ale o Vánočních prázdninách se na to čas najde.

Zúčastnil jsi se někdy v minulosti nebo letos nějakého Vánočního nebo Novoročního turnaje? Jaké to bylo? Na co si z turnaje nejvíce vzpomínáš?

V minulosti jsme se zúčastňovali Vánočního turnaje v Hodoníně, kde jsme se každoročně umísťovali na vysokých příčkách. Kromě toho máme vždy Vánoční akci „Florbal s rodiči“, kde si i rodiče zkusí jaké je to být v roli hráče. Úspěchů na těchto akcích příliš není, protože tyto akce jsou pořádány hlavně pro zábavu.

Časopis florbal revue v roce 2006 zveřejnil rozhovor Petrem Kadlecem, který psal o tom jak trénuje doma v obýváku nebo na línu v garáži. Trénuješ doma a jak?

Jsem zastáncem toho, že pokud chcete být lepší než ostatní, tak tréninky s týmem nestačí. Doma se věnuji posilovacím cvičením, které nám, jak už jsem říkal zasílá náš výše zmiňovaný trenér.

Úplně jsem se zapomněl zeptat, co jsi dostal florbalového pod stromeček?

Kolem florbalu se mé dárky na Vánoce netočily. Již před Vánoci jsem si nadělil novou florbalku značky ZONE a jelikož nic florbalového nutně nepotřebuji, tak pod stromečkem byly spíše praktické věci, jako je oblečení, kosmetika či dárkové poukazy do různých obchodů se sportovními věcmi.

Když jsme navodili nostalgii nad dárky, napiš nám kdy a jak u tebe vyklíčilo florbalové bláznovství?

Florbal jsem začal hrát ve svých 4 letech na kroužku ve škole, tak jsem zjistil, že mě florbal opravdu baví a že bych ho chtěl hrát závodně. Florbalové bláznovství u mne začalo, když jsem začal hrát závodně za tým Slovan Havířov (později po rozdělení 1. SFK Havířov). Ve škole jsem vždy florbal bral jako zábavu, ale od doby, kdy ho hraji aktivně, ho beru jako obrovskou součást života.

na střídačce
Na střídačce; FOTO: Pavla Varkočková

Pěkně jsme si zavzpomínali. To, že máme dnes spolu rozhovor, má na svědomí tvé okolí, které tě navrhlo. Čím jsi na ně zapůsobil? Kdo tě ovlivnil v tvé florbalové kariéře?

Čím jsem na okolí zapůsobil? To nedokážu posoudit, to musí oni sami. Každopádně jsem velmi rád, že dnes tento rozhovor můžu poskytnout zrovna já. K mé florbalové kariéře mne nejvíce ovlivnil ředitel ZŠ a MŠ Třanovice David Molitor, který mne naučil základy florbalu a vždy mě v něm podporoval. Ve 4. Třídě jsem se díky svému kamarádovi začal aktivně věnovat florbalu na klubové úrovni pod vedením Tomáše Ficence, Petra Chudoby a Radka Vaňka.

Rodiče nám říkají, že je florbal zábava. Z toho plyne, že škola je povinnost. Platí i u tebe: „Nejdříve povinnosti a potom zábava“? Jak tě podporuje rodina?

Samozřejmě souhlasím s rodiči, škola je velmi důležitá. Rodiče mne od mala vedou k tomu, že bez práce nejsou koláče, z toho vyplývá, že se musím ve škole snažit, abych se aktivně mohl věnovat florbalu a jiným koníčkům. Tím, že je škola důležitá nechci říct, že florbal je pro mě méně důležitý. Co se týče rodiny, tak ta díky mně žije florbalem také. Z důvodu toho, že bydlíme na vesnici celkem vzdálené městu Havířov, jsou ochotni mě vozit na každý zápas a trénink, za což jim také děkuji.

Florbal a škola nejsou jedinými činnostmi v životě lidí, pokud zbude chvíle volného času, čemu ji věnuješ?

Kromě florbalu a školy se věnuji například fotbalu, nebo různým sportovním akcím pod vedením mé dosavadní školy. Jinak bydlím, jak už jsem zmiňoval na vesnici, takže pomoc rodičům na zahradě v jakémkoliv ročním období se mi nevyhne. Táta si vždy najde něco, čím mě zaúkoluje (smích).

nájezdové akce
FOTO: Pavla Varkočková

Řekni nám, co se ti v letošním roce vydařilo?

V letošním roce považuji za největší úspěch zlatou medaili, kterou jsme vybojovali na mezinárodním turnaji Prague Games v kategorii B12. Dalším velkým úspěchem v tomto roce považuji postup do nejvyšší soutěže starších žáků v moravskoslezském kraji.

Stalo se v průběhu roku 2018 naopak něco, o čem můžeš prohlásit, že by bylo lépe, kdyby se to nestalo?

Začátek sezóny pro mě nebyl úplně nejsvětlejší. V zápasech jsem se po letních prázdninách moc necítil a po technické stránce mi nic nevycházelo. Kromě tohohle si nic jiného nevybavuji. Řídím se heslem „chybami se člověk učí“ a každá chyba je pro člověka ponaučením do budoucna.

Konec roku je v podstatě za dveřmi. Dáš si do příštího roku nějaké předsevzetí? Jaké máš očekávání?

Na předsevzetí se tolik nepotrpím, spíše si v průběhu roku určuji cíle, kterých bych chtěl dosáhnout. Vzhledem k našemu průměrně nízkému věku hráčů v týmu očekávám, že po odchodu některých kluků z jiných klubů v naší soutěži do starší kategorie, bude pro nás další sezóna troufám si říct o něco lepší.

Co by jsi popřál všem florbalistům našeho regionu do roku 2019?

Všem florbalistům, ale také sportovcům, kteří se věnují jiným sportům bych chtěl do Nového roku 2019 popřát hodně úspěchů, co jak nejlepší kolektiv v klubu, ale hlavně radost ze hry a zdraví, protože toho není nikdy dost.

Radku, děkuji za rozhovor a hodně zdaru v roce 2019.

fotka z derby
Tradiční havířovské DERBY 1.SFK vs. Torpédo; FOTO: Radek Vaněk

Děkuji a také přeji hodně štěstí v roce 2019.

About the Author: ivosin