Jedni ho milují, druzí nenávidí
Jedním z nejznámějších trenérů MS kraje je bezesporu Tomáš Ficenc (33 let, předseda a hlavní trenér 1. SFK Havířov). Jedna část hráčů, rodičů, trenérů a florbalových činovníků ho miluje a jak ho jedni mají rádi, tak druzí mu nemohou přijít na jméno. Pro mě je Tomáš člověkem na správném místě, výraznou osobností regionu.
Ahoj Tomáši, položím ti otázku, kterou uvádím všechny své rozhovory a to, kdy a kde jsi s florbalem začal a dělal jsi i jiný sport?
Jako dítě jsem hrál chvíli v Ostravě fotbal a moc mě bavil hokej. S hraním florbalu jsem začínal ve svých 14 letech v kroužku na základní škole, pak jsem hrál v Torpedu Havířov, kde byla obrovská konkurence, a příležitosti prosadit se v kolektivu tehdejšího špičkového extraligového týmu byly malé.
Jsi znám nejenom jako hráč, ale především jako trenér, vedoucí, jednatel a předseda týmu. Jak jsi se k těmto činnostem dostal?
Po působení ve třech florbalových klubech v Havířově, jsem se svými kamarády rozhodl založit občanské sdružení FBC IRIS Havířov, kde jsme budovali ambiciózní tým, který co rok nebo dva postupoval do vyšších lig. Tento klub se však poprvé více v očích veřejnosti zviditelnil pod svým změněným názvem SFK Havířov především díky neustále se zlepšující práci s mládeží, kterou jsem nastartoval a z ní vycházejícími výsledky. Zasadil jsem se o spojení subjektů SFK Havířov a TJ Slovan Havířov, kde jsem od roku 2010 postupně s přispěním dalších florbalových nadšenců vybudoval kompletní mládežnickou strukturu.
Osobně tě znám především jako trenéra a vidím tedy výsledky Tvé práce. Co považuješ za největší úspěch s dětmi – mládeží?
Jako svůj největší úspěch trenérské kariéry bych označil zisk bronzových medailí na mezinárodním turnaji Prague Games v Praze v roce 2012 s dětmi ve věku 14 a 15 let. Mezi své další větší úspěchy řadím vítězství na mezinárodních turnajích ve Stupavě a v Píšti, postup do nejvyšší ligy starších žáků, dvakrát 2. místo v nejvyšší lize starších žáků a vítězství v MS lize dorostenců. Krom těchto úspěchů se pravidelně od roku 2008 s týmy přípravek, elévů a mladších žáků řadíme mezi nejúspěšnější družstva v kraji.
Jedna věc je pracovat s dětmi ve vlastním týmu, ale od roku 2013 vedeš regionální výběr Moravskoslezského kraje. Při premiéře jsi s týmem mladších žáků turnaj výběrů všech krajů Moravy vyhrál, o rok později se staršími žáky jsi skončil druhý. I v aktuální sezóně jsi výkonným výborem kraje zvolen trenérem Moravskoslezského regionu. Jaké to je skládat tým z nejlepších florbalistů kraje? Jak se ti s nimi pracuje? Jsou kluci s MS kraje nadějní sportovci? A jací jsou současní sportovci?
Skládat tým z nejlepších florbalistů kraje je určitě mnohem lehčí než připravovat děti v klubech. Hráči, kteří jsou na výběry pozvání a dostaví se na společná setkání, mají převážně jasno o tom, proč to dělají, mají alespoň nějaký cíl a svou vnitřní motivaci. A když jsou pak takoví hráči pospolu, hra je opravdu baví a často chtějí spolu trávit času víc.
Z každého setkání s talentovanými dětmi se snažím odnést alespoň nějaký poznatek, nad kterým pak přemýšlím. Cítím pak, že rozvíjím sám sebe a s tímto pocitem můžu florbal dělat třeba až do konce života. Samozřejmě také beru inspiraci u osobností, které uznávám, ale nejsem kopie nikoho z nich.
V MS kraji je spousta šikovných mladých florbalistů, ale ne tak šikovní jak by mohli být, kdyby s nimi pracovali schopnější lidé. A současní sportovci? Stejní jako byli vždy, jen na ně mají rodiče méně a méně času.
Jak je vidět, máš své názory, postoje, hodnoty a především vize. Jsou příčinou velkého třesku v TJ SFK TJ Slovan Havířov, ve kterém již nepůsobíš?
Měl jsem rozdílný pohled na fungování tělovýchovné jednoty Slovan od současného vedení, nesouhlasil jsem se změnou stanov TJ Slovan Havířov a především financováním dospělých kategorií a některých nedobře fungujících oddílů sdružených v TJ Slovan. Po pěti letech strávených v tělovýchovné jednotě to byl důvod mého odchodu z TJ Slovan Havířov společně s několika desítkami dětí a příčinou založení nového subjektu 1. SFK Havířov pracujícího s dětma.
Podruhé v životě, Tomáši, jsi nastartoval nový oddíl, který má od samého založení výborné výsledky díky jasně nastavené koncepci práce se začínajícími florbalisty. Je všeobecně známo, že máš dlouhodobý plán a tvé tréninky jsou hravé, zábavné, pestré, ale náročné. Čím startuješ děti do sezóny a jak je motivuješ?
Se svými kolegy trenéry už sedm let pořádám každoroční letní kemp pro členy našeho klubu, ale i ostatní zájemce, kteří chtějí poznat nové kamarády. Kemp se koná vždy na konci druhého měsíce letních prázdnin. Zde střídáme trénink v tělocvičně se všestrannou pohybovou průpravou na venkovních hřištích. S kolegy vymýšlíme super hry a soutěže a myslíme si, že to děláme moc dobře. Dětský úsměv a emoce z aktivit, které vymýšlíme, jsou toho důkazem.
Mimo pravidelné tréninky pro děti jsem od roku 2007 zavedl úžasné sportovní dny pro rodiče a jejich děti, kde atmosféra plná dětských úsměvů zpříjemňuje volný čas malým sportovcům a jejich rodinám.
Jedna zákeřná otázka závěrem. Co na tvé vytížení říká partnerka?
Bez výmluv – ptá se na volné víkendy. Už je to lepší, než to bývalo, je o něco spokojenější. Přál bych každému chlapovi mít podobnou ženu, jako mám já!