Osobnost měsíce ledna – Matěj Matoška

Matěj Matoška - foto
Matěj Matoška – FBC Ostrava; FOTO: Ladislav Káňa

Když se pár střídání nedotkneš balónku, může to být nepříjemné

Je to teprve třetí rok, co se výběry dorostenců odehrávají v lednu, což si myslíme, že v rozběhnuté sezóně, v době velkého množství respiračních chorob, školních lyžařských a tanečních kurzů, není příliš ideální. Naopak druhý rok funguje nový formát turnaje, který rozděluje kraje na Západ a Východ s oddělenými turnaji. Tento formát se nám líbí, jelikož „osvobozuje“ menší kraje od florbalově větších. Zrovna Morava je úplně ukázková. MS kraj utlačuje OL a JM zase ZL. Hráči z „menších“ krajů mají možnost prezentovat se na reprezentační úrovni a porovnat se jako celek s jinými kraji. Nemalým plusem je vznik národní reprezentace U17, kam mají možnost všichni hráči svým výkonem na turnaji kvalifikovat. O motivaci na turnaji je tedy postaráno.

kapitán MS kraje
Výběry dorostenců v Pardubicích; FOTO Flickr Českého florbalu

Moravskoslezský kraj ve „Výběrech dorostenců“ zastupuje hráč FBC Ostrava Matěj Matoška. Hráč s obrovským množstvím zkušeností, které získává hrou ve starších kategoriích. Hráč s přehledem na hřišti, kterému to myslí, a schopnostmi lídra týmu.

Ahoj Matěji,

jak jsi reagoval, když jsi se dozvěděl o nominaci do krajských výběrů?

Od trenérů výběrů už jsem to, že budu nominován věděl déle a co se týče pokut za nominaci v rámci klubu, tak mě naštěstí žádná nečekala.

Máš pocit, že Tě půlroční účast ve výběrech posunula dál? A čím?

Určitě zde bylo spoustu dobrých tréninků s různými ‚,vylepšeními‘‘ jako například mentální kouč, takže v tomto směru určitě posun a dále jsem měl možnost zahrát s kluky, se kterýma nehraji v klubu, a zase jsem byl součástí tvoření nového kolektivu, takže určitě mě ten půlrok posunul dále.

Co říkáš na umístění Vašeho krajského výběru? Je 5. místo adekvátní k Vašim výkonům? Bylo očekávání nižší nebo vyšší?

Určitě jsme měli na víc. Měli jsme dobrý tým a určitě jsme chtěli jako loni postoupit až do úplného finále, což se nám bohužel nepovedlo. Myslím, že na turnaji jsme si nedokázali tvořit tolik šancí jako někteří soupeři, což ve výsledku vždy znamenalo i méně vstřelených branek.

Jsi na hřišti více jako tvůrce hry nebo finální střelec anebo „pes obranář“? Měl jsi na turnaji 100% možnost využít tyto své dispozice a kvality?

Už od mala jsem hrál obránce, ale během minulé sezóny jsem přešel na hrot útoku, kde už jsem zůstal a vyhovuje mi to. Je zde výhoda, že když vepředu něco zkazíte, tak už za vámi není většinou jen gólman, ale i další někdy i čtyři hráči, co vám můžou pomoct to zhasit. Na druhou stranu nevýhodou je, že se může stát, že se pár střídání nedotknete balónku, a to potom může být nepříjemné.

Existuje nějaký florbalový postřeh z turnaje, který by jsi rád sdělil našim čtenářům?

Myslím, že jak nás hned v prvním zápase, tak i všechny ostatní týmy překvapil královéhradecký kraj, který hrál velice houževnatě a hnal se za každým vítězstvím a radoval se nakonec z postupu do Ostravar arény. Jako negativum bych viděl hrací čas, který byl 3×10 minut. Jsme zvyklí na delší třetiny a málo jsme se dostávali do tempa před pauzami a vím, že dost kluků říkalo, že to není úplně vhodný hrací čas.

Ostrava Cup 2018 – utkání proti IBK Peaches; FOTO: Ostrava Cup

Turnaj je brán jako nominační líheň pro budoucí reprezentaci U17 a bylo by určitě hezké nakouknout do Českého týmu, a proto se ptám, jaké jsou tvé florbalové cíle? Respektive, čeho by jsi chtěl dosáhnout či vyzkoušet?

Chtěl bych si vyzkoušet superligu mužů a zkusit si jaké to je hrát v reprezentačním dresu, ale to nevím, jestli se mi poštěstí.

Nasnadě je tedy otázka, jak jste se dostal k florbalu?

K florbalu jsem se dostal asi v sedmi letech, protože hodně kluků ze školy jej hrálo, tak jsem to šel taky zkusit a už jsem u něj zůstal.

Pocity před důležitým zápasem, jak relaxuješ po zápase, po prohře? Máš nějaký oblíbený rituál před zápasy?

Před zápasem, když se jde na pokřik, tak jdu vždy k bráně doprostřed někde na velké brankoviště a při pokřiku vždy vybíhám první na půlku, to je takový můj rituál. Když se prohraje, i když se vyhraje, vždy mi na relax pomůže sprcha.

utkání s KH krajem
Zápas výběrů MS kraje proti Královéhradeckému; FOTO: Flickr Českého florbalu

Máš stejné stavy pocity i před školní písemkou, těžkou zkouškou anebo ti vrcholový sport pomáhá zvládnout tyto napjaté situace? Jsi na to připravený, trénovaný? Jsi studentem gymnázia, jak dokážeš skloubit tréninky a školní povinnosti?

Skloubit tréninky a školní povinnosti zvládám, protože vždy mám nějaký čas před nebo aspoň po tréninku a myslím si, že už jsem tak nějak na stres zvyklý a už si nebývám nervózní ani před zápasem a ani před žádnou písemkou.

Příští měsíc budou v rozhovoru současní reprezentanti U19. Dívky v únoru hrají v Chomutově přípravné zápasy se Švýcarskou reprezentací a kluci jsou v Polsku na turnaji Polish Cup. Jakou by jsi jim položil otázku, kdybys měl možnost? Co by tě zajímalo z reprezentačního prostředí, třeba i ze zákulisí? Anebo by jsi jim chtěl něco vzkázat?

Možná by mě zajímalo jestli je to hodně svazující prijít na nástup zpívat hymnu a pak začít hrát, tak jestli to je o hodně těžší než hrát zápas třeba v lize

Děkuji za rozhovor a hodně úspěchu na tvé florbalové cestě.

tým MS kraje
Tým výběru dorostenců Moravskoslezského kraje; FOTO: Flickr Českého florbalu

About the Author: ivosin