Osobnost měsíce ledna – Lukáš Vachutka

Lukáš Vachutka na ODM
Lukáš reprezentoval svůj kraj na loňské Olympiádě děti a mládeže; FOTO: Flickr Českého florbalu

Srovnávat se s nejlepšími hráči v ČR je něco úžasného

Dorostenecký výběrový turnaj v moravskoslezské metropoli není jen pomyslným prvním sezonním vrcholem této kategorie. Byl zároveň akcí, na niž trenéři národního výběru U17 hledali a vybírali talenty našeho sportu. Ve spolupráci s regionálními metodiky a trenéry výběrů si otipují hráče, se kterými budou dále pracovat na speciálních trénincích

Za Olomoucký kraj nastoupil hráč, který je cílevědomý, ví přesně, co chce. Disponuje skvělými rychlostními schopnostmi, díky kterým vyhrává většinu soubojů a jeho technika je na velmi dobré úrovni. Lukáš Vachutka v právě ukončené sezóně udělal největší pokrok, kdy z regionálních soutěží naskočil do celostátních a rychle se těmto ligám přizpůsobil.

Ahoj Lukáši, co říkáš na letošní herní systém výběrů? Jak ti vyhovuje dvoudenní turnaj a zkrácená hrací doba na 2×15 min? Měli jste možnost navštívit v rámci turnaje i souběžný turnaj mistrů?

Foto Lukáše Vachutky
Lukáš Vachutka ve střešovické Stodole; FOTO: archív hráče

Myslím si, že by měl být delší, protože je to pro některé poslední rok krajských výběrů a tak si ho chtějí co nejvíc užít.

Do turnaje jsi byl nominován za celek Olomouckého kraje z týmu FBS Olomouc. Jaká byla tvoje cesta k této nominaci?

Řekl bych, že jsem si to zasloužil. Ať už v klubu nebo na trénincích výběrů jsem do toho dával vše. V Uničově jsem hrával levé křídlo, ale v Olomouci hraji podhrot.

S florbalem jsi začínal v Uničově, letos jsi zvolil nejdříve střídavé hostování a poté jenom hostování do Olomouce, kde jsi poprvé jako nováček okusil juniorskou nejvyšší soutěž. Srovnával si se s vyšší úrovní ligy déle, nebo si se adaptoval rychle?

Zvykl jsem si docela rychle. Na ODM už jsem o hostování přemýšlel, chtěl jsem si vyzkoušet lepší florbal a do Olomouce protože tam mám přátele, kteří ve mě tu myšlenku o jiném klubu vzbudili a není to složité na dojíždění.

Jak to tedy s tebou je? Kde bydlíš, kde trénuješ, kde studuješ? Zvládáš časově vrcholový sport a studium? Co na to říkali rodiče, když jsi jim nastínil svůj plán?

Žiji v Uničově, kde jsem letos posledním rokem na ZŠ. Na tréninky jezdím necelou hodinu. Příští rok půjdu do Olomouce na intr a SŠ. Mám v plánu přestoupit a zapojit se i do trénování mládeže.

Ví se o tobě, že jsi excelentní střelec (letos v dorostu 47 KB a současně v juniorce 20 KB z toho všeho 46 branek) a letos jsi okusil nejvyšší juniorskou ligu. Na co jsi si v lize musel zvykat nejvíce, byly to osobní souboje nebo něco jiného?

Bylo to pro mě něco úplně nového a nejtěžší bylo asi zvyknout si na systém 2-2-1, který jsem hrál podruhé za tu dobu, co florbal hraji.

Nabyté zkušenosti jsi předvedl i na Výběrech. Stal jsi se hráčem utkání, v kanadském bodování jsi se taky neztratil. Nastupoval jsi na postu levého křídla. Na tomto postu hraje většinou největší střelec celé pětky, co dokáže trefit ‚zařízení‘ i z nemožného úhlu. Zapadáš do tohoto popisu, nebo se snažíš být „jiným levým křídlem“?

Snažím se takovým levým křídlem být, ale ne vždy to jde. Střelbu trénuji. Vždy když jsme neměli trénink a měl jsem možnost jít v Uničově do haly, tak jsem tam šel a trénoval sám.

výběry dorostu v Ostravě
Výběry dorostenců 2020 v Ostravě; FOTO: Flickr Českého florbalu

Když se podíváš na Výběry zpětným pohledem, jaké byly výsledky vašeho týmu? Byl to v konečném měřítku úspěch či neúspěch? Co ti výběry daly nebo ukázaly?

Za mě to byl neúspěch, měli jsme na víc. Ale nevyšlo to prostě. Určitě mi ukázaly, že se mám ještě co učit a na čem mám pracovat.

V Moravskoslezském kraji je za největší derby považováno utkání FBC Ostrava a Vítkovic. Jaká rivalita panuje v Olomouckém kraji a je skutečně největším rivalem Uničova blízko ležící Šternberk? Nebo je to jinak? Nebyla ta rivalita v rámci kraje na škodu při výběrech?

Určitě je Šternberk jeden z těch lepších týmu v olomouckém kraji, ale neřekl bych, že to byl vždy největší soupeř. Za mě byly nejlepší zápasy se Šternberkem, Olomoucí a Přerovem. Tyto zápasy byly nevyzpytatelné a nikdy nebyl jasný vítěz.

v dresu FBS Olomouc
V dresu FBS Olomouc na Moravian Cupu; FOTO: Martina Pejzlová

Nedlouho po výběrech přišla pozvánka do širší nominace Celorepublikových tréninků reprezentace U17. Dostal jsi se jako jediný z Olomouckého kraje, jaké to bylo ocitnout se v neznámém a tak vysoce konkurenčním prostředí? Dal jsi se s někým hned do řeči?

Byl jsem nadšený a srovnávat se s nejlepšími hráči v ČR to bylo něco úžasného. Tento trénink mi hodně dal, mohl jsem se do budoucna nechat inspirovat hráči z nejlepších týmů. Byl tam se mnou ještě Jakub Mynář, který byl dodatečně donominován a se kterým jsem se tam bavil a pár kluků které jsem poznal v průběhu sezóny.

Klasika na konec, kde se vidíš za tři roky? A kdyby neexistoval florbal, co by to bylo? Nějaký extrémní sport? Láká tě to?

Za tři roky bych chtěl dostat možnost si zahrát nejvyšší mužskou soutěž a zahrát si v ní je můj sen. Kdybych nehrál florbal, tak by to byl basketbal nebo atletika.

Lukáši, děkuji za rozhovor a hodně štěstí a zdraví při plnění cílů.

v dresu Šternberka
Lukáš si zahrál i v dresu Šternberka; FOTO: Marian Jurkulák

About the Author: ivosin